2023/12/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
تظاهرات گسترده معترضان در آمریکا علیه نژادپرستی

تظاهرات گسترده معترضان در آمریکا علیه نژادپرستی

در نقاط مختلف آمریکا معترضان خواستار برخورد قاطع مقام‌ها با نژادپرستی و خشونت شده و تقاضا داشتند تا نمادهای "ارتش کنفدراسیون جنوب" (حامیان برده‌داری) جمع‌آوری شود.

دوات آنلاین-ده‌ها هزار تن از معترضان آمریکایی که از خشونت‌های مرگبار اخیر در ویرجینیا خشمگین بودند، به خیابان‌ها و پارک‌ها آمدند تا نژادپرستی، برتری‌طلبی سفیدپوستان و نازیسم را محکوم کنند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اعتراضات سراسری روز شنبه یک هفته پس از درگیری معترضان راست‌افراطی با مخالفانشان در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا برگزار شد که با کشته شدن زنی ۳۲ ساله و زخمی شدن حدود ۲۰ تن به رویدادی مرگبار بدل شد.

معترضان با سر و صدای زیادی شعار می‌دادند اما اعتراضات روز شنبه عمدتا مسالمت‌آمیز برگزار شد. معترضان آمریکایی در شهرهای بسیاری از جمله بوستون، آتلانتا، دالاس، هوستون، ممفیس و نیواورلئان دست به تظاهرات زدند. طبق برآورد پلیس، فقط در شهر بوستون ۴۰ هزار تن در اعتراضات مشارکت کردند. حضور نیروهای امنیتی خصوصا پس از انتقاداتی که درباره آنها درخصوص حادثه شارلوتزویل مطرح شد، به شدت سنگین بود. طبق اعلام پلیس، ۳۳ تن در بوستون بازداشت شدند که اتهام آنها عمدتا اخلال در نظم عمومی بوده است.

در نقاط مختلف آمریکا معترضان خواستار برخورد قاطع مقام‌ها با نژادپرستی و خشونت شده و تقاضا داشتند تا نمادهای "ارتش کنفدراسیون جنوب" (حامیان برده‌داری) جمع‌آوری شود.

در بوستون همچنین گروهی از راستگرایان تجمعی اعتراضی با عنوان جنجالی "آزادی بیان" برگزار کردند که تعدادشان تنها ده‌ها تن بود. گرچه پلیس از پیش تدارکاتی برای ایجاد فاصله فیزیکی میان دو گروه از معترضان در نظر گرفته بود اما تظاهرکنندگان راستگرا عملا در محاصره جمع بزرگ مخالفان نژادپرستی درآمده بودند.

برخی از معترضان شعار "نه به نازی‌ها، نه به کوکلاکس‌کلان‌ها، نه به فاشیست‌ها" سر می‌دادند. آنها همچنین پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: "به ترکیب وطن‌پرستی با نژادپرستی خاتمه دهید".

به گفته پلیس، اعتراض راستگرایان در بوستون زودتر از موعد جمع و جور شد. کمیسیونر پلیس بوستون در کنفرانسی خبری پس از اعتراضات شنبه گفت: نمی‌خواهیم آنچه در ویرجینیا رخ داد، اینجا هم تکرار شود. نمی‌خواستیم آنها با هم گلاویز شویم.

براساس گزارش‌ها، بسیاری از مخالفان نژادپرستی نمادهایی با تصاویر "هیتر هییر"، زنی که در جریان وقایع شارلوتزویل کشته شد، بر روی سینه خود نصب کرده بودند. علاوه بر این، بیش از ۱۰۰۰ معترض در ایالت اورگان آمریکا به خیابان‌ها آمدند. در ایالت آرکانزاس گرچه گروهی اندک از حامیان کنفدراسیون جنوب در خیابان‌ها حضور داشتند اما مخالفان آنها هم به خیابان‌ها آمدند و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و نژادپرستی را محکوم کردند. در این اعتراضات دست‌کم سه تن بازداشت شد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار چند توییت نسبت به تجمع‌های بوستون واکنش نشان داد. او در پیامی از معترضان در بوستون که علیه "تعصب و تنفر" به خیابان‌ها آمدند تشکر کرده و نوشت: کشورمان به زودی یکپارچه می‌شود.

ترامپ که پس از واقعه شارلوتزویل "همه طرف‌های" درگیر را مسئول دانسته و متحمل موج گسترده‌ای از انتقادها شده بود، شنبه در پیام دیگری تاکید کرد: کشور بزرگمان چندین دهه است که دچار تفرقه شده است. گاهی به اعتراض نیاز است تا مرهمی شود؛ و ما بهتر می‌شویم و قویتر از همیشه!

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.