2024/03/05
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۵ اسفند
45 درصد زنان فاقد درآمد هستند

45 درصد زنان فاقد درآمد هستند

دوات آنلاین-مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده از افزایش روند نرخ بیکاری زنان در ١٠ سال گذشته خبر داد و گفت: این رقم در سال ٩٢ تا 19.8درصد رسیده است. حال آنکه شاخص نرخ بیکاری زنان با تحصیلات عالیه دو برابر مردان است.

فهیمه فرهمندپور  در نشست هم اندیشی زنان فعال اقتصادی با انتقاد از اینکه نرخ مشارکت زنان در سالهای ٩٠ تا ٩٢ نیز با کاهش رو به رو بوده است آماری ارائه داده که می‌خوانید:

  •  نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ٩٢ ،12.4درصد بوده است، این درحالیست که اشتغال در بخش غیر رسمی  با 25 درصد هم فرصت و هم چالش برای زنان محسوب می شود.
  • توزیع جمعیت زنان در بخش خدمات را 51.6،  کشاورزی 22.4و صنعت ٢٥ درصد است. متاسفانه این میزان از جمعیت زنان عمدتا در سطوح پایین تر تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند. برای مثال در استان گیلان ٦٠ درصد زنان در به شکل مستقیم در بخش کشاورزی فعال هستند اما نرخ مشارکت آنها در تبادل مالی کمتر از ١٥ در صد است. به این ترتیب زنان بیشتر در قاعده هرم شاغلان هستند.
  • زنان در بخش اشتغال روستایی در سال ٩٠ با ١١ میلیون جمعیت، ٢٥ درصد شاغلان کشاورزی را تشکیل می دادند . 85 درصد فعالیت‌های دامی و بخش عمده‌ای از صنایع تبدیلی نیز با حضور زنان انجام شده است.
  • نرخ بیکاری زنان با تحصیلات عالی ٢٣ درصد است درحالیکه این نرخ در میان مردان ١١ در صد است . با وجود اینکه این فاصله درحال کاهش است اما شاخص بیکاری زنان دو برابر مردان است.
  • جمعیت زنان سرپرست خانوار 62.9 درصد و دو برابر مردان است. نسبت خانوارهای تک سرپرست ٨٥ درصد است که این میزان در مردان تنها ١٥ درصد اعلام شده است. اما مساله قابل توجه این است که شاخص سنی زنان سرپرست خانوار ٥٠ سال و کمتر تنها ١٦ درصد است. این رقم نشان می دهد بیش از ٨٠ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ٥٠ سال سن دارند که این مساله ضرورت توجه به ارائه خدمات به این جمعیت را پر رنگ تر می کند.
  • ٤٥ درصد زنان فاقد درآمد، ١٨ درصد درآمد زا و نسبت کل زنان سرپرست خانوار به کل خانوارها 12.1درصد است.

منبع:ایسنا

 

 

 

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.