2020/02/26
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
بهروز رهبری فر:کالدرون؟ شناختی ندارم

بهروز رهبری فر:کالدرون؟ شناختی ندارم

برانکو در تیم‌های بزرگ اروپایی مربیگری نکرده و سابقه‌ای ندارد اما در پرسپولیس موفق بوده و اگر با این پرسپولیس نتیجه نمی‌گرفت مربی موفقی نبود.

دوات آنلاین-بهروز رهبری‌فرکاپیتان سال‌های نه چندان دور پرسپولیس پس از مدت‌ها صحبت کرد آن هم خیلی رک و صریح مثل همیشه. ما هم به رسم امانت بعضی از صحبت‌هایش را منتشر نکردیم. اما یک نکته در میان حرف‌هایش کاملاً ملموس و قابل توجه بود و اینکه به‌عنوان یک پرسپولیسی که اتفاقاً خیلی به کار فنی برانکو اعتقاد دارد به همان اندازه و حتی بیشتر هم برای کالدرون آرزوی موفقیت می‌کند.

 

*با بیش از یک دهه بازی برای پرسپولیس در فوتبال ما حضور ندارید.

 فوتبالی که امثال من را نمی‌خواهد چرا باید باشم. من به هر قیمتی نمی‌آیم. شما نگاه کنید پیتر چک پس از سال‌ها بازی برای چلسی و حضورش در تیم دیگر اما این باشگاه مدیریت بخشی از باشگاه را به او می‌دهد. این همان عزت و احترام است که در فوتبال ما خیلی رعایت نمی‌شود. من به این نتیجه رسیدم که هر چه سابقه بازی‌ات در پرسپولیس کمتر باشد بیشتر و بهتر پست می‌گیرید. مطمئن باشید صدسال دیگر هم نمی‌روم به مدیران باشگاه رو بزنم چون بله قربان‌گو نیستم که اگر بودم الان در باشگاه پست داشتم. شما می‌توانید از آقای عابدینی بپرسید که من از کشورهای قطر، دانمارک و مجارستان پیشنهاد داشتم اما نرفتم نه به امید اینکه روزی در پرسپولیس پست بگیرم بلکه به خاطر عشق و علاقه‌مان نرفتیم اگر چه این حرف‌ها امروز در فوتبال ما خریداری ندارد. بعضی وقت‌ها پیش خودم می‌گویم کاش یک سال برای پرسپولیس بازی می‌کردم.

 

*یک سال به‌عنوان مربی تیم امید شروع به کار کردید؟

 از سال 86 که فوتبال را کنار گذاشتم تا الان فقط یکبار آن هم به دعوت آقای پنجعلی و احترام زیادی که برای‌شان قایلم به تیم امید رفتم و آنجا متوجه شدم که ایشان چقدر برای حضور من در کادر تیم امید تلاش کرده است. البته همانطور که گفتم من چون عادت ندارم به این مدیران فوتبالی بله و چشم بگویم طبیعی است که مرا نخواهند. شک نکنید اگر آقای عرب مرا بیرون ببیند نمی‌شناسد چون بنده خدا فوتبالی نیست و توقعی هم نباید داشت.

 

*برانکو رفت و پرسپولیس فصل جدیدی را با کالدرون آغاز کرده است.

 من این مسأله را از دو زاویه نگاه می‌کنم. ببینید برانکو آدم باهوشی است و  اصلاً بعید نیست که خودش به این نتیجه رسیده بود که پرسپولیس برای چهارمین قهرمانی لیگ و البته قهرمانی آسیا کار سخت‌تری نسبت به قبل خواهد داشت و بدش هم نمی‌آمد که برود اما چون حمایت هواداران را می‌دید نمی‌توانست بدون برنامه بگوید من می‌خواهم بروم. به فکر رفتن بود که باشگاه هم این بهانه را به او داد چون باشگاه هم ظاهراً بدش نمی‌آمد این اتفاق بیفتد.

 

*چه بهانه‌ای؟

 شما فکر کنید مربی پرسپولیس برانکو نبوده و شخص دیگری بوده که قرارداد داشته اما چرا باشگاه در طول یک سال پولش را نداد و همین که فهمیدند رفتنش جدی است پولش یک شبه آماده شد. پس باشگاه هم به نوعی دنبال بهانه بود. محبوبیت برانکو و اینکه هواداران در استادیوم بگویند هر چی برانکو بگه یا اینکه تشویق‌های ایسلندی‌شان برانکو باشه خیلی‌ها را اذیت می‌کرد. من یاد مهدی هاشمی نسب افتادم که وقتی وارد استادیوم می‌شد قبل از همه تشویقش می‌کردند. در واقع برانکو کاری کرد که گواردیولا با آن همه افتخار با بارسلون انجام داد. حتماً پیش خودش فکر کرده که اگر بماند و دو بازی نتیجه نگیرد کارنامه‌اش خراب می‌شود.

 

*بعضی‌ها بر این باورند که اگر برانکو این بازیکنان را نداشت سه فصل متوالی قهرمان نمی‌شد.

