2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
شرکت کار در ارتفاع و نمای ساختمان به روش راپل - نماسازان پیشرو

شرکت کار در ارتفاع و نمای ساختمان به روش راپل - نماسازان پیشرو

یکی از خدماتی که از سال 1388 تا کنون سهم عمده ای از خدمات را به خود اختصاص داده است راپِل می باشد. راپل به انجام کارهای در ارتفاع به روش دسترسی با طناب اطلاق می شود. شرکت نماسازان پیشرو یکی از اولین شرکت های این حوزه است که از دیرباز تا کنون در این حیطه خدمت رسانی می کند.

یکی از خدماتی که از سال 1388 تا کنون سهم عمده ای از خدمات را به خود اختصاص داده است راپِل می باشد. راپل به انجام کارهای در ارتفاع به روش دسترسی با طناب اطلاق می شود. شرکت نماسازان پیشرو یکی از اولین شرکت های این حوزه است که از دیرباز تا کنون در این حیطه خدمت رسانی می کند.

 

انجام کارهای در ارتفاع و نمای ساختمان آن هم بدون داربست مزایای زیادی دارد که در ادامه این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

 

لزوم استفاده از کار با طناب یا راپل

کار با طناب در ارتفاع از همه لحاظ نسبت به روش های داربست و بالابر و کلایمر برتری هایی دارد که به هیچ عنوان قابل اغماض نیست. در زیر محاسن این روش را نسبت به دیگر روش های انجام کار در ارتفاع توضیح خواهیم داد.

 

از نظر ایمنی

در نگاه اول کار با طناب در ارتفاع در اذهان عمومی کاری خطرناک به نظر می رسد. اما آنچه مسلم است به دلیل ادوات استاندارد موجود در این کار که همگی ساخت کشورهایی مثل انگلستان و فرانسه هستند به هیچ وجه این کار خطری در پیش ندارد. اما به شرط آنکه پرسنل مربوطه دوره دیده باشند و اعتیاد نداشته باشند. اما در استفاده از داربست همیشه خطر لیز خوردن پای نیرو و سقوط او وجود دارد. مخصوصا اینکه در اکثر موارد افرادی که به باز و بست داربست مشغول هستند از کمربند ایمنی استفاده نمی کنند که این موضوع استفاده از داربست را بیش از پیش مخاطره آمیز می نماید.

 

از نظر اقتصادی

مطمئنا کار در ارتفاع و نمای ساختمان با استفاده از طناب کاملا مقرون به صرفه تر از داربست می باشد. این موضوع و تفاوت قیمتی وقتی آشکارتر می شود که قرار است مثلا کاری فقط در طبقه خاصی از نما انجام شود. یا به طور جامع تر گوییم وقتی قرار باشد یک قسمت افقی از نما تعمیر یا مرمت شود. در این حالت شما می بایست برای کل نما داربست زده و متحمل هزینه زیادی شوید. امروزه کار با طناب به طور کامل شما را از صرف هزینه داربست راحت کرده است.

 

از نظر سرعت کار

پر واضح است که استفاده از طناب نسبت به داربست سرعت بیشتری به انجام کار می دهد. فرض کنید نمای شما دچار ریزش سنگ شده است و خطر ریزش مجدد در کمین است. اگر بخواهیم از داربست استفاده نماییم بخشی از زمان خود را باید صرف بستن داربست نماییم. اما استفاده از طناب این مشکلات را نداشته و پس از تماس مشتری فی الفور اقدام به انجام کار خواهد شد تا سنگ بیشتری از نما ریزش نکند. بماند که استفاده از داربست روز دیگری از وقت شما را بابت باز کردن داربست می گیرد. البته اگر سر موعد مقرر اقدام به این کار نمایند!!!

