2024/02/24
۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
اطلاع ندادن کودک آزاری جرم است
تاکید دوباره معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی:

اطلاع ندادن کودک آزاری جرم است

اگر کسی می‌داند که جایی کودک آزاری اتفاق افتاده حتما باید آن را خبر دهد و عدم اطلاع آن جرم است به آن معنا که برای آن حبس و جزای نقدی در نظر گرفته‌اند

دوات آنلاین-کودک‌آزاری جرمی عمومی است که پیگیری آن نیاز به شاکی خصوصی ندارد. همچنین هر شهروندی که از وقوع چنین جرمی مطلع شد موطف است آن را به مراجع ذی‌صلاح اطلاع دهد وگرنه خودش مرتکب جرم شده است. این حرف‌ها تکراری است اما چندان جدی گرفته نمی‌شود. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور امورز یکبار دیگر همین سخنان را به زبان آورد و بر این موضوع تاکید کرد.

حبیب الله مسعودی فرید با اشاره به تلفن اورژانس اجتماعی با شماره 123، گفت: اگر کسی می‌داند که جایی کودک آزاری اتفاق افتاده حتما باید آن را خبر دهد و عدم اطلاع آن جرم است به آن معنا که برای آن حبس و جزای نقدی در نظر گرفته‌اند.

او افزود: اگر در همسایگی فردی، موردی از کودک آزاری اتفاق افتاد، او نمی تواند بگوید 'به من ارتباطی ندارد' چرا که طبق قانون ارتباط دارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد هنگام مشاهده موارد کودک آزاری می گویند که 'بچه خودش است' یا در موارد همسرآزاری می گوید 'این مساله به من ربطی ندارد' در صورتی که طبق قانون این موارد به ویژه کودک آزاری باید با شماره تلفن 123، اطلاع داده شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات برای مبارزه با کودک آزاری، افزایش توجه حوزه های انتظامی و قضائی و شدت عمل با اینگونه موارد و اطلاع رسانی درباره تبعات کودک آزاری هست. یعنی کسی که کودک آزاری می کند ، چه از نزدیکان کودک باشد و چه حتی پدر و مادر کودک درصورت کودک آزاری باید بدانند که چه تبعاتی دارد و این مساله می تواند اثر بازدارندگی داشته باشد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: طبق قانون مصوب مجلس در سال 81 درباره حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان ، کودک آزاری یک جرم عمومی است به آن معنا که نیاز به شاکی خصوصی ندارد و اگر بطورمثال اورژانس اجتماعی یا هرکس دیگر به قوه قضائیه و دادگستری خبر دهد که یک کودک آزاری اتفاق افتاده است، قوه قضائیه حتما آن را پیگیری می کند و نیازی به این ندارد که حتما باید شاکی خصوصی بیاید شکایت کند.

مسعودی فرید به ایرنا گفت: با اعلام اورژانس اجتماعی به قوه قضائیه ، طبق قانون ، قوه قضائیه باید پیگیری های خود را بکند و مردم نیز باید حتما خبر دهند و این اطلاع رسانی و بحث های حقوقی ، قضائی و انتظامی و شدت عمل به خرج دادن در عرصه انتظامی و قضائی با موارد کودک آزاری می تواند اثر بازدارنده داشته باشد.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.