2023/01/28
۱۴۰۱ شنبه ۸ بهمن
خواص خار مریم؛ از سلامت کبد تا لاغری

خواص خار مریم؛ از سلامت کبد تا لاغری

خار مریم برای چی خوب است؟ چه تاثیری بر کبد دارد؟ آیا به لاغری و کاهش وزن کمک می کند؟ فواید دیگر آن چیست؟

دوات آنلاین-خار مریم در طب سنتی به عنوان درمانی طبیعی برای بیماری‌ها و مشکلات جسمی مختلف و همچنین لاغری کاربرد دارد اما آیا خواص آن برای سلامتی تایید شده است؟ "سیلیمارین" ماده فعال در خار مریم است. خار مریم بیشتر برای درمان مشکلات کبدی توصیه می شود اما برخی افراد معتقدند این گیاه می‌تواند کلسترول را نیز کاهش دهد و به کنترل دیابت نوع ۲ کمک می‌کند. همچنین گروهی از افراد ادعا می‌کنند گیاه خار مریم در درمان بیماری سیروز کبدی، هپاتیت، یرقان و اختلالات کیسه صفرا موثر است.

 

خار مریم برای کبد

یکی از رایج ترین موارد کاربرد خار مریم درمان مشکلات کبدی است. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد این گیاه آسیب دیدگی کبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش‌ها بهبود می‌دهد. هرچند لازم است شواهد بیشتری به دست آید تا خواص خار مریم را برای کبد انسان تایید کند.

خار مریم برای سلامت کبد بسیار مفید است

خواص خار مریم برای پوست

مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد استفاده از این گیاه روی پوست موش‌ها به بهبود بیماری‌های پوستی التهابی کمک می‌کند. همچنین خار مریم دارای تاثیرات ضد پیری و آنتی اکسیدان روی سلول‌های پوست انسان است که در بررسی‌های آزمایشگاهی به خواص آن پی برده شد.

 

بیشتر بخوانید: پنیرک برای چی خوب است

 

گیاهی برای کاهش کلسترول

بالا بودن سطح کلسترول به بروز مشکلاتی در سلامت قلب و افزایش احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی منجر می‌شود. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ نشان داد خار مریم نقش حائز اهمیتی در پایین نگه داشتن سطح کلسترول بازی می‌کند.

مصرف خار مریم باعث لاغری می شود

کاهش وزن با مصرف خار مریم

بررسی‌های اولیه روی حیوانات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ماده سیلیمارین موجود در خار مریم موجب کاهش وزن در موش‌ها می‌شود و به همین دلیل کارشناسان این طور عنوان کردند که گیاه خار مریم برای افرادی که به دنبال لاغری هستند مفید است.

 

طب سنتی: معرفی مسکن های گیاهی برای انواع درد

 

کاهش مقاومت به انسولین

بر اساس بررسی که روی تعدادی موش آزمایشگاهی انجام گرفت مشخص شد عصاره خار مریم به کاهش مقاومت انسولینی کمک می‌کند. مقاومت انسولینی مشکلی است که مبتلایان به دیابت نوع ۲ دچار آن هستند.

خار مریم برای چی خوب است و چه خواصی دارد

بهبود علائم آسم آلرژیک

ماده فعال موجود در خار مریم در کاهش التهاب موثر است. در سال ۲۰۱۲ میلادی مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان داد سیلیمارین به کاهش التهاب در مجرای تنفسی موش‌های مبتلا به آسم آلرژیک کمک می‌کند.

 

محدود کردن پیشرفت سرطان

این گیاه می‌تواند از پیشرفت برخی انواع سرطان جلوگیری کند.

 

بدانید: خاصیت‌های حنا چیست

 

کمک خار مریم به حفظ سلامت استخوان‌ها

خار مریم نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان‌ها بازی می‌کند. در سال ۲۰۱۶ آزمایشاتی انجام گرفت که نشان‌دهنده نقش این گیاه در جلوگیری از فرسایش استخوان بوده است.

خاصیت خار مریم در طب سنتی شامل چه مواردی می شود

گیاهی برای بهبود قدرت شناختی

نتیجه مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که گیاه خار مریم مقاومت بدن در برابر استرس اکسیداتیو را افزایش می‌دهد. استرس اکسیداتیو عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

 

تاثیر بر تقویت سیستم ایمنی

خار مریم واکنش ایمنی بدن را تقویت کرده و به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.