2020/08/04
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
معرفی بهترین فیلم‌های ترسناک سینمای جهان

معرفی بهترین فیلم‌های ترسناک سینمای جهان

سینمای وحشت بخش زیادی از اعتبار خود را مدیون آلفرد هیچکاک است. دو فیلم از او در لیست بهترین فیلم‌های ترسناک جهان قرار دارد.

دوات آنلاین-ژانر وحشت یا همان فیلم‌های ترسناک در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم علاقه‌مند به این گونه سینمایی هستید نگاهی به لیست 15 فیلم ترسناک برتر جهان که سلام سینما منتشر کرده است بیندازید، شاید آنها را ندیده باشید:

سکوت بره ها ؛یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک سینمای جهان

سکوت بره ها ؛یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک سینمای جهان

کارگردان: جاناتان دمی

تنها فیلم ترسناک تاریخ سینما که برنده 4 جایزه اسکار و اسکار بهترین فیلم شده است. فیلم ترسناکِ روانشناسانه ای که بیننده را همراه با قهرمان فیلم، به درون ذهن تاریک یک قاتل سریالی می برد. هنوز هم عنوان «بهترین» شایسته این فیلم است.

 

در این فیلم «آنتونی هاپکینز» در نقش هانیبال لکتر و «جودی فاستر» جوان در نقش افسر استرلینگ بازی کرده اند.

 

بیگانه ؛فیلمی مطرح در ژانر وحشت

کارگردان: ریدلی اسکات

این فیلم که برنده اسکار بهترین جلوه های ویژه شده است؛ با عبارت «هیچ کس در فضا صدای فریاد شما را نمی شنود» نظر بسیاری از مخاطبانش را جلب کرد.

 

ریدلی اسکات برای این فیلم در نظر داشت برای موجودات بیگانه از ربات های کنترل از راه دور استفاده کند اما تکنولوژی آن زمان برایش محدودیت ایجاد کرد و نتوانست آنچه در ذهن دارد پیاده کند.

 

آلفرد هیچکاک با فیلم روانی سینمادوستان را به وحشت انداخت

کارگردان: آلفرد هیچکاک

به عقیده عده ای این فیلم شاهکار آثار هیچکاک است. از نظر هیچکاک موسیقی متن فیلم در تاثیرگذار بودن آن نقش به سزایی داشت و به قدری از موسیقی متن فیلم راضی بود که دستمزد آهنگساز فیلم-برنارد هرمن-را 2برابر کرد.

 

این فیلم حتی برای بازیگرانش هم ترسناک بود. سکانس قتل در حمام برای «جانت لی» به حدی تاثیرگزار بود که به گفته خودش تا مدت ها از حمام رفتن وحشت داشت.

علاقه‌مندان به ژانر وحشت درخشش را حتما تماشا کنند

علاقه‌مندان به ژانر وحشت درخشش را حتما تماشا کنند

کارگردان: استنلی کوبریک

شاهکاری از ژانر وحشتِ نوین یا ترس روانی، با عبارت های تبلیغاتی نظیر: «کابوسی هولناک، اثری جانانه از کوبریک!» یا عبارت «ترس بالاخره او را دیوانه کرد» این فیلم را به یکی از موفق ترین و محبوب ترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما تبدیل کرد.

 

به گفته ی «شلی دووال»-بازیگر این فیلم-سکانس به یاد ماندنی: «جانی اینجاست!» که با شکستن در توسط یک تبر همراه بود؛ 3 روز طول کشید و برای رسیدن به برداشت نهایی، 60 «در» شکسته و کنار گذاشته شد.

 

موجود؛ فیلمی که واقعا می‌ترساند

کارگردان: جان کارپنتر

فیلمنامه ای بر اساس یک رمان موفق و پرفروش، تصویر برداری در میان برف های آلاسکا، طراحی و اجرای گریم های مشمئز کننده و جذاب اما فیلمی ناموفق در میان منتقدان! این فیلم بازخوردهای منفی بسیاری گرفت چراکه آن را با فیلم هایی مثل: «ای تی» یا «بلیدرانر» که همان سال اکران شدند، مقایسه کردند و بر تم پوچ گرایانه این فیلم خرده گرفتند. عده ای دیگر جلوه های بصری این فیلم را تحسین کردند و به چهره پرداز 22 ساله آن آفرین گفتند.

جن گیر هنوز هم در میان بهترین‌های سینمای وحشت است

جن گیر هنوز هم در میان بهترین‌های سینمای وحشت است

کارگردان: ویلیام فریدکین

یکی از ترسناک ترین فیلم ها که بسیاری از سکانس های آن تا مدت ها در خاطر بینندگانش باقی ماند. «جن گیر»، نوستالژی وحشت بسیاری از مردم است. ماجرای فیلم، جلوه های ویژه و صداگذاری مناسب جذابیت آن را دو چندان کرده است. بی دلیل نیست که اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین میکس صدا را به دست آورده است.

بچه رزماری ؛از بهترین‌های ژانر وحشت

بچه رزماری ؛از بهترین‌های ژانر وحشت

کارگردان: رومن پولانسکی

فیلمی کم بودجه و تحسین برانگیز با داستانی که خلاف انتظار پیش می رود. نقش آفرینی زیبای «روث گوردون»، 1 جایزه اسکار برای او به ارمغان آورد.

 

از نکات جالب فیلم این است که برای سکانس «دویدن رزماری در بین اتومبیل ها در خیابان»، پولانسکی به میا فارو گفته بود که مطمئن باش کسی به یک زن باردار نمی زند و دوربین به دست با او به وسط خیابان رفته بود.

