2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
دیباچه
تله کابین حیران ؛ یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر در نزدیکی آستارا

تله کابین حیران ؛ یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر در نزدیکی آستارا

این تله کابین در ۳۵ کیلومتری جاده آستارا به اردبیل در حاشیه کوهستان حیران در منطقه‌ای معروف به حاجی امیر حد مرزی بین استانهای اردبیل و گیلان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.

دوات آنلاین-اگر به شهرستان آستارا سفر کردید بد نیست سری هم به منطقه حیران بزنید و سوار تله‌کابین شوید. از بالای تله‌کابین حیران مناظر زیبا و صحنه‌هایی فوق‌العادده خواهید دید. دوربین موبایل‌تان را هم برای شکار صحنه‌ها اماده کنید.

 

این تله کابین در ۳۵ کیلومتری جاده آستارا به اردبیل در حاشیه کوهستان حیران در منطقه‌ای معروف به حاجی امیر حد مرزی بین استانهای اردبیل و گیلان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.

تله کابین حیران انتهايي ترين گردنه حيران را با طي كردن يك مسير سرسبز 1500متري به شرقي ترين نقطه پارك جنگلي فندقلوي شهرستان نمين متصل مي‌كند.

 

اين تله كابين كه با سرمايه گذاري بخش خصوصي و توسط احمد علي رستمي با 12 ميليارد تومان هزينه در مدت 6 سال احداث شده، در هر ساعت با 30كابين 6 نفره پيشرفته ميتواند يك هزار از گردشگران را با سرعت 6 متر بر ثانيه جابجا كند.

ارتفاع ايستگاه بالا دست اين تله كابين در منطقه فندقلو حدود 1730 متر از سطح دريا است و طول كل مسير رفت و برگشت در فاز يك پروژه حدود سه كيلومتر ميباشد.

 

اين تله كابين هم اكنون بيش از 50 نفر ظرفيت اشتغالزايي دارد و موقعيت جغرافيايي آن طوري است كه از شمال به قله باستاني شينداند و جمهوري آذربايجان، از غرب به پارك جنگلي فندقلو، از شرق به روستاي ونه بين و جاده اصلي آستارا به اردبيل و از جنوب به دهستان حيران و گردنه زيباي آن اشرف دارد.

احمد علي رستمي سرمايه گذار و مدير پروژه با بيان مطالبي در مورد نمين، پارك جنگلي 4062 هكتاري فندقلو و برشمردن مشخصات اين پروژه و نحوه و خريد دستگاههاي آن از كشور اتريش ،اذعان دارد منطقه حيران برخوردار از جغرافياي مناسب ، آب و هواي خوب و طبيعت زيبا و ديدني است و يكي از 4 منطقه نمونه گردشگري شهرستان آستارا است كه پيش از اين به تصويب هيئت دولت رسيده است، بعد از تله كابين لاهيجان و كيا كلايه لنگرود، تله كابين حيران سومين تله كابين گيلان است كه به بهره برداري ميرسد و با استان اردبيل نيز مشترك ميباشد و چهارمين تله كابين گيلان در منطقه درفك رودبار با 11.5 كيلومتر مسير به عنوان بزرگترين تله كابين جهان هم اكنون در حال ساخت است.

وجود سواحل ،‌چشمه ها، آبشارها، آب گرمهاي طبيعي و بازارچه هاي ساحلي را از جمله جاذبه هاي توريستي شهرستان آستارا مي باشد و به نقش اين شهرستان در جذب مسافرين گفت فقط از آغاز فصل گرما تاكنون بيش از 6 ميليون يكصد هزار نفر مسافر داخلي وارد استان گيلان شده است

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.