2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
ترفندهای مهم برای فریز کردن ماهی، مرغ و گوشت قرمز

ترفندهای مهم برای فریز کردن ماهی، مرغ و گوشت قرمز

در این مطلب نکاتی مهم درباره اینکه چگونه ماهی، مرغ و گوشت قرمز را فریزر نگهداری کنیم، توضیح داده شده است.

دوات آنلاین -گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی طعم و فوایدی دارد که با نگهداری اصولی حفظ می شود. اگر می خواهید آنها را در فریزر نگهداری کنید باید حتما نکات مربوط به فریز کردن گوشت را که در ادامه آمده است، بدانید.

 

تمیز کردن گوشت قبل از گذاشتن در فریزر

همشهری درباره نکات ضروری فریز کردن انواع گوشت قرمز، مرغ و ماهی نوشت:

 

1)  بعد از خرید، باید به دقت گوشت را تمیز کنیم. منظور از تمیز‌کردن، جدا‌کردن چربی‌های گوشت قرمز، جدا‌کردن پوست مرغ و درباره ماهی، تمیز‌کردن شکم و کندن فلس‌های آن است.

 

بیشتر بخوانید: چکار کنیم مربا شکرک نزند

 

2)   مرحله بعدی شست‌وشو است. برای شستن باید از آب نیم گرم و سرد استفاده کرد تا به بافت و کیفیت مواد گوشتی آسیب نرسد.

 

3)   یک ربع تا 20 دقیقه بعد از شست‌وشو باید صبر کنیم تا آب آن‌ها کاملا خالی شود (آب ناشی از شستن).

روش درست نگهداری گوشت قرمز، مرغ و ماهی در فریزر

تقسیم کردن گوشت قبل از فریز شدن

4)   مرحله بعدی تقسیم‌کردن است. بهتر است ماهی به صورت قطعه نشده و گوشت مرغ و ماهی به اندازه‌ای که در زمان پختن غذا به آن نیاز داریم، قطعه شوند. مثلا گوشت‌های خورشتی باید به همان اندازه مورد نیازقطعه شوند. بهتر است مرغ به شکل قطعه شده برای کباب و جوجه‌کباب یا قیمه‌نباشد.

 

5) برای بسته‌بندی از کیسه‌های پلاستیکی ضخیم یا کیسه‌های ایجاد کننده خلأ استفاده کنیم. کیسه‌های ایجاد کننده خلأ کیسه‌هایی با در زیپی هستند که با بستن در آن‌ها هیچ هوایی داخل بسته نمی‌ماند. نبودن هوا باعث می‌شود تا کیفیت و ارزش غذایی ماده بهتر حفظ شود.

 

در همین زمینه: روش درست نگهداری تخم مرغ در یخچال

 

6) اگر در حین بسته‌بندی، کیسه به هر دلیلی آسیب دید، لازم است آن را عوض کنیم. کیسه فریزر نباید هیچ گونه منفذی داشته باشد.

 

7) قطعه‌ها را در هر بسته به تعداد نیاز برای هر بار مصرف بگذاریم؛ چون موادغذایی فریز شده به هیچ وجه نباید دوباره به فریزر بازگردانده شوند.

 

8)  به هیچ وجه نباید بسته‌های گوشت قرمز، مرغ یا ماهی را که از سوپرمارکت‌ها می‌خریم، به همان شکل فریز کنیم. این بسته‌ها مناسب فریزکردن نیستند و از طرفی موادغذایی داخل این بسته‌ها شسته شده و بهداشتی نیست و باعث آلوده شدن فریزر می‌شود.

 

9) دقت در خرید، آماده سازی و بسته‌بندی موادغذایی گوشتی و غذاهای دریایی به این معنی نیست که می‌توانیم آن‌ها را به صورت نامحدود در فریزر نگه داریم. هر ماده غذایی را مدت مشخصی باید در فریزر نگهداری کرد تا کیفیت و ارزش غذایی آن از بین نرود. مثلا مدت ماندگاری انواع ماهی‌های بدون چربی 4 تا 6 ماه است که بهترین زمان مصرف آن 3 ماه پس از تاریخ فریز کردن است. پس بهتر است هنگام بسته بندی موادغذایی، روی آن برچسب تاریخ بچسبانید تا هنگام مصرف بدانید چقدر از زمان فریز ‌کردنش گذشته است.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.