 

معنی فیلم ترسناک را با آرواره ها بهتر درک کنید

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

فیلمی که کارگردان 29 ساله و خوش فکرش را یک شبه مشهور و ثروتمند کرد و صاحب سه جایزه اسکار شد. البته رسیدن به اسکار برای اسپیلبرگ جوان چندان هم آسان نبود زیرا در روند فیلمبرداری، وقتی برای اولین بار کوسه غولپیکر دست ساز را درون آب انداختند به سرعت غرق شد و بیرون آوردن آن از اعماق دریا عوامل را متحمل زحمت بسیاری کرد. اسپیلبرگ نام وکیلش را روی کوسه گذاشت: «بروس»

 

برو بیرون ؛ پیشنهادی به علاقه‌مندان فیلم ترسناک

کارگردان: جوردن پیل

فیلم «برو بیرون» با این تگ لاین وارد بازار شد: «اینکه شما دعوت شده اید به این معنا نیست که از شما به خوبی پذیرایی شود.»

 

این فیلم، یکی از تحسین شده ترین فیلم های ترسناک است که اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. «برو بیرون» داستان ترسناک مهیجی دارد که در مذمت نژادپرستی است و تا آخرین لحظه هیجان را در اوج نگه می دارد.

 

پرندگان ؛ اثری دیگر از هیچکاک در ژانر وحشت

کارگردان: آلفرد هیچکاک

هیچکاک: «این فیلم می تواند وحشتناک ترین فیلمی باشد که تا به حال ساختم.»

 

فیلمبرداری سکانسی که ملانی مورد هجوم پرنده ها قرار می گیرد یک هفته به طول انجامید. در نهایت هم پرنده ها را با نخ های نامرئی به لباس ملانی بستند تا در تمام طول مدت نزدیک او بمانند و با درست و پا زدن او، فرار نکنند.

 

اره هنوز هم در میان علاقه‌مندان به فیلم ترسناک طرفداران زیادی دارد

کارگردان: جیمز وان

«مرگ یا زندگی؟ تصمیمت را بگیر!» و بعد تیک تاک... شنیدن این جمله در فیلمی که مرگ ساده ترین راه رهایی است؛ نفس بیننده را بند می آورد. بعضی سکانس ها به حدی مشمئزکننده است که بیننده را وادار به بستن چشمهایش می کند.

 

کارگردان این فیلم، جیمز وان، در یکی از نسخه های بلوری فیلم در انتها می گوید که بیشتر داستان فیلم برگرفته از کابوس های زمان کودکی او و نویسنده دیگر فیلم، لی وانل، است.

28 روز بعد ؛ فیلمی میخکوب کننده

28 روز بعد ؛ فیلمی میخکوب کننده

کارگردان: دنی بویل

شاید از تنها بودن بترسید، اما گاهی تنها نبودن ترسناک تر است.

 

در روند فیلم برداری، برای سکانسی که لندن را خالی از سکنه نشان می دهد؛ با اینکه پلیس خیابان ها را بسته بود از 10 دوربین برای فیلمرداری استفاده شد تا بالاخره از یکی از آنها قابل استفاده باشد.

اگر ژانر وحشت را دوست دارید فیلم دیگران را حتما ببنید

اگر ژانر وحشت را دوست دارید فیلم دیگران را حتما ببنید

کارگردان: الخاندرو آمنابار

این فیلم با داشتن یک پلات غافلگیرکننده توانست فروش موفقی در گیشه داشته باشد و عنوان پرفروش ترین فیلم ترسناک را به خود اختصاص دهد. این فیلم که محصول اسپانیا است بدون داشتن حتی یک کلمه زبان اسپانیایی در جشنواره جوایز«گویا» شرکت داده شد و عنوان بهترین فیلم را از آن خود کرد. نقطه عطف داستان زمانی که تمام تصورات بیننده از زنده ها و مرده ها برعکس می شود و گره داستان باز می شود.

یک مکان ساکت ؛ از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما

یک مکان ساکت ؛ از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما

کارگردان: جان کرازیسکی

در فیلم های ترسناک، سکوت تعلیقی است که بیننده را میخکوب می کند تا تمام حواسش را به فیلم بدهد و به دنبال حرکت بعدی باشد. این فیلم، در یک فضای ساکت پیش می رود و هر آن انتظار می رود اتفاقی فجیع رخ دهد.

 

از نکات جالب «یک مکان تاریک» این است که پدر و مادر خانواده در زندگی واقعی هم زوج هستند؛ دیگر اینکه برای نقش دختر خانواده که ناشنوا است از یک بازیگر ناشنوا استفاده کردند. درنتیجه فضای خانوادگی فیلم و روابط قابل باورتر است.

احضار روح ؛یکی از بهترین‌های سینمای وحشت

احضار روح ؛یکی از بهترین‌های سینمای وحشت

کارگردان: جیمز وان

فیلم بر اساس یک داستان واقعی است و چیزی که باعث می شود بعد از اتمام فیلم، ترس و وحشت در بیننده باقی بماند همین است. جیمز وان، کارگردان فیلم، گفت بود که با اعضای واقعی خانواده پرون برای ساخت فیلم مشورت کرده است.

 

خانواده پرون در سال 1971 در منزل جدیدشان اتفاقات عجیب و ترسناکی را تجربه کردند و برای حل مشکلشان از «اد و لورن وارن» که زوجی محقق در زمینه مسائل فراطبیعی هستند؛ کمک گرفتند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.