2024/04/19
۱۴۰۳ جمعه ۳۱ فروردين
تعداد قربانیان غیرنظامی جنگ‌های سوریه، عراق و یمن؛ بیش از میانگین جهانی
صلیب سرخ جهانی اعلام کرد:

تعداد قربانیان غیرنظامی جنگ‌های سوریه، عراق و یمن؛ بیش از میانگین جهانی

بین سال‌های 2010 تا 2015 تقریبا نیمی از قربانیان غیرنظامی جنگ‌های جهان در سوریه، عراق و یمن بودند که تا امسال (2017) این رقم از مرز 50 درصد قربانیان غیرنظامی نیز گذشته است

دوات آنلاین-کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی امروز در گزارشی با اعلام این که بیش از نیمی از قربانیان غیرنظامی جنگ های شهری طی 7 سال گذشته در سطح جهان در سوریه، عراق و یمن جان خود را از دست داده اند، افزود: تعداد قربانیان غیر نظامی در این سه کشور از میانگین جهانی فراتر رفته است.

براساس این گزارش، رابرت ماردینی، مدیر منطقه خاورمیانه کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که بین سال‌های 2010 تا 2015 تقریبا نیمی از قربانیان غیرنظامی جنگ‌های جهان در سوریه، عراق و یمن بودند که تا امسال (2017) این رقم از مرز 50 درصد قربانیان غیرنظامی نیز گذشته است.

وی گزارش این کمیته را مستند به داده های موجود از جنگ در این سه کشور و به ویژه اطلاعات تلفات جنگی از ژانویه 2014تا مارس 2017 و از قربانیان غیرنظامی جنگ در استان های الانبار، نینوا و صلاح الدین عراق و استان های حلب، دیر الزور و ریف دمشق و خود دمشق در سوریه و برخی مناطق یمن به ویژه در تعز دانست و افزود: بیش از نیمی قربانیان جنگ های سوریه، عراق و یمن غیرنظامیانی هستند که در شهرها سکونت داشته و به طور مستقیم در معرض آماج انواع تسلیحات جنگی قرار داشتند.

بر اساس این گزارش، میانگین تعداد قربانیان غیرنظامی جنگ ها از سال های 2010 تا 2015 در سراسر جهان 90 هزار نفر است، در حالی که در این مدت بیش از 42 هزار نفر از غیرنظامیان فقط در این سه کشور جان خود را از دست داده اند، یعنی 47 درصد از کل تلفات غیرنظامیان در سطح جهان.

ماردینی در این خصوص اظهار داشت: از آنجایی که آمار تلفات جنگی در این سه کشور از سال 2015 تا به امروز هنوز شفاف نیست بررسی ها نشان می دهد که 47 درصد اعلام شده طی دو سال اخیر از مرز 50 درصد نیز گذشته است.

براساس این گزارش، تحقیقات سه سال گذشته نشان می دهد که جنگ های شهری تاکنون موجب مرگ و میر 70 درصد از کل جمعیت غیرنظامی در این سه کشور (اسلامی) شده است که خود نشانگر تاثیر وحشتناک این جنگ های ویرانگر در سطح جهان است.

ماردینی همچنین در این خصوص افزود: یک سازمان بشردوستانه مستقل و بی طرف فعال در کمک رسانی به قربانیان غیرنظامی جنگ ها و خشونت های مسلحانه جهانی نیز به تازگی با ارسال گزارشی با عنوان 'شاهد مرگ شهرم بودم' به این کمیته ثابت کرده است که قربانیان غیرنظامی حمله به شهرها معمولا پنج برابر بیشتر از دیگر جنگ ها و منازعات در سطح جهان هستند.

گزارش این سازمان مستقل بر مبنای مطالعات میدانی از قربانیان غیرنظامی شهرهای حلب در سوریه، موصل در عراق و تعز در یمن یعنی از آن دسته از بازماندگان قربانیان غیرنظامی از جمله زنان، مردان، کودکانی تنظیم شده که طی جنگ هایی شهری در داخل و یا نزدیک منازل، در خیابان ها، مدارس و بیمارستان ها بوده و شاهد از دست دادن عزیزان خود در محاصره جنگجویان و زندگی در میان صداهای انفجار مواد منفجره بودند.

این گزارش، جنگ شهری را شامل جنگ و درگیری ها درون شهرها، از جمله حملات توپخانه و موشک، از ساختمان به ساختمان و خیابان به خیابان رخ می دهد توصیف کرد و افزود : در جنگ شهری معمولا اهداف نظامی درون شهرها به ساکنین بسیار نزدیک هستند و اغلب در مرکز شهرها واقع شده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین با اشاره به آوارگی بیش از 17 میلیون شهروند غیرنظامی این سه کشور، تاثیر جنگ بر نظامیان در این سه کشور را بسیار مخرب توصیف کرد و افزود: از آنجایی که تاثیرات جنگ بر غیرنظامیان این سه کشور برای سالیان متمادی باقی می مانند، سازمان های بشردوستانه بین المللی و مسئولان محلی این کشور ها باید هرچه سریعتر برنامه هایی را برای کاستن از این تاثیرات دراز مدت چاره اندیشی کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در پایان این گزارش افزود: تعداد آوارگان جنگی این سه کشور طی چند سال اخیر حتی از تعداد آوارگان و مهاجران جنگ جهانی دوم نیز فراتر رفته است.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.