2020/04/06
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين
آیا خفاش عامل شیوع ویروس کرونا است؟

آیا خفاش عامل شیوع ویروس کرونا است؟

در حالی‌که گفته می‌شود خوردن سوپ خفاش باعث شیوع ویروس کرونا در چین شده است برخی محققان بر این باور هستند که باید درباره منشاء این بیماری بیشتر تحقیق کرد.

دوات آنلاین-خفاش در بسیاری از اخبار به عنوان متهم ردیف اول شیوع ویروس کرونا معرفی و گفته شده مصرف سوپ خفاش در رستورانی در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان چین باعث شد این بیماری به انسان منتقل شود اما آیا این واقعیت دارد؟

 

واقعیت این است که منشاء بسیاری از بیماری‌های کشنده حیوانات بوده‌اند. به‌عنوان مثال ویروس سارس از خفاش به گربه‌های ولگرد و سپس به انسان منتقل شد.

 

همچنین ویروس مرس که تاکنون مرگ ۸۵۸ نفر را رقم زده است از شتر به انسان سرایت کرد اما هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت عامل انتشار ویروس کرونا نیز خفاش است.

 

نهنگ، مرغ، خفاش، خرگوش و مار در بازار مشکوک ووهان وجود دارد و هر یک از این جانوارن ممکن است عامل انتقال ویروس مرگبار باشند.

آیا خفاش عامل شیوع ویروس کرونا است؟

کرونا ویروس جدید نیست

در همین حال دنیا حق شناس کارشناس ارشد بهداشت عمومی به جام جم آنلاین گفت: ویروس کرونا بر خلاف آنچه که تصور می شود چیز جدیدی نیست و شاید جالب باشد که بدانید شاید ما قبلا در شکلی بسیار خفیف به آن مبتلا شده ایم اما بدون اینکه خبر دار شده باشیم بهبود یافته ایم. یعنی آمدن و رفتن این ویروس به بدن انسان شاید اصلا هیچ علامتی نداشته باشد.

انتقال ویروس کرونا از طریق غذا

انتقال ویروس کرونا از طریق غذا

کارشناس ارشد بهداشت عمومی عنوان کرد: بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده این ویروس ابتدا از غذا منتقل شده است. هنوز هم نمی توان با صراحت در رابطه با انتقال ویروس کرونا از سوپ خفاش به انسان صحبت کرد اما احتمالی که قطعی تر از دیگر احتمالات به نظر می رسد این است که از طریق غذا به انسان سرایت یافته است.

 

حق شناس افزود: ما باید در رابطه با گستره کرونا با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. مسلما در ایران و کشورهای همسایه کسی سوپ خفاش و یا سایر گوشت های غیرعرف را نمی خورد که به آن مبتلا شود اما چیزی که باید به آن اهمیت بسیار زیادی داد این است که این ویروس کرونا به راحتی از حیوان به انسان منتقل می شود.

 

نحوه پیشگیری از کرونا

وی در ادامه گفت: در وهله بعدی با شرایط سرایت از انسان به انسان مبتلا هستیم. ویروس انسانی کرونا به راحتی از طریق عطسه و سرفه در محیط پخش می شود و به دیگر افراد می‎رسد.

 

این کارشناس ارشد بهداشت عمومی تاکید کرد: با دیگران دست ندهیم، روبوسی نکنیم، بهداشت فردی همانند شستن مداوم دست ها و صورت را رعایت کنیم، از افراد مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا دوری کنیم و حتی اشیایی که احتمال آلوده بودن آنها وجود دارد را از خود دور کنیم.

 

علائم ابتلا به ویروس کرونا

حق شناس با بیان اینکه ویروس کرونا از طریق چشم و مدفوع هم انتقال می یابد گفت: در هر فصلی از سال احتمال انتشار ویروس کرونا وجود دارد اما کاملا واضح به نظر می رسد که زمستان موسم اصلی کرونا است.

 

وی در ادامه گفت: ویروس کرونا باعث گلودرد، تنگی نفس و تب و لرز در بدن افراد ظاهر می شود. در کل مشکل تنفسی به وجود می آورد و مراتب شدید آن مرگ افراد را رقم می‎زند.

 

این کارشناس با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نه واکسن دارد و نه راه درمان تاکید کرد: کرونا ممکن است از طریق چشم هم وارد بدن انسان شود. بسیاری از موارد ابتلا به کرونا خود به خود خوب می شوند اما به تمام کسانی که علائم این ویروس را در خود احساس می کنند توصیه اکید می شود که به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

 

حق شناس یادآور شد: برای تشخیص کرونا در بدن انسان آزمایش هایی انجام می شود. این ویروس در شرایط خاصی در کشت سلولی ایزوله می شود تا آزمایش های بیشتری بر روی آن انجام شود.

 

وی خاطرنشان کرد: تا به حال در ایران هیچ موردی به ابتلا به کرونا گزارش نشده است اما در همسایگی ایران یعنی افغانستان موارد ابتلا به کرونا گزارش شده است که این زنگ خطر بسیار بزرگی برای ماست و این یعنی اینکه کرونا لحظه به لحظه به ما نزدیک می شود بنابراین باید بسیار مراقب باشیم.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.