2023/06/10
۱۴۰۲ شنبه ۲۰ خرداد
راهنمای سفر به مرزن آباد؛ جاهای دیدنی

راهنمای سفر به مرزن آباد؛ جاهای دیدنی

مرزن آباد در جاده چالوس از جاهای دیدنی است که حتما باید به آنجا سفر کنید و از زیبایی هایش لذت ببرید.

دوات آنلاین -شاید تا به حال بارها و باهرا از جاده چالوس گذر کرده باشید اما آیا تا به حال به مرزن آباد رفته و آنجا را خوب دیده اید؟ این شهر بسیار تماشایی است.

مرزن آباد کجای جاده چالوس است

فاصله مرزن آباد تا تهران

با وجود آن‌که مرزن‌ آباد فقط دو ساعت با تهران فاصله دارد و جاده مهم و قدیمی چالوس از آن گذر می‌کند، ولی مسافران شمال در این منطقه ماندگاری ندارند،.

 

‌درحالی‌که مرزن‌ آباد یکی از کهن‌ترین بخش‌های استان مازندران بوده و دارای آب‌وهوایی معتدل با اکسیژن فراوان است.

 

آزادراه تهران ـ شمال دسترسی به مرزن‌ آباد را محدود نکرده است و از چهار قطعه آزادراه که قرار شد تکمیل شود، قطعه یک و چهار تکمیل شده است، قطعه یک از تهران تا شهرستانک است و قطعه دو از شهرستانک تا اواسط جاده کندوان است که به سیاه‌بیشه منتهی می‌شود و قطعه سوم از سیاه‌بیشه تا مرزن‌ آباد و قطعه چهار از مرزن‌ آباد تا چالوس امتداد دارد.

 

در همین زمینه: راهنمای سفر به روستای الیت در جاده چالوس

 

همین حالا با راه‌اندازی دو قطعه یک و چهار و مسیر رفت قطعه دو، فاصله مرزن‌ آباد تا تهران حدود دو ساعت شده است، یعنی اگر از تهران با ماشین سواری حرکت کنید دو ساعت بعد در مرزن‌ آباد هستید و این کوتاهی مسیر باعث شده است بالغ بر ۵۰ درصد جوازها در روستاها به غیربومی‌ها تعلق داشته باشد.

 

در واقع آزادراه کمک کرده است افرادی که بازنشسته شده‌اند، بیماری‌هایی دارند و به طبیعت پراکسیژنی نیاز دارند به این منطقه دسترسی آسان‌تری داشته باشد. کمترین ارتفاع در این بخش، ۵۰۳ متر از سطح دریا و بالاترین نقطه بالای چهار هزار متر از سطح دریا است که این اختلاف ارتفاع باعث شده مناطق بکر و دیدنی به وجود آید که مردم را با توجه به کوتاهی مسیر که آزادراه سبب آن شده است می‌توان به این منطقه جذب کرد. فرصت فوق‌العاده‌ای است و حالا به عنوان مسؤول باید هنر به خرج دهیم تا گردشگران، ‌مسافران و سرمایه‌گذاران را جذب کنیم تا با افزایش مدت زمان اقامت آن‌ها، کسب‌وکارهای بومی رونق پیدا کند و جمعیت ساکن مهاجرت نکند.

چگونه به مرزن آباد برویم

مرزن آباد کجاست

مرزن‌ آباد جزو کهن‌ترین بخش‌های استان مازندران است و دیار علویان محسوب می‌شود. شهرداری مرزن‌ آباد سال ۱۳۳۷ تأسیس شده و جزو قدیمی‌ترین شهرداری‌های استان مازندارن به شمار می‌آید. متاسفانه این منطقه با وجود چنین قدمت و جایگاهی خوب معرفی نشده است، چون وقتی اسم مرزن‌ آباد می‌آید، ذهن مردم محدوده آن را از ابتدا تا انتهای بلوار مرزن‌ آباد تصور می‌کند و به همین چند خانه و اداره در بلوار محدود می‌شوند.