 

از نظر آسیب به نما

امروزه اکثر کارهای انجام شده روی نمای ساختمان من باب تعمیرات و مرمت و زیبا سازی نما است. استفاده از داربست در بعضی مواقع مصداق کور کردن به جای سورمه کردن است. چرا که در حین بستن و باز کردن آن ممکن است در صورت سهل انگاری به بدنه نما و پنجره ها و حتی نورپردازی نما آسیب وارد شود. اما استفاده از طناب برای کارهای در ارتفاع عاری از هر گونه این مخاطرات است چرا که چیزی روی نما نصب نمی شود که بخواهد به نما آسیب وارد نماید. محل بستن ادوات کار راپل هم به هیچ عنوان خدشه ای به پشت بام و دیگر نقاط ساختمان وارد نمی کند.

 

از نظر کیفیت کار

شاید در تنها ترین بخشی که نتوان تمایز زیادی بین کار داربست و کار با طناب قائل شد همین بحث کیفیت کار است. در هر دو حالت کیفیت کار تقریبا یکسان است. البته این سوال برای خیلی ها پیش می آید که وقتی نیرو از طناب آویزان است کنترل و تعادل خوبی برای انجام کار ندارد. مسلما این موضوع اگر کار توسط پرسنل دوره دیده و مجرب انجام نشود تا حدی صحت دارد. اما چنانچه نیروی کار دوره دیده باشد و سالها در این زمینه فعالیت داشته باشد می داند که برای انجام هر کار باید چگونه عمل کند که به کار خود مسلط باشد. پس کوچکترین تردیدی در انجام کار با طناب نباید داشت وقتی متخصص آن کار مشغول به اجرا می باشد.

 

از نظر امنیت ساختمان

یکی دیگر از مشکلاتی که استفاده از داربست برای انجام کارهای در ارتفاع وجود دارد بحث به خطر افتادن امنیت ساختمان در حین اجرای پروژه می باشد. مادامی که داربست روی نمای شما سوار است خطر ورود دزد به راحتی به ساختمان شما وجود دارد. اما استفاده از طناب به طور کامل این مشکل را برطرف می نماید. در ساعات کاری در هر روز طناب از نمای شما آویزان شده و نیرو مشغول به کار می شود و در اتمام کار در آن روز به راحتی طناب ها جمع آوری شده و دیگر هیچ خطری برای ساختمان شما وجود نخواهد داشت.

 

راپل چیست؟

راپل، که به آن ابسیلینگ یا طناب‌بازی نیز گفته می‌شود، تکنیکی برای فرود از ارتفاع با استفاده از طناب است. این روش معمولاً برای صخره‌نوردی، غارنوردی، نجات و سایر فعالیت‌هایی که نیاز به دسترسی به مکان‌های مرتفع دارند، استفاده می‌شود.

راپل چیست؟

در زبان انگلیسی واژه rope به معنای طناب می باشد. با پیدایش انجام کار با طناب این حرفه نام rope access را به خود گرفت که به معنای دسترسی با طناب می باشد. اما واژه rappel نامی شد به صورت مختصر و به گونه ای اصطلاح گونه که هم اکنون اکثریت مردم کار با طناب در ارتفاع را با نام راپل می شناسند.

 

راپل کار کیست؟

به شخص یا تکنسینی که تمامی دوره های کار در ارتفاع با طناب را دیده باشد و بتواند خدمات مختلف در ارتفاع و نمای ساختمان را توسط ادوات مربوطه انجام دهد راپل کار می گویند.

 

شرایط و ضوابط راپل کار شدن

قبل از شروع کار در ارتفاع با طناب یا همان خدمات راپل دیدن آموزش های مربوطه و مطمئن شدن از شرایط جسمانی فرد ضروری است. برای شروع کار با طناب در ارتفاع ابتدایی ترین شرط نداشتن ترس و واهمه از ارتفاع می باشد. در مرحله دوم فرد باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشد چرا که انجام کار در ارتفاع و معلق بودن روی طناب آن هم برای مدت طولانی مستلزم داشتن بدنی ورزیده است.

