2020/07/02
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۲ تير
واقعیت ماجرای شیرهای پاستوریزه سمی چیست

واقعیت ماجرای شیرهای پاستوریزه سمی چیست

بعد از اظهارات یک کارشناس در برنامه زنده تلویزیونی مبنی بر آلوده بودن شیرها مسئولان مختلف این موضوع را تکذیب کردند.

دوات آنلاین-ماجرای شیرهای آلوده و سمی که می‌توان به ابتلای افراد به سرطان منجر شود موضوعی است که بحث آن در جامعه مطرح شده و این در حالی است که مسئولان بهداشت کشور می‌گویند ادعاها در این باره صحت ندارد.

 

ماجرای شیرهای آلوده از کجا شروع شد

شروع این ماجرا از برنامه سلام صبح بخیر بود. در این برنامه " بهادر حاجی محمدی " که بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران معرفی شد ، گفت: شیرهای پاستوریزه‌ای که از سوپرمارکت‌ها تهیه می‌شود مقدار زیادی آلودگی به سم افلاتوکسین دارند. سمی که به منجر به سرطان کبد می‌شود.

 

این کارشناس گفت: جای آن که نگران استفاده از روغن پالم و وایتکس در لبنیات باشیم، افکار عمومی و مسئولان باید به مسائل مهم‌تری مانند وجود سموم دیگر در لبنیات توجه داشته باشند.

 

او به عنوان مثال به ورود ذرت‌های آلوده استناد کرد و گفت که مصرف این ذرت‌های آلوده به افلاتوکسین، سبب تولید شیرهای آلوده به این سم شده است.

 

حاجی محمدی در این گفت‌وگوی تلویزیونی آماری را که به گفته خودش از پژوهش‌های تعدادی از اساتید دانشگاه استخراج شده درباره میزان آلودگی شیرهای پاستوریزه در شهرهای مختلف کشور اعلام کرد و گفت: طبق این آمارها ۳۳ درصد نمونه‌های شیر پاستوریزه آلوده به این سم بودند. شیرهای پاستوریزه آزمایش شده در تبریز ۶۲ درصد، ساری ۶۰، مشهد ۵ درصد، شیراز ۱۷ درصد و اردبیل ۳۳ درصد به سم آفلاتوکسین آلوده هستند.

 

وی افزود : سم موجود در خوراک دام وارد شیر می‌شود و با توجه به این که این سم بر اثر حرارت جوشاندن از بین نمی‌رود، در شیر باقی می‌ماند. جای تاسف است بین ۱۰ کشور منطقه خاورمیانه رتبه آخر را از نظر وضعیت آلودگی سم سرطان‌زای آفلاتوکسین در شیر داریم.

واقعیت ماجرای شیرهای پاستوریزه سمی چیست

آفلاتوکسین چیست

آفلاتوکسین‌  یا سم قارچی طبیعی قادر است انسان را از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی آلوده کند و می‌توانند سرطان زا باشند.

 

این قارچ‌ها معمولاً ذرت، یا بادام زمینی و پسته را به راحتی آلوده می‌کنند، در حالیکه گندم، جو بارلی و برنج به این قارچها معمولاً مقاوم‌تر هستند.

 

اگر قارچ‌های مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته، بادام زمینی، ذرت، سویا و گندم) رشد کنند مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین می‌تواند موجب بیماری در انسان یا دام شود. این سموم می‌توانند نکروز بافتی، سیروز، سرطان کبد و سرطان معده ایجاد کنند.

 

ادعایی که تکذیب شد

پس از پخش این برنامه حسن مکرمی رستمی، مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به موضوع واکنش نشان داد و گفت: بعد از پخش این مصاحبه و انتشار آن در فضای مجازی با رئیس انجمن علمی بهداشت و ایمنی غذایی ایران تماس گرفتم و جویای اطلاعات عنوان شده شدم. پاسخ این بود که این آمارها با هماهنگی انجمن اعلام نشده است.انجمن علمی بهداشت و ایمنی غذایی ایران باید پاسخگوی این شائبه پیش آمده در جامعه باشد. از این انجمن خواستیم که اگر اعداد و ارقامی دارند در اختیار ما قرار دهند تا بررسی کنیم. ما نیز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیگیر هستیم تا با استنادات علمی طی روزهای آتی نادرست بودن این ادعا را اثبات کنیم.

