2022/10/01
۱۴۰۱ شنبه ۹ مهر
معرفی سریال بی نشان، خلاصه داستان، تعداد قسمت ها و گفت و گو با بازیگران

معرفی سریال بی نشان، خلاصه داستان، تعداد قسمت ها و گفت و گو با بازیگران

همه آنچه درباره سریال بی نشان و داستان آن باید بدانید به همراه گزارشی از پشت صحنه و گفت و گو با بازیگران در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین -سریال بی نشان ساخته جدید راما قویدل است که برای شبکه 3 تولید شده است. این سریال داستانی جذاب دارد و از حضور بازیگران حرفه ای بهره می برد.

عکسی از سریال بی نشان

خلاصه داستان سریال بی‌ نشان

جام جم نوشت: مسعود که از خانواده‌ای نسبتا مرفه است قصد ازدواج با ریحانه را دارد که از خانواده‌ای فرهنگی و خواهر دوست و همکلاسی او در دانشگاه است و درام عاشقانه‌ای بین این دو نفر در این سریال در جریان است.» آنچه را که خواندید خلاصه داستان سریالی با عنوان «بی‌ نشان» است که با خواندن همین چند خط می‌توان گفت قصه عاشقانه‌ای در این سریال روایت می‌شود که مخاطبان خاص خود را پیدا خواهد کرد. اما در بخشی از داستان این مجموعه به زندگی شخصی و شغلی یک خبرنگار با بازی پرویز فلاحی‌پور پرداخته می‌شود که از این نظر هم می‌توان گفت به جذابیت قصه آن می‌افزاید.

 

راما قویدل می گوید: فیلمنامه بافت چندگانه‌ای دارد که این لوکیشن هم خانه شخصیت‌های اصلی و محوری سریال است. ضمن این‌که قرار است ما به روابط خانوادگی و چیزهایی که این روزها دارد کمرنگ می‌شود و جای تاسف دارد هم بپردازیم. مثل صفاتی چون شجاعت، مردانگی و تاب آوردن در سختی‌هایی که می‌تواند وجود نداشته باشد. می‌توانم بگویم شخصیت اصلی داستان ما در موقعیتی قرار می‌گیرد که می‌تواند نباشد. یعنی خودش انتخاب می‌کند که باشد و سختی آن را هم بر اساس رسالتی که به آن معتقد است به جان می‌خرد. چون به وظیفه‌ای که جامعه  برعهده‌اش قرار داده، معتقد است و تاوان سنگینی هم بابت این تصمیم می‌پردازد. همه آن چکیده‌ای از چیزی است که در حال حاضر به آن نیاز داریم. ما به قهرمان نیاز داریم.

عکسی از سریال بی نشان

سریال بی نشان چند قسمت است

سریال بی‌ نشان به کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی مرتضی رزاق‌کریمی و به قلم آزیتا ایرایی و مهدی حمزه در ۳۰ قسمت برای پخش از شبکه سه تولید می‌شود. جام‌جم در یکی از روزهای پاییزی به پشت صحنه این سریال رفته و گزارشی از آن تهیه کرده و با بازیگران، کارگردان و تهیه‌کننده گفت‌و‌گویی داشته که در ادامه می‌خوانید.

عکسی از سریال بی نشان

پشت صحنه سریال بی نشان

یکی از لوکیشن‌های اصلی مجموعه بی‌ نشان مربوط به خانه شهاب‌الدین و مینو با بازی پرویز فلاحی‌پور و مریم کاویانی است که در خانه‌باغی در محدوده جماران تصویربرداری می‌شود و گروه مدتی است که در این خانه مستقر هستند. این خانه دو در دارد که هر دو در خانه به‌دلیل رفت‌و‌آمد عوامل باز است. آیفون همه لوکیشن‌ها اغلب قطع است و در ساختمان را برای عبور و مرور باز می‌گذارند. وارد که می‌شویم نگاه‌مان به دو ساختمان قدیمی می‌افتد که در دو طرف حیاط و در کنار ساختمان‌های مدرن و آپارتمان‌ها قرار دارد.

 

اولین چیزی که نگاه هر کسی را به خود معطوف می‌کند، درخت خرمالویی است که میوه‌های بسیاری هم دارد. شمعدانی‌های داخل باغچه و حوضی که به جای آب پر از برگ‌های زرد و نارنجی است. کنار ساختمان اصلی هم یک گلخانه قرار دارد که پر از گلدان‌های زیباست. همچنین درخت انگور که برگ‌های خشک و رنگی‌اش دیوار ساختمان را زیبا کرده‌است. دیوارها و درهای هر دو ساختمان به رنگ آبی است و پرده‌های توری سفیدی پشت پنجره‌ها به چشم می‌خورد.