 

در وهله بعد فرد مربوطه به هیچ عنوان نباید بیماری های زمینه ای داشته باشد. داشتن بیماری های خاص به دلیل در دسترس عموم نبودن فرد حین کار ممکن است برای او خطرات جبران ناپذیری داشته باشد.

 

شرط بعدی برای شروع به کار یک فرد در زمینه کار در ارتفاع نداشتن اعتیاد به مواد مخدر است. کار در ارتفاع امری حساس بوده و در حین کار تمام حواس یک تکنسین کار در ارتفاع می بایست معطوف به کار باشد. یک لحظه غفلت و حواس پرتی منجر به عدم مهار مناسب فرد شده که می تواند خطرات جبران ناپذیری داشته باشد.

 

راپل کار نمای ساختمان

راپل کار نما یا طناب کار نما فردی متخصص و آموزش دیده است که از طناب و تجهیزات راپل برای دسترسی به نمای خارجی ساختمان‌ها و انجام کارهای مختلفی، مانند رنگ آمیزی، نماشویی، پیچ و رولپلاک سنگ نما، نورپردازی، عایق‌کاری و به طور کلی تعمیر نمای ساختمان استفاده می‌کند.

راپل کار نما

به طور کلی و مختصر ویژگی ها و خصایص یک راپل کار نما عبارتند از:

 

 • مهارت راپل‌کاری: راپل کار نما باید از مهارت و تجربه کافی در زمینه راپل‌کاری برخوردار باشد و بتواند به طور ایمن و کارآمد در ارتفاع کار کند.
 • مهارت های فنی: راپل کار نما باید با ابزار و تجهیزات مختلفی که در کار نما استفاده می‌شود، مانند دستگاه‌های رنگ پاش، واترجت، دریل و ... آشنایی داشته باشد و بتواند از آنها به درستی استفاده کند.
 • آمادگی جسمانی: راپل کار نما باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشد و بتواند برای مدت طولانی در ارتفاع کار کند.
 • دقت و توجه به جزئیات: راپل کار نما باید دقیق و با ظرافت کار کند و به جزئیات توجه داشته باشد تا کار با کیفیت بالا انجام شود.
 • مسئولیت پذیری: راپل کار نما باید مسئولیت پذیر باشد و کار را به موقع و با کیفیت عالی انجام دهد.

 

تجهیزات راپل

برای راپل به تجهیزات مختلفی نیاز است که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تجهیزات راپل و کارایی آنها اشاره می‌کنیم.

 

1. طناب راپل:

طناب راپل طنابی محکم و با کیفیت است که مخصوص راپل طراحی شده است. این طناب باید به اندازه کافی بلند باشد تا از ارتفاع مورد نظر شما به زمین برسد. طناب‌های راپل در دو نوع استاتیک و داینامیک موجود هستند. طناب‌های استاتیک برای فرود از ارتفاعات بلند مناسب هستند، در حالی که طناب‌های دینامیک برای فرود از ارتفاعات کوتاه‌تر و همچنین صخره‌نوردی مناسب‌تر هستند.

 

2. دستگاه فرود:

دستگاه فرود وسیله‌ای است که به شما کمک می‌کند تا سرعت فرود خود را کنترل کنید. انواع مختلفی از دستگاه‌های فرود وجود دارد، مانند دستگاه فرود Figure 8، دستگاه فرود ATC و دستگاه فرود BD Guide. انتخاب دستگاه فرود مناسب به نیازها و تجربه شما بستگی دارد.

 

3. هارنس:

 هارنس وسیله‌ای است که طناب راپل را به بدنتان متصل می‌کند. هارنس باید به گونه‌ای باشد که راحت و ایمن باشد و به خوبی در بدن شما جا بگیرد. هارنس‌های راپل در دو نوع صلیبی و کامل موجود هستند. هارنس‌های صلیبی برای فرود از ارتفاعات کوتاه مناسب هستند، در حالی که هارنس‌های کامل برای فرود از ارتفاعات بلند و همچنین صخره‌نوردی مناسب‌تر هستند.