 

گستره مرزن‌ آباد از تونل کندوان که مرز استان البرز و مازندران است، آغاز می‌شود و با کجور و چالوس و کلاردشت و طالقان هم‌مرز است و در کل حدود ۶۵۰ کیلومترمربع مساحت دارد و دارای ۱۰۳ آبادی و روستا و یک شهر و شهرداری است. بالغ بر ۲۱ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از بزرگترین بخش‌های استان مازندران است، از همین رو گذشتگان باید بیشتر از این، روی ظرفیت‌های مرزن‌ آباد کار می‌کردند تا فرهنگ و هنر، آیین، رسوم و سنت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بهتر از این‌ها معرفی شود.

 

راهنمای سفر: چالوس چه جاهای دیدنی دارد؟

 

به گفته بخشدار مرزن‌ آباد‌ وقتی مردم وارد استان مازندران می‌شوند از تونل کندوان که سرازیر می‌شوند، مرزن‌ آباد را محلی برای گذر می‌بینند، ‌حتی متوقف نمی‌شوند و در اقامتگاه‌ها ماندگاری ندارند. وظیفه داریم به عنوان متولی، این شهر را معرفی کنیم تا آن گردشگری که راهی مناطق شمالی کشور است، متوجه جذابیت‌های این منطقه هم شود.

مرزن آباد چه جاهای دیدنی دارد

جاهای دیدنی مرزن آباد

روستای دلیر با ارتفاع بیش از سه هزار متر از سطح دریا دارای چشمه‌های آب گرم است. در همین ارتفاع، آبشار «هریجان» و دریاچه ولشت را داریم و جنگل‌های هیرکانی نیز بخشی از طبیعت این خطه را تشکیل داده‌اند که ثبت جهانی هم شده‌اند. مرزن‌ آباد موقعیت بسیار مناسبی برای دره‌نودری، کوه‌نوردی، دشت‌نوردی و ماهیگیری دارد.

 

در ساعات اولیه صبح تا قبل از ساعت ۱۱  و در عصر از ساعت ۱۵ به بعد بادهای جنوبی و شمالی می‌وزد و به همین خاطر مرزن‌ آباد به نام شهر اکسیژن معروف است. آب‌وهوای این بخش، نه مثل چالوس شرجی است و نه مثل تهران خشک است؛ آب و هوایی معتدل با اکسیژنی فراوان دارد. به همین خاطر، بیش از ۵۰ درصد مراجعه‌کنندگان به شهرداری و بخشداری برای کسب مجوز، غیربومی‌ها هستند، حتی از جنوب کشور هم در روستاهای حاشیه مرزن‌ آباد ساکن هستند.

 

البته به گفته بخشدار مرزن‌ آباد جای احداث هتل در مرزن‌ آباد خالی است. اقامتگاه‌های داخل شهر در حد دو سه متل و اقامتگاه، مسافرخانه و هتل کوچک است و اگر بنا باشد گردشگران را حفظ کنیم و ماندگاری آن‌ها را افزایش دهیم، قطعا به هتل‌های مناسبی نیاز داریم.

 

البته در روستاهای این بخش بالغ بر ۲۵ واحد بومگردی فعال موجود است. در روستای اغوزداربُن (زیردرخت گردو)، محلی‌ها خانه‌های قدیمی خود را به بومگردی تبدیل کرده‌اند. در همین روستا مدرسه متروکه‌ای وجود دارد که با مدیر آموزش و پرورش آن منطقه صحبت و تفاهم شده که در اختیار یکی از فعالان گردشگری روستا قرار گیرد تا کلاس‌های آن به  اقامتگاه سنتی تغییر کاربری داده شود. در روستای «سنار» با توجه به وجود دریاچه ولشت، یک سرمایه‌گذار ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده تا این منطقه برای پذیرش گردشگران آماده شود.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.