2024/07/23
۱۴۰۳ سه شنبه ۲ مرداد
آیا من چاق هستم؟ / پاسخ یک متخصص تغذیه

آیا من چاق هستم؟ / پاسخ یک متخصص تغذیه

برای این‌که بفهمید چاق هستید یا نه ار فرمولی که در این مطلب به نقل از یک متخصص تغذیه آمده است، کمک بگیرید.

دوات آنلاین -یکی از دغدغه‌ها و سوالاتی که ذهن خیلی از ما را مشغول می‌کند این سات که آیا چاق هستیم و اضافه وزن داریم یا نه؟ برای فهمیدن این موضوع کافی است از یک فرمول مشخص استفاده کنیم.

شاخص توده بدنی چه طور محاسبه می شود

شاخص توده بدنی برای محاسبه چاقی

معصومه مرادی، متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره «چاقی و چگونگی تعیین میزان آن»،گفت: چاقى پایه بسیاری از بیماری‌هاست و درمان برخی بیماری‌ها را طولانی تر می‌کند.

 

وی ادامه داد: براى تشخیص چاقى افراد فرمول‌های زیادی وجود دارد که یکی از آنها BMI یا شاخص توده بدنى است؛ برای به دست آوردن شاخص توده بدنی، وزن به کیلوگرم را‌ بر قد به سانتی متر تقسیم و به توان ۲ می‌کنیم و عدد بدست آمده درجه چاقی را به ما نشان می‌دهد که مقدار اضافه وزن، چاقی درجه ۱ و ۲ و.. نشان داده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: 5 دلیلی که باعث چاقی می شود

 

این متخصص تغذیه افزود: اگر این عدد بین ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد وزن طبیعی است؛ اگر شاخص بین ۲۵ تا ۳۰ باشد نشان دهنده اضافه وزن، اگر عدد به دست آمده  بین۳۰ تا ۳۵ چاقی درجه ۱ و به همین ترتیب چاقی‌های درجه ۲ و ۳ حساب می‌شود.

رژیم غذایی نامناسب به سلامت شما ضربه می زند

عوارض رژیم‌های نادرست

مرادی با بیان اینکه چاقى شکمى در آقایان بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود، تصریح کرد:گرفتن رژیم‌هاى ناصحیح و غیر اصولى به بدن لطمه مى‌زند، اما این ذهنیت هم که با گرفتن رژیم ایمنی بدن افراد کاهش می‌یابد و مبتلا به بیماری می‌شویم کاملاً غلط است؛ چرا که اگر رژیم صحیحی باشد، هیچ ضرری ندارد و فقط باید اصول درست خوردن مواد غذایى را در این ایام داشته باشیم و از خوردن زیاد چربی و شیرینی پرهیز کنیم.

 

بیشتر بخوانید: استانداردهای دریافت روزانه کالری

 

وی درباره «زمان صحیح خوردن شیرینی جات و مواد قندی در شب»، بیان کرد: افراد چون فعالیتی بعد از مصرف مواد غذایی ندارند؛ ذخیره چربی در بدن بیشتر می‌شود؛ در نتیجه اگر مواد شیرین و حاوی قند بالا در شب مصرف شود، ذخیره چربی افزایش می‌یابد و باعث افزایش وزن بیشتر در افراد خواهد شد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها
ناشناس 1399/06/31
اعداد اعلام شده کاملا اشتباه است. نحوه محاسبه و تفسیر عدد بدست امده اینطور نیست.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.