 

4. کارابین:

کارابین‌ها برای اتصال هارنس، طناب راپل و سایر تجهیزات به یکدیگر استفاده می‌شوند. کارابین‌ها باید از جنس مرغوب و با کیفیت باشند و به طور ایمن قفل شوند. انواع مختلفی از کارابین‌ها، مانند کارابین قفل پیچ، کارابین HMS و کارابین K، در راپل استفاده می‌شوند.

 

5. لوازم جانبی:

علاوه بر تجهیزات اصلی راپل، لوازم جانبی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند راپل را ایمن‌تر و راحت‌تر کنند. این لوازم جانبی شامل موارد زیر می‌شوند:

 

 • کلاه ایمنی: کلاه ایمنی برای محافظت از سر شما در برابر سقوط سنگ یا سایر اجسام ضروری است.
 • دستکش: دستکش برای محافظت از دستانتان در برابر ساییدگی و پارگی طناب ضروری است.
 • کفش مناسب: کفش مناسب برای صخره‌نوردی یا پیاده‌روی در زمین‌های ناهموار ضروری است.
 • کیسه گچ: کیسه گچ برای خشک کردن دستانتان و افزایش اصطکاک آنها با طناب استفاده می‌شود.
 • دستگاه صعود: دستگاه صعود برای صعود کوتاه در طناب راپل استفاده می‌شود.

 

خدمات ساختمانی قابل اجرا توسط راپل

امروزه به حدی خدمات راپل و انجام کارها توسط این متد گسترش پیدا کرده است که شاید نتوان لیست کاملی از این خدمات را نام برد.

کار با طناب در ارتفاع

در زیر مهمترین و مرسوم ترین اموری که امروزه توسط خدمات راپل به انجام می رسد را برای شما ذکر کرده ایم.

 

 1. پیچ رولپلاک سنگ نمای ساختمان و نصب سنگهای ریزش کرده
 2. شستشو نما با طناب یا همان نماشویی
 3. رنگ آمیزی نماهای سیمانی و فریم ها و سطوح فلزی نما و نقاط مرتفع
 4. پوشاندن و بستن درز انقطاع ساختمان
 5. نصب تابلو، بنر، بیلبورد و… در نما و ارتفاع
 6. اجرای رزین و جلا برای چوب و آجر و سنگهای تزیینی
 7. پوشاندن و بستن نورگیرها و پاسیو ها توسط توری
 8. اجرای نورپردازی و تعویض لامپ های سوخته نما
 9. آب بندی و عایق کاری نمای ساختمان
 10. اجرای ایزوگام در ارتفاع و نماهای جانبی ساختمان
 11. اجرای سیمان کاری در ارتفاع
 12. کندن و درآوردن جای دریچه هوا و هود
 13. نصب لوله های هواکش و سانتریفیوژ
 14. جوشکاری در ارتفاع و نمای ساختمان
 15. بندکشی و اجرای نانو و آب گریز کردن نما

موارد بالا تنها بخشی از مهمترین خدمات قابل ارائه توسط راپل می باشد.

 

شرکت راپل نماسازان پیشرو

اجرای خدمات در ارتفاع توسط طناب یا همان خدمات راپل در تهران، کرج و تمامی شهرهای اطراف توسط گروه نماسازان پیشرو با 5 شعبه فعال در اسرع وقت قابل انجام است.

قیمت راپل

برای انجام هر کار مربوط به نمای ساختمان یا نقاطی که در دسترس نمی باشد کافی است فقط یک تماس با این شرکت بگیرید تا مشاوران و کارشناسان شما را راهنمایی نمایند.

 

لازم به ذکر است که راپل کارهای مشغول در نماسازان پیشرو همگی بالای 10 سال سابقه کاری داشته و کار شما به نحو احسن به انجام خواهد رسید. برای تماس با این شرکت می توانید به وبسایت این شرکت به آدرس www.petzlrappel.com مراجعه کرده و یا با شماره 09124319800 تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.