2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
شخصیت شناسی از روی صدا، رازهایی که باید بدانید

شخصیت شناسی از روی صدا، رازهایی که باید بدانید

صدای هر فردی تا حدودی نشاندهنده شخصیت او است. با این رمز و راز آشنا شوید.

دوات آنلاین -زمانی که به صدای فردی گوش می‌دهیم، به‌طور خودکار آن را به شخصیت آن فرد مرتبط می‌سازیم اما واقعا صدا در باره شخصیت یک انسان چه می‌گوید؟

 

به گزارش خراسان «دویچه وله» با این مقدمه ادامه داده که بیشتر افراد احتمالا با این موضوع آشنا هستند: ما با یک غریبه تلفنی صحبت می‌کنیم یا به پادکست گوش می‌دهیم و ذهن ما به طور خودکار تصویری از فردی که صحبت می‌کند ایجاد می‌کند. سن و جنس آنان را تصور می‌کنیم و این که آیا فرد کوچک و ظریف است یا قد بلند و قوی.

 

بیشتر بخوانید: شخصیت‌شناسی با روان‌شناسی‌ رنگ‌

 