2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
شخصیت‌شناسی با روان‌شناسی‌ رنگ‌

شخصیت‌شناسی با روان‌شناسی‌ رنگ‌

رنگ ها چه تاثیری روی افراد می گذارند و چگونه می توان شخصیت دیگران را از روی رنگ شناخت؟

دوات آنلاین-در روانشناسى نوین، رنگها یکى از معیارهاى سنجش شخصیت به شمار مى آیند؛ چرا که هر یک تأثیر خاصى در روح و جسم هر فرد باقى می گذارند و نشانگر وضعیت روانى و جسمى وى هستند. رنگ ها به دو دسته رنگ ها گرم و سرد تقسیم می شوند.

روش شناخت شخصیت دیگران از روی علاقه به رنگ ها

ارتباط شخصیت با رنگ های سرد

رنگ ها سرد، رنگ ها سبز ، بنفش و آبی هستند. این رنگ ها به طور کلی باعث ایجاد احساس آرامش و در طرف مقابل به همان میزان نیز میتوانند باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی شوند.

 

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم فردی قابل اعتماد هست یا نه

 

تاثیر رنگ سبز

از ویژگی ها رنگ سبز آرامش بخشی آن است به همین دلیل از این رنگ در بیمارستان ها بسیار استفاده میشود و از پر کاربرد ترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون است. از ویژگی ها درمانی این رنگ آرام کننده تنش، افزایش هضم، بهبود تعادل توانایی ها، حفظ صلح و آرامش درونی و غلبه بر ستکوپ است.

 

افرادی که از این رنگ زیاد استفاده میکنند و رنگ مورد علاقه آن هاست، افرادی با شخصیت کامل و مثبت هستند و دارای اراده و پشتکار زیادند. این افراد برای خود ارزش زیادی قائلند، بسیار کنجکاوند و با مشکلات سرسختانه مبارزه میکنند. استفاده زیاد از این رنگ میتواند سبب کسالت و رکود شود.

 

شناخت شخصیت از روی علاقه به رنگ آبی

آبی را باید یک رنگ معنوی دانست. این رنگ باعث ایجاد آرامش،صلح، اعتماد، بهره وری، منطق و خنکی است.این رنگ را باید رنگ مورد علاقه آقایان دانست و از رنگ هایی است در طراحی اتاق خواب ها بسیار استفاده میشود. رنگ آبی باعث کاهش اشتها و القا کننده امنیت است. افرادی که رنگ آبی رنگ مورد علاقه آن هاست، به صداقت و وفاداری بسیار اهمیت میدهند و به دنبال ایجاد نظم در زندگی خودند.این افراد وظیفه شناس و مسئولیت پذیرند و به طور کلی افرادی درون گرا اند. این رنگ برای بی خوابی، فشار خون بالا و جهت کاهش حساسیت به درد مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده زیاد از حد از این رنگ  باعث ایجاد سردی و یاس و ناامیدی میشود.

 

ویژگی های رنگ بنفش

این رنگ را نماد دانایی و احترام میداند. باعث ایجاد حس خلاقیت و افزایش مهارت حل مساله میشود. افرادی که این رنگ را دوست دارند تا حدودی کله شق ، خود پسند و جسور اند. استفاده از این رنگ در محیط و دفتر کار بسیار مناسب است. این رنگ برای کاهش اختلالات اعتیاد و میگرن، بهبود عملکرد سیستم عصبی، لنفاوی و قلبی و عروقی، حفظ تعادل پتاسیم بسیار مفید است.

اصول شخصیت شناسی از روی رنگ را بخوانید

رنگ های گرم و ویژگی های شخصیتی

رنگ های گرم شامل رنگ قرمز، زرد و نارنجی هستند. این طیف رنگی موجب آسایش، عصبانیت و خصومت میشود.این رنگها اشتها آور هستند و به همین دلیل اکثر رستوران ها از این رنگ ها استفاده میکنند.

 

بیشتر بخوانید: شناخت شخصیت از روی ماه تولد

 

شناخت رنگ قرمز

رنگ قرمز رنگی تحریک کننده است و باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب افراد میشود.این رنگ نماد هیجان، عشق ، شور و نشاط  و صمیمیت است. افراد فعال و پر جنب و جوش معمولا طرفدار این رنگ هستند.از دیگر ویژگی ها شخصیت افراد طرفدار این رنگ عجول و زود جوش بدون آن هاست.خیلی زود عصبانی میشوند و قضاوت میکنند.افرادی خوش قلبند ولی از طرف دیگر نمیتوانند خود را کنترل کنند. این رنگ را یکی از بهترین رنگ ها برای مبلمان میدانند چون میتواند خیلی زود توجه افراد را به خود جلب کند. استفاده طولانی‌مدت از این رنگ باعث ایجاد حرکات تکانه‌ای و بروز پرخاشگری و در افراد می‌شود. ویژگی ها درمانی این رنگ عبارت است از مفید بودن  برای غلبه بر حس کسالت، بهبود تمایلات جنسی، تحریک سیستم عصبی، افزایش آدرنالین و گردش خون، حفظ آرامش و کاهش فشار.

 

رنگ نارنجی و شخصیت افراد

رنگ نارنجی رنگ خوش بینی و مثبت اندیشی است و استفاده زیاد از آن احتیاط را در افراد بر می انگیزاند.نارنجی دوستان افرادی اجتماعی و خوش خلقند و دارای صداقت و فداکاری اند. نفوذ در این افراد سخت است اگر چه با مردم خوش رفتارند. از این رنگ در جهت حفظ انرژی، افزایش اشتها، کمک به جذب کلسیم، کمک به بهبودی و حفظ سلامت بدن استفاده میشود.

 

نشانه های رنگ زرد

رنگ زرد، رنگ روشنی و شادی است. باعث افزایش تمرکز و افزایش متابولیسم بدن میشود.اگر چه این رنگ کمتر از رنگ ها دیگر افراد را به خود جذب میکند و مردم در اتاق ها زرد رنگ بیشتر عصبانی میشوند.استفاده زیاد از رنگ زرد میتواند زننده باشد.

 

زرد دوستان افرادی بلند پرواز و عاشق پیشرفتند.همواره در تکاپو و تلاش هستند.این افراد افرادی اجتماعی وشوخند و مردم جذب آن ها میشوند. رنگ زرد برای درمان یبوست و افزایش اعتماد به نفس، تحریک سیستم عصبی و سیستم گوارش و بهبود تفکر منطقی مفید است.

 

کاربرد روانشناسی رنگ در زندگی

آگاهی از روانشناسی رنگ ها و استفاده از هر یک از آنها با توجه به خواصشان کاربرد ها فراوانی دارد. در تبلیغات، پزشکی، طراحی و دکوراسیون منزل ، تیپ افراد و...مورد استفاده قرار میگیرد.

 

رنگ ها میتوانند تاثیرات به سزایی به روحیه افراد بگذارند و استفاده به جا از آن ها میتواند بسیار سودمند باشد.

 

منبع: هنر زندگی

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.