 ببینید شما یک مکانیک ماهر را در نظر بگیرید که ابزار ندارد طبیعتاً نمی‌تواند در این شرایط ماشین را به خوبی تعمیر کند. حالا اگر مکانیک ماهر نباشد اما ابزارش اورجینال باشد چطور می‌خواهد کارش را به بهترین شکل انجام دهد. پس اگر اینطور است ما بگوییم سال‌هایی که پرسپولیس قهرمان می‌شد به خاطر بازیکنانش بود که بهترین‌های ایران بودند و نه به خاطر علی پروین. من فکر می‌کنم این نوع تفکر کم لطفی به برانکو باشد. به نظر من هم مربی هم بازیکن مکمل یکدیگرند. برانکو در تیم‌های بزرگ اروپایی مربیگری نکرده و سابقه‌ای ندارد اما در پرسپولیس موفق بوده و اگر با این پرسپولیس نتیجه نمی‌گرفت مربی موفقی نبود. اما...

 

*اما چه؟

 اما برانکو رفته و خاطراتش مانده و هواداران هم باید ضمن احترام به او به تیم فعلی فکر کنند چون همه این افراد می‌آیند و می‌روند و فقط پرسپولیس می‌ماند. من امیدوارم کالدرون خیلی بهتر از برانکو نتیجه بگیرد و رکوردهایش را بزند. این افتخارش برای همه ما پرسپولیسی‌ها است.

 

*وکالدرون.

 من شناختی ندارم و به همین دلیل نمی‌توانم اظهارنظر کنم. امیدوارم مشاوران خوبی داشته باشد و نتایجی بهتر از برانکو بگیرد و هواداران را خوشحال کند. باید حداقل تا نیم فصل به او فرصت دهند از طرفی حق را بگوییم که قرعه سختی هم به پرسپولیس در چهار هفته اول خورده که اگر به امید خدا نتایج خوبی بگیرد در ادامه کارش راحت‌تر می‌شود. نقش هواداران خیلی تعیین کننده خواهد بود چون آنها صاحبان اصلی تیم هستند. هر چه قدر سکوها بیشتر حمایت کنند کالدرون با آرامش بیشتری کار می‌کند. من با پاس قهرمان ایران شدم که امکانات حرفه‌ای خوبی داشت اما تماشاگر به اندازه سرخابی‌ها نداشت. امروز اگر می‌بینید قیمت پرسپولیس و استقلال خیلی خیلی بیشتر از تیم‌های دیگر است به خاطر هوادارانش بوده و آنها هستند که این دو تیم را معنا می‌کنند. ضمن اینکه پیشکسوتان هم باید حمایت کنند.

 

*به پیشکسوتان اشاره کردی، خیلی‌ها از اتفاقات اخیر حمایت کردند و برخی هم انتقاد. به نظرت مثل زمان برانکو از کالدرون هم حمایت می‌شود.

 در زمان برانکو بعضی از این پیشکسوتان از حمایت کردن من از برانکو ناراحت می شدند (بهروز رهبری‌فرد اسم می‌آورد که به رسم امانت پیش ما می‌ماند) به من می‌گفتند چرا از یک خارجی حمایت می‌کنید. چرا نباید حمایت می‌کردم در حالی که می‌دیدم پرسپولیس با برانکو نتیجه می‌گیرد و هوادارانش کیف می‌کنند. من به آنها می‌گفتم اگر پرسپولیس با آقایان دایی، درخشان، پیروانی و استیلی هم قهرمان می‌شد همینطور حمایت می‌کردم. یادم است وقتی یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس شد گفتم اشتباه کرد و همان اتفاق برای علیرضا منصوریان هم افتاد چون چند سال زود این اتفاق افتاد اما حالا به جرئت می‌گویم این دو عزیز در سال‌های آینده اگر همینطور ادامه دهند بهترین گزینه برای تیم‌های‌شان هستند. اما درباره پیشکسوتان کهن باید یک موضوعی را بگویم.

 

*بفرمایید.

 به من گفتند بیا و ماهیانه یک میلیون هم به تو می‌دهیم اما گفتم حاضرم با ماشین کار کنم اما صدقه نگیرم امثال شاهرودی، امامی فر، پیروانی و... هم در این تیم نیستند اما برخلاف ادعای آقایان قرار بود خارج از پرسپولیس کسی وارد تیم نشود اما بعضی‌ها با مدت کم حضورشان در تیم به‌عنوان بازیکن یا مدیر پست دارند.

 

*به قرعه بازی‌ها اشاره کردید و پرسپولیس باید در پنج هفته اول با سپاهان، تراکتور، پدیده و استقلال بازی کند که...

 ای کاش دربی هفته دهم به بعد بود چون نه فقط تیم‌ها بلکه هواداران هم هنوز آمادگی کامل را ندارند چون به قول فوتبالی‌ها هنوز بازی‌ها جا نیفتاده است. در مورد دربی باید بگویم که حتماً مربیان دو تیم باید توجیه شوند که دربی ما با تمام دنیا فرق می‌کند شاید اگر تیمی ببازد مربی‌اش فرصت زیادی برای نشستن روی نیمکتش نداشته باشد. حتی ترکش‌های باخت به مدیران باشگاه هم اصابت می‌کند. هر چقدر درباره این بازی صحبت کنند تا در آن حضور نداشته باشید درکش نمی‌کنید.

 

*پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات خریدهایی داشت که اکثرشان سابقه بازی در این تیم را داشتند.

اینکه پرسپولیس نفرات اصلی‌اش ماندند خیلی خوب است. اما بازیکن هم سطح خوب زیاد هم داشته باشیم کار مربی سخت می‌شود. الان هم کنعانی‌زادگان ملی‌پوش است که نیمکت‌نشین شده شما فکر می‌کنید این اتفاق خوبی برای سرمربی است اما پرسپولیس چون در سه جام درگیر است باید بازیکن داشته باشد.

 

منبع: ایران ورزشی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.