 

مقابل این ساختمان دو طبقه، یک ساختمان دیگر هم قرار دارد که به‌گفته یکی از عوامل مربوط به منزل پدر شهاب‌الدین با بازی مهدی فقیه است که پشت پنجره‌های آن گلدان‌های شمعدانی و چند کدو تنبل قرار دارد و کنار در ساختمان هم یک هاون سنگی هست که یادآور خاطرات ما از دوران کودکی است. گروه در طبقه دوم مشغول کار هستند که در این میان یکی از عوامل آینه و شمعدان قدیمی به رنگ قرمز و سفید را داخل ساختمان می‌برد. مریم کاویانی را می‌بینیم که فیلمنامه به‌دست به حیاط آمده و گوشه‌ای می‌نشیند و آن را مرور می‌کند.

عکسی از سریال بی نشان

مریم کاویانی در نقش مینو در سریال بی نشان

مریم کاویانی که نقش مینو همسر شهاب‌الدین را در این سریال بازی می‌کند در این‌باره معتقد است: «فکر می‌کنم به لحاظ حرفه‌ای خیلی نمی‌توان درباره کاری که هنوز پخش نشده و نقشی که بازی می‌کنم توضیح بدهم. چون می‌خواهم جذابیت کار از بین نرود. اما ویژگی اصلی که این سریال برای من داشت این بود که من همیشه دوست داشتم با آقای قویدل همکاری کنم اما این فرصت پیش نمی‌آمد. از طرفی آقای رزاق‌کریمی هم از تهیه‌کننده‌های بسیار خوش نام و با تجربه است که این فرصت همکاری در «بی‌ نشان» برای من فراهم شد که برای من فرصت طلایی بود. زمانی که فیلمنامه را هم خواندم به نظرم خیلی جذاب آمد و این‌که رگه‌هایی از واقعیت و مستندات جامعه در آن وجود داشت که برای من متفاوت و جالب بود. نقش مینو را هم دوست داشتم.»

 

او درباره تغییرات در بازیگران سریال می‌گوید و این‌که با وجود این تغییرات باز هم تمایل داشت در آن حضور پیدا کند: مینو یک خانم فرهنگی با یک جهان بینی محکم که مادر سه فرزند است و همچنین حامی و رفیق و همراه همسرش شهاب الدین که در فراز و نشیب‌های زندگی کنار همسرش است و هیچ وقت پشت همسرش را خالی نکرده است. برای من هم جالب بود که همسر یک خبرنگار باشم و این تجربه را کسب کنم که چنین افرادی چه زندگی دارند و با چه مسائلی روبه‌رو هستند. خیلی تجربه جذابی برای من است. انگار با هر نقش زندگی می‌کنم. نکته مهم دیگر این‌که برایم همیشه مهم است که صاحب کار چه کسی است و این‌که من در کار آرامش داشته باشم.»

 

پویان گنجی در نقش محمدرضا

پویان گنجی، بازیگر سریال‌هایی چون «ایل‌دا» و «جاده‌چالوس» در این سریال نقش جوانی به‌نام محمدرضا را بازی می‌کند که فرزند شهاب و مینو است. وی دراین‌باره می‌گوید: من دومین همکاری‌ام را با آقای قویدل تجربه می‌کنم و با شناختی که از ایشان داشتم و فیلمنامه خوب و متفاوت و جذابی که این سریال داشت اشتیاق بسیاری برای حضور در بی‌ نشان داشتم. البته نقش محمدرضا ویژگی‌هایی برای من داشت ازجمله این‌که از زاویه نگاه خودش نه پدرش در جامعه دنبال عدالت است. یعنی به نوعی محمدرضا نماینده نسل جوان امروز است و پدرش نماینده پدران ما.

 

وی همچنین ادامه می‌دهد: محمدرضا خیلی با ایثار پدرش موافق نیست و همین طرز تفکر باعث می‌شود که مقابل پدر بایستد و این تقابل بین دو نسل اتفاق بیفتد. او اصلا آرمانگرا نیست ولی دنبال موفقیت خودش در زندگی است. چون نوع نگاه‌شان به زندگی متفاوت است و همین باعث چالش‌هایی می‌شود که به جذابیت نقش هم کمک می‌کند. در کنار جذابیت‌های نقش و همکاری با آقای قویدل و آقای رزاق‌کریمی در جذابیت کار تاثیرگذار بود. به‌هر‌حال کار ما گروهی است و همه اینها کنار هم مثل یک پازل می‌توانند نتیجه خوبی را حاصل کنند. آقای قویدل به‌عنوان کارگردان خیلی دست بازیگر را باز می‌گذارد تا ایده و نظر بدهد. البته تا جایی که به کمک نقش بیاید. بازیگران فوق‌العاده‌ای هم در این کار حضور دارند و به نوعی همه مکمل همدیگر هستند. من فکر می‌کنم با وجود نکات مثبتی که در این کار وجود دارد و نگاه نو و جدیدی که در فیلمنامه هست مردم هم دوست خواهند داشت. چون یک جاهایی نگاه، نگاهی انتقادی به مسؤولان است و از این نظر فکر می‌کنم بتواند بیننده خودش را پیدا کند.

