2022/08/14
۱۴۰۱ يکشنبه ۲۳ مرداد
درخشان: پرسپولیس هنوز نیاز به ترمیم دارد

درخشان: پرسپولیس هنوز نیاز به ترمیم دارد

تیمی که برای یک فصل استارت می‌زند باید آماده باشد به خصوص استقلال و پرسپولیس که مسئولیت‌شان بیشتر است و هواداران از آنها انتظارات زیادی دارند.

دوات آنلاین-قرعه پرسپولیس در لیگ نوزدهم مشخص شده و حالا همه هواداران پرسپولیس و کارشناسان درباره قرعه دشوار مدافع عنوان قهرمانی حرف می‌زنند اما کارشناسان و پیشکسوتان می‌گویند تیمی که دنبال قهرمانی است نباید به قرعه توجه زیادی داشته باشد و چنانچه شروع خوبی داشته باشد می‌تواند مسیرش را همانطور که می‌خواهد ادامه بدهد. در این باره با حمید درخشان کاپیتان و سرمربی سابق پرسپولیس صحبت کردیم که می‌خوانید:

  

*پرسپولیس در شروع فصل و شش هفته ابتدایی باید با چهار حریف دشوار و مدعی بازی کند. نظر شما درباره این قرعه چیست؟

 فکر می‌کنم تیمی که برای یک فصل استارت می‌زند باید آماده باشد به خصوص استقلال و پرسپولیس که مسئولیت‌شان بیشتر است و هواداران از آنها انتظارات زیادی دارند. با این حساب پرسپولیس باید برای شروع طوری استارت بزند که مشکلی برایش پیش نیاید. یعنی به این فکر نکند که در ابتدای راه قرعه سختی دارد. برای آنها نباید فرق کند که اولین و آخرین حریف کدام تیم است و بالاخره یک وقتی زمان بازی با مدعیان می‌رسد. ممکن است شما در یک فصل هفته یازدهم با سپاهان بازی کنید، هفته دوازدهم با استقلال و هفته نهم با تراکتورسازی. حالا این بازی‌ها زودتر به پرسپولیس خورده و زودتر می‌تواند خودش را جمع و جور کند. اگر پرسپولیس این بازی‌ها را ببرد با یک شرایط بهتر فصل را ادامه می‌دهد اما اگر اتفاقی بیفتد کارش سخت‌تر می‌شود. باید این فکر را داشته باشند که از روز اول استارت محکم‌تری بزنند و فرقی برایشان نکند که با استقلال در هفته چهارم بازی می‌کنند یا اصلاً قرار است در افتتاحیه با این تیم روبه‌رو شوند. چون به هر حال وقتی قرعه‌کشی می‌شود هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. تیمی که قهرمان شده و با تفکر قهرمانی وارد مسابقات می‌شود باید برای برنده شدن وارد هر مسابقه‌ای شود و این ذهنیت باید در تیم جا بیفتد. بنابراین باید از هفته اول آمادگی بازی مقابل تیم‌های محکم و قدرتمند را هم داشته باشد.

 

*از یک سو اگر نگاه کنیم شروع کار شاید سخت باشد اما در یک سوم پایانی فصل با هیچ حریف مدعی بازی نخواهند داشت و شاید کار راحتی داشته باشند.

 آفرین. این یک حسن است. شما اگر شروع خوبی در لیگ داشته باشید می‌توانید فصل را خوب تمام کنید. یعنی اگر در شروع فصل این تیم‌ها را شکست دهید آنها از شما عقب می‌افتند و دیگر نمی‌رسند.

 

*البته این بحث هم مطرح است که تیم‌ها در هفته‌های اول چفت و بست نشده‌اند و ممکن است نتوانند نتیجه بگیرند.

 بله این صدمه را هم دارد. ممکن است شما آمادگی بازی را کامل پیدا نکرده باشید و اگر این اتفاق بیفتد کار برایتان سخت خواهد شد.

 

*البته امسال لیگ آنقدر دیر شروع می‌شود که همه تیم‌ها فرصت کافی برای آماده‌سازی دارند.

بله این یک حسن است. هر تیمی در فاصله زمانی مناسب مشغول آماده‌سازی است و این باعث می‌شود در فشردگی رقابت‌های لیگ به مشکل برنخورد.

 

*مساله دیگر این است که پرسپولیس نسبت به مدعیان دیگر یک مقدار دیرتر تمریناتش را شروع کرد.

 این زیاد مهم نیست. یک هفته دیگر خودشان را به شرایط آنها می‌رسانند. اتفاق خوبی که در پرسپولیس افتاده این است که شاکله بازیکنانش را حفظ کرده است.

 

*اما کادر فنی‌اش تغییر کرده.

 بله این نکته مثبت در مقابل یک نکته منفی است. البته برخی تیم‌ها هم استخوان‌بندی‌شان تغییر کرده هم کادرشان که آنها کار بسیار سختی دارند.

 

*البته به نظر می‌رسد حفظ استخوان‌بندی تیم و بازیکنان قبلی مهم‌تر از تغییر کادر فنی باشد.

 کاملا موافقم. فقط اینکه بازیکنان باید با تفکر سرمربی آشنا شوند.

 

*یعنی تغییر سیستم و استراتژی سرمربی ممکن است آنها را دچار سردرگمی کند؟

 نه، آن زیاد مهم نیست. مهم تغییرات است و اینکه شاگردان یک مربی بتوانند او را بپذیرند و اینکه مربی چقدر بتواند تفکراتش را در تیم جا بیندازد. این هنر تیم بستن یک سرمربی است.

 

*در خط میانی پرسپولیس ترافیک شدید بازیکن وجود دارد. فکر می‌کنید کالدرون این ترافیک را چطور مدیریت خواهد کرد؟

 بستگی دارد به اینکه بازیکنان چقدر خوب کار کنند. اینطوری شانس آنها بیشتر می‌شود. یکی هم اینکه بازیکنی که بیشتر در تفکر مربی می‌گنجد یا آنچه مربی می‌خواهد را بیشتر انجام می‌دهد، بیشتر بازی خواهد کرد. همه جای دنیا همین‌طور است و بسته به تاکتیک و مسائل دیگر نیست.

 

*فکر می‌کنید بازیکنانی مثل امیری یا عالیشاه می‌توانند در مرکز زمین بازی کنند و موفق باشند؟

- نمی‌توانم بگویم آره یا نه اما فکر نمی‌کنم. البته امیری بازیکن قابلی است اما اینکه کجا و چگونه از او استفاده کنیم شرط است.

 

*تصور می‌کنید پرسپولیس با کالدرون هم موفق خواهد شد؟

 امیدوارم که بتواند موفق شود. به نظر من الآن یک نقطه از تیم جای ترمیم دارد که همان مهاجم نوک است. باید دید می‌توانند این مشکل را حل کنند یا نه. همچنین در خط میانی هم پرسپولیس نیاز به یک هافبک خلاق و پاسور دارد.

 

منبع: ایران ورزشی

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.