2020/08/07
۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد
چه شوینده‌هایی برای ضدعفونی و از بین بردن ویروس کرونا مناسب هستند

چه شوینده‌هایی برای ضدعفونی و از بین بردن ویروس کرونا مناسب هستند

برای این‌که دست خود را بشویید و سطوح را ضدعفونی کنید می‌توانید از شوینده‌های زیر استفاده کنید.

دوات آنلاین-رعایت بهداشت و شست‌وشوی دست و تمیز کردن سطوح بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است اما برای این کار از چه شوینده‌هایی استفاده کنیم؟

 

باشگاه خبرنگاران نوشت: برای از بین بردن ویروس‌هایی که روی سطح دست و صورت و یا سطوح مختلف هستند باید از شوینده‌هایی استفاده کرد که چربی را نابود کنند.

 

گفته شده که ویروس کرونا را چربی احاطه کرده است پس برای از بین بردن ویروس‌هایی که روی سطح دست و صورت و یا سطوح مختلف هستند باید از شوینده‌هایی استفاده کرد که چربی را نابود کنند.

بهترین عامل از بین بردن ویروس‌های احتمالی روی دست و صورت استفاده از آب و صابون است.

آب و صابون بهترین از بین برنده ویروس

بهترین عامل از بین بردن ویروس‌های احتمالی روی دست و صورت استفاده از آب و صابون است. بهتر است مرتب و پس از هر تماس دست با سطحی که دیگران به آن دسترسی دارند ۳۰ ثانیه دست‌ها را کامل و بادقت شست.

 

از ژل‌های ضدعفونی استفاده کنید

برای جا‌هایی که دسترسی به آب و صابون نیست می‌توان از ژل‌ها استفاده کرد. ماده اصلی این ژل‌ها الکل است که چربی را از بین می‌برد.

 

ببینید: تفاوت سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا چیست

 

الکل علیه کرونا

الکل با اینکه چربی و ساختار ویروس را حل می‌کند، اما باید در نظر داشت که الکل سفید یا همان الکل طبی، از لحاظ شرعی نجس است و استفاده از آن برای سطوح و دست‌ها باعث نجاست آن‌ها می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: پیشگیری از کرونا با طب ایرانی – سنتی

 

الکل‌های تقلبی که به طور معمول به آن‌ها الکل صنعتی اطلاق می‌شود. با افزودن یک ماده سمی مثل پیریدین با اتانول به دست می‌آید با اینکه همان فرمول شیمیایی الکل طبی را دارد، ولی به صورت مسکر مصرف نمی‌شود بنا به نظر اکثر فق‌ها نجس نیست؛ بنابراین اگر به نجاست یا پاکی اهمیت می‌دهید پیش از استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن وسایلی مانند گوشی تلفن همراه خود یا سطوحی مثل میز حتما نظر مرجع تقلید خود را جویا شوید.

اگر دسترسی به مواد شوینده ندارید ترکیب الکل و سرکه به راحتی ویروس را از بین می‌برد.

سرکه ویروس را از بین می‌برد

اگر دسترسی به مواد شوینده ندارید ترکیب الکل و سرکه به راحتی ویروس را از بین می‌برد. می‌توان از سرکه و آب اکسیژنه البته به صورت کاملا جداگانه هم برای ضدعفونی طوح استفاده کرد. اگر بوی سرکه مشام تان را آزار می‌دهد با استفاده از پوست پرتقال و ریختن آن‌ها در سرکه به مدت چند روز می‌توانید بوی آن‌ها را از بین ببرید.

 

بیشتر بخوانید: کرونا در نهایت چه می‌شود؟

 

شوینده‌های سبک برای ویروس کرونا مناسب هستند

شوینده‌هایی که برای شست و شوی شیشه، شیرآلات و سطوح آشپزخانه استفاده می‌شوند می‌توانند به علت حل کردن چربی‌ها برای سطوح مورد استفاده قرار بگیرند.

 

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین نکات برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به خانه

 

ضدعفونی دیوارها با شوینده‌های سنگین

شوینده‌هایی با پایه‌های اسیدی مثل وایتکس یا با پایه باز مانند پودر‌های شستشو چربی ویروس را حل می‌کنند، اما از آن‌ها باید برای ضدعفونی سطوحی مثل کف پله یا دیوار‌ها استفاده کرد.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.