2024/02/24
۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
همکاری روستاییان و محیط بانان برای نجات جان یکهزار جوجه فلامینگو  در تالاب بختگان

همکاری روستاییان و محیط بانان برای نجات جان یکهزار جوجه فلامینگو در تالاب بختگان

کارشناسان و محیطبانان جلساتی را با اهالی روستابرگزار کردند و پس از اعلام حمایت روستائیان، عملیات اجرایی مشترکی آغاز شد و کار به نتیجه رسید.

دوات آنلاین-محیط بانان مشغول گشت‌زنی در پارک ملی بختگان بودند که آنها را پیدا کردند. بیش از یک‌هزار قطعه جوجه فلامینگو در قسمت خشک تالاب به دام افتاده بودند و جان‌شان در معرض خطر قرار داشت. اکنون بعد از گذشت حدود 10 هزار همه آنها نجات داده شدند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: با تدبیر این اداره کل و با همت روستائیان جان بیش از 1000 جوجه فلامینگو نابالغ که در تالاب بختگان به‌دام افتاده بودند، نجات داده شد.

نبی‌الله مرادی گفت: اوایل مرداد محیط بانان پارک ملی بختگان در حین پایش منطقه متوجه حضور بیش از 1000 قطعه جوجه فلامینگو شدند که در پهنه خشک تالاب بختگان به دام افتاده بودند.

او اضافه کرد: پس از بازدید کارشناسان از منطقه مشخص شد در پی بارندگی های سال زراعی گذشته و جمع شدن آب در سمت شرقی تالاب بختگان در فصل بهار فلامینگوها در این منطقه جوجه آوری کرده‌آند، اما با گرمای هوا و خشک شدن آب تالاب ،جوجه ها که هنوز آمادگی پرواز را نداشتند در نمکزار به دام افتادند.

مرادی اضافه کرد: برای نجات جوجه‌های فلامینگو راهکارهایی از زنده‌گیری و انتقال پرندگان به تالاب طشک مطرح شد اما با توجه به ایجاد استرس، احتمال آسیب به پرندگان حین زنده گیری و حمل بر اساس تجربیات گذشته، کنار گذاشته شد.

سرپرست اداره کل محیط زیست فارس گفت: با توجه به اینکه بافت اسفنجی خاک تالاب مقداری ذخیره آب داشت تصمیم بر آن شد تا با حفر کانال ها و برکه هایی به نگهداشت آب در محل کلنی فلامینگوها کمک شود تا بدین طریق زیستگاه موقتی برای جوجه‌ها تا زمان توانایی پرواز، فراهم شد.

او ادامه داد: کارشناسان و محیطبانان جلساتی را با اهالی روستای بستر برگزار کرده و پس از اعلام حمایت روستائیان، عملیات اجرایی مشترکی آغاز شد و کار به نتیجه رسید.

مرادی خاطرنشان کرد: حدود 50 نفر از اهالی روستا در عملیات نجات جوجه‌های فلامینگو مشارکت و شبانه اقدام به حفر کانال و گودال هایی در محل تجمع فلامینگو ها کردند.

او گفت: در پایش‌های بعد مشخص شد که آب در این منطقه بالا آمده و وضعیت بحرانی تا حدی مرتفع شده است این اقدام مشارکتی موجب شد از تلفات جوجه های ناتوان جلوگیری شود .

مرادی همچنین گفت: تالاب بختگان سال‌هاست که با مشکل بحران آب مواجه است. خشکسالی، عدم تخصیص حق آبه از رودخانه کر، گسترش کشاورزی ناپایدار و برداشت بی رویه آب در حوضه کر و سیوند،  تالاب بختگان و زیستمندان آن را بشدت تهدید می کند.

او گفت: سال‌های گذشته نیز به دفعات مشکلاتی از این دست برای پرندگان در تالاب بوجود آمد که موجب تلفات پرندگان شد.

مرادی اضافه کرد: تالاب بختگان از تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و روند رو به تخریب در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و این امر ایران و استان فارس را متعهد می‌کند تا تمام توان فنی، علمی و مالی خود را برای خروج این تالاب از لیست مذکور انجام دهد .

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.