 

وی با تاکید بر این که این میزان از آلودگی به آفلاتوکسین در شیرهای پاستوریزه تحت هیچ شرایطی امکان ندارد، گفت: حتی اگر هر روز هم غذای دام نان کپک زده باشد، به این میزان از آلودگی در شیر نمی‌رسیم.

 

معاون وزیر بهداشت چه توضیحی داد

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اینکه لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد اجتناب ناپذیر است و همیشه و همه جا موجود بوده و هست و قاعدتا آفلاتوکسین در شیر غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل بیشتر است.

 

ایرج حریرچی ادامه داد: حتی در کشورهای اروپایی که سختگیرانه ترین کدکس ها را دارند هم آفلاتوکسین در لبنیات وجود دارد، باید توجه داشت میانگین این ماده حدود ۵۰ تا ۶۰ نانو گرم در لیتر در شیرهای تولیدی صنایع لبنی کشور است.

 

وی گفت: اگر مقیاس، کدکس اروپا باشد عدد کدکس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. کدکس ایران حدود ۱۰۰ است و اگر کدکس آمریکا مد نظر باشد که میزان آن ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریبا تمام نمونه ها قابل قبول هستند.

 

حریرچی تاکید کرد: بررسی ۵۱ مطالعه در ایران در چند سال اخیر نشان می دهد طی ۱۰ سال گذشته میزان این ماده در شیر رو به کاهش است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این موضوع نشست، گفت: همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید یک چهارم باشد و به مردم توصیه می کنیم که مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند و نکته دیگر اینکه خطر جدی این ماده با دوز سه و نیم میلی گرم به ازای وزن مصرف کننده دیده شده که بسیار بعید است به این میزان از دوز در بدن فرد برسد.

 

حریرچی تصریح کرد: سرطان اولیه کبد در ایران عمدتا ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوکسین بسیار نادر است. حتی ابتلا به سرطان اولیه کبد هم در ایران در سالهای اخیر رو به کاهش است.

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها
ناشناس 1398/11/01
توضيحات اقاى دكتر حربرچى قانع كننده و درست بود ضمن اينكه خودشان هم شخصيتى هستند با حسن شهرت. ايشان بهترين نوع شير را شيرهاى پاستوريزه دانستند. ( بحثى بود در تلويزيون ). چگونه ميشود از ايشان بپرسيم شير اولترا پاستوريزه ( فراپاستوريزه ) كه بهتر از شير پاستوريزه معنى شده و گران ترهم ميفروشند حقيقتى است يا دكان بازارى است براى سود برى بيشتر؟ ايا دوات انلاين ميتواند در اين مورد يارى كند و ثوابى هم نصيب دست اندركاران اين سايت خبرى بشود. از اقاى دكتر بپرسند يا اين پيام را برايشان بفرستند. با تشكر
محمود تنارى فومنى 1398/11/01
توضيحات اقاى دكتر حريرچى درست و قانع كتتده بود ضمن اينكه خودشان هم شخصيتى هستند با حسن شهرت. ايشان شير پاستوريزه را بهترين نوع شير دانستند ( بحثى كه در تلويزيون هم داشتند). ايا چگونه ميشود از ايشان پرسيد شير فراپاستوريزه ( و نوشته اند Ultra-Pasteurised ) كه معنى ارج بودن ميدهد و گران تر هم ميفروشند حقيقتى است يا دكان بازارى است براى سودجويى بيشتر ؟ ايا دوات آنلاين ميتواند در اين مورد كمك كند از اقاى دكتر حريرچى بپرسند يا اين پيام را برايشان بفرستند كه در اين ميان ثوابى هم نصيب دست اندركاران اين سايت خبرى بشود؟ ان شاءالله باتشكر
صادقى سندى ( دانشجو ) 1398/11/04
أقاى تنارى گمان نكنم نتيجه اى بدست بياوريد بهتر است از انستيتو پاستور بپرسيد تا انجا كه من ميدانم اولترا پاستوريزه يا فرا پاستوريزه جايى تعريف نشده و پايه علمى ندارد و باصطلاح من درآوردى است .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.