2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
دره شیرز لرستان؛ چگونه برویم و چه دیدنی‌هایی دارد

دره شیرز لرستان؛ چگونه برویم و چه دیدنی‌هایی دارد

دره شیرز برای آنهایی که اهل طبیعت گردی هستند مقصدی بی نظیر برای سفر است. این منطقه با طبیعت عجیب در دل زاگرس خودنمایی می‌کند.

دوات آنلاین-استان لرستان جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیادی دارد. یکی از این جاذبه‌ها دره شیرز است که در میان کوه‌های زاگرس واقع شده و با طبیعت بکر و بی‌نظیرش نگاه‌ها را خیره می‌کند.

 

دره شیرز کجا است

ایرنا زندگی نوشت: شیرز، دره و تنگه‌ای در شهرستان کوهدشت لرستان است که عجایب طبیعی‌اش آن را به عنوان ژئوپارک در آثار یونسکو به ثبت رسانده ‌است.

 

لرستان را بهشت طبیعت ایران می‌دانند. آب و هوای معتدل و متنوع، گونه‌های گیاهی و جانوری مختلف، طبیعت بکر و دست نخورده و هزاران منظره زیبای طبیعی که ممکن است در هیچ جای ایران نمونه آن را نبینید. در سرزمین اشترانکوه زیبا، جایی در نزدیکی شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان، دره شیرز با تمام زیبایی‌هایش در کنار رود سیمره خودنمایی می‌کند. دره‌ای از نظر ساختار طبیعی شباهت زیادی با گرند کنیون دره‌ای در ایالت آریزونای آمریکا دارد، اما به مراتب زیباتر، بلندتر و البته ارزشمندتر از لحاظ تاریخی.

دره شیرز در شهرستان کوهدشت استان لرستان واقع شده است

چگونه به دره شیرز برویم

این دره عجیب و مرموز در دل زاگرس در منطقه‌ای به نام اولادقباد پنهان شده است؛ از جایی که روستای گدارگه آغاز می‌شود و تا جایی که کناره رود سیمره به پایان می‌رسد. دره، رودخانه‌ای را در خود نگاه‌داشته است که بعد از سپری کرده طول 5 کیلومتری دره شیرز به رودخانه سیمره می‌ریزد.

 

این دره در آغاز راه خود از روستای گدارگه، میان دیواره‌ای با ارتفاع نزدیک به ده متر قرار دارد و هر چه جلوتر می‌رود به ارتفاع آن افزوده می‌شود تا جایی که در منطقه پرتگاه رک و مسیرهای انتهایی دره، ارتفاع دیواره‌‍ای که شیرز را در خود محصور کرده به 150 تا 200 متر می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: دره خزینه استان لرستان؛ چرا و چگونه برویم

 

دره شیرز را صخره‌های تند و تیز، زمخت و عجیب که حاصل فرسایش سنگ و کوه هستند، شکل داده‌اند. مسیر دره را چشمه‌سارهای متعد کوچک و بزرگ پرآب کرده‌اند. از این رو، از پوشش گیاهی و جنگلی بکر و طبیعت بسیار زیبا و دل‌انگیز برخوردار است. سراسر مسیر درختان و بوته‌های متعدد از جمله میوه‌های وحشی در آن رشد کرده‌اند. آبشاری نیز در میانه راه دیده می‌شود که آبشار شیرز نام دارد.

فصل تابستان بهترین فصل برای سفر به دره شیرز است

چه فصلی برای سفر به شیرز مناسب است

شیرز در دل کوه‌های بلند قرار دارد و عمق زیاد دره نیز مزید بر علت می‌شود تا هوای آن منطقه را در فصل پاییز و زمستان سرد و کوهستانی کند. در فصل بهار و تابستان اما هوا بسیار معتدل و دلچسب است و حتما با کم شدن نور آفتاب، هوای خنکی را لمس خواهید کرد که شما را مجبور به پوشیدن یک لباس گرم‌تر می‌کند.

دره شیرز طبیعتی منحصر به فرد دارد

محوطه باستانی در دره شیرز

زیبایی‌های طبیعی بخشی از ارزش این دره زیبا را شکل می‌دهد. این جاذبه عجیب طبیعی به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است چرا که در این تنگه، محوطه‌هایی باستانی وجود دارد که آثاری از دوران غارنشینی انسان را در خود جای داده است. همچنین در میان دره شیرز ستونی طبیعی قرار دارد که در طی میلیون‌ها سال به دست باد و زلزله پدید آمده و ارتفاع این ستون از کف صخره تا بالاترین نقطه آن به ۸۰ متر و قطر آن به ۱۰ متر می‌رسد. این ستون به مناره سنگی شهرت دارد.

 

بیشتر بخوانید: دشت هلن در استان چهارمحال و بختیاری؛ راهنمای کامل سفر

 

از دیگر عناصر ارزشمند این دره می‌توان به محوطه‌های غنی از دوره‌های سنگ موجود در آن اشاره کرد. همه این جاذبه‌ها دست در دست هم داده‌اند تا سازمان میراث فرهنگی را مجاب کند در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه‌ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: تنگ گنجه ای کجا است و چگونه باید برویم

 

زیبایی‌های وصف‌ناپذیر این دره باعث شده است گردشگران بسیاری برای دیدن آن به منطقه سفر کنند. در میان این گردشگران ممکن است افرادی باشند که با رعایت نکردن اصول طبیعت گردی و حفاظت از آثار طبیعی و باستانی، موجبات تخریب و زیان به دره را فراهم کرده باشند. از این رو، فعالان حوزه محیط زیست و روزنامه‌نگاران نسبت به آسیب‌هایی که گردشگری ممکن است به این منطقه وارد کند، هشدارهایی داده‌اند.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.