2022/07/02
۱۴۰۱ شنبه ۱۱ تير
نقد سریال آقای قاضی، آموزنده و واقعی

نقد سریال آقای قاضی، آموزنده و واقعی

سریال آقای قاضی چه ویژگی هایی دارد و نقاط قوت و ضعف این مجموعه چیست؟

دوات آنلاین -سریال آقای قاضی به کارگردانی سجاد مهرگان در محیط دادگاه می‌گذرد و هیچ چهره شناخته‌ شده‌ای در آن حضور ندارد، اما جنبه آموزشی سریال و واقعی بودن سوژه‌ها می‌تواند مخاطب را به تماشای آن ترغیب کند.

عکسی از سریال آقای قاضی

سریال آقای قاضی، واقعی و آموزشی

خراسان نوشت: سریال آقای قاضی بر اساس پرونده‌های قضایی واقعی ساخته شده و در هر قسمت، جلسه دادرسی دو پرونده برگزار می‌شود. برگ برنده این مجموعه موضوعاتی است که انتخاب می‌شود. طبیعتا پرونده‌هایی که گره‌های جذاب‌تری دارند، قدرت بیشتری برای درگیر کردن مخاطب دارند، بنابراین بعضی از پرونده‌های «آقای قاضی» بیشتر همراهی ‌برانگیز است.

 

طبیعتا از مجموعه‌ای با ساختار «آقای قاضی» نمی‌توان انتظار زیادی برای سرگرم شدن داشت، اما سریال، مخاطب را در جایگاه قاضی قرار می‌دهد و او را با ماجراها همراه می‌کند. تاکید بر «نمایشی» بودن سریال و غلبه جنبه‌های هنری بر رعایت قواعد دادرسی در ابتدای تیتراژ نیز تکلیف «آقای قاضی» را با مخاطب روشن می کند، به همین دلیل نباید به دنبال تطابق جلسه دادرسی با واقعیت بود. یکی دیگر از امتیازهای «آقای قاضی» جنبه آموزشی آن است. پس از بررسی شکایت‌ها، مخاطب متوجه می‌شود بعضی کارهای ساده افراد، نادانسته می‌تواند چه عواقبی داشته باشد و برخورد قانون با بعضی از دعواها و مشکلات چیست. مزاحمت تلفنی و تهدید، مخدوش کردن پلاک ماشین، درگیری بر سر جای پارک و منتقل نکردن سند مِلک به خریدار از موضوعاتی بوده که «آقای قاضی» به آن‌ها پرداخته است.

عکسی از سریال آقای قاضی

بازی خوب آقای قاضی

درست است که سریال درباره قوانین دادرسی بر نمایشی بودن تاکید دارد، اما نقطه ضعف «آقای قاضی» این است که فضا و بازی بعضی بازیگران نمایشی است. طراحی صحنه دادگاه با آن چه مخاطب از محیط دادگاه در ذهن دارد، متفاوت است. تعدادی از بازیگران سریال هم که نقش شاکی و متهم را ایفا می‌کنند، هنگام بالا گرفتن جر و بحث یا نمایش دلهره و ترس خود، گرفتار اغراق می‌شوند و به نمایشی شدن فضا دامن می‌زنند.

 

از آن جایی که جز بهزاد خلج بازیگر اصلی و ثابت مجموعه آقای قاضی، هیچ بازیگر آشنایی حضور ندارد، این مسئله کار سریال را برای جلب توجه مخاطب و دیده شدن سخت می‌کند. خلج در نقش قاضی، بازی خوبی داشته و به خوبی توانسته در نقش یک قاضی جدی، قاطع و زیرک، مورد پذیرش مخاطب قرار بگیرد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.