 

پرویز فلاحی ‌پور در نقش خبرنگار

پرویز فلاحی ‌پور چند سالی است که نقش‌های متفاوتی را در تلویزیون بازی می‌کند. از نقش قاضی و وکیل گرفته تا نقش خبرنگار که در این سریال بازی می‌کند. با او در این زمینه همکلام شدیم:

*  گویا شما در این سریال نقش خبرنگاری به نام شهاب‌الدین را بازی می‌کنید. درباره این تجربه توضیح می‌دهید؟

من تا به‌حال نقش خبرنگار را بازی نکرده بودم و خیلی دوست داشتم این نقش را هم تجربه کنم. البته من عضو افتخاری باشگاه خبرنگاران جوان هستم. اما اصلا با حرفه خبرنگاری آشنایی نداشتم و تجربه‌ای هم در این زمینه ندارم. این‌که چطور یک خبر را کسب می‌کنید و درباره‌اش تحقیق می‌کنید و تبعات آن چیست را نمی‌دانستم. همه این چیزها را در متن و فیلمنامه متوجه شدم و همچنین تحقیقاتی که در این زمینه انجام دادم بهتر درک کردم. دلم می‌خواست کاری کنم که هم مقبول دوستان خبرنگار باشد و هم مقبول مردم. یعنی مردم بدانند خبرنگارها چقدر زحمت می‌کشند و در این راه با چه مخاطراتی مواجه هستند. چنانچه این مسائل برای شهاب الدین در این سریال رخ می‌دهد.

 

* فکر می‌کنید شما و همکارانتان تا چه حد در این زمینه موفق بودید؟

می‌توانم بگویم با نگاهی که آقای قویدل و آقای رزاق‌کریمی در این سریال دارند، فکر می‌کنم خروجی خوبی داشته باشد و مورد توجه بیننده هم قرار بگیرد. ولی به هر حال در زمان پخش سریال و یا بعد از آن من آماده پذیرش نقد‌های مردم و خبرنگاران هستم.

 

*البته شما پیش از این هم نقش قاضی بازی کردید و واکنش منفی هم در پی نداشت؟

نقش قاضی بسیار نقش حساسی بود و برای آن نقش هم خیلی تحقیق کردم و خوشحالم که مورد توجه قوه قضاییه قرار گرفت و دوست داشتند. امیدوارم این نقش و سریال هم در ابتدا مورد توجه خبرنگارها و بعد مردم هم قرار بگیرد. تا جایی که من فیلمنامه را خواندم می‌توانم بگویم خیلی خوب توانسته مسائل خبرنگارها را نشان بدهد.

 

*چقدر نگاه‌تان نسبت به این حرفه و خبرنگارها تغییر کرد؟

دید من خیلی با این کار عوض شد. یعنی درک کاملی از شما و حرفه تان و خطراتی که شغل‌تان دارد، نداشتم. همیشه فکر می‌کردم خبرنگار وظیفه اش این است که خبری را تهیه کند و بعد آن را به مدیر مسؤول می‌دهد و آن را روی سایت می‌گذارند یا در روزنامه چاپ می‌شود. راجع به جزییات این کار نمی‌دانستم. در صورتی که این متن به جزئیات پرداخته است. به‌خصوص این‌که نشان می‌دهد خبرنگاری باشد که در جامعه‌اش بخواهد حافظ امنیت اخلاقی باشد، چقدر خودش و خانواده اش و شغلش و آینده‌اش می‌تواند در معرض خطر قرار بگیرد.

 

*کار با آقای قویدل چطور بود؟ چقدر تعامل داشتید؟

خیلی خوب بود. من اولین بار است که مقابل دوربین او می‌روم و به نظرم بسیار کارگردان کاربلدی است. بده بستان خوبی با هم داشتیم. امیدوارم همکاری‌های خوب دیگری با هم داشته باشیم. ضمن این‌که من ۸۰ درصد مطمئن هستم این سریال به اصطلاح می‌گیرد و مورد توجه مخاطبان قرار خواهد گرفت. چون این اطمینان را در سریال «شب دهم» هم داشتم و اتفاق خوبی برای آن سریال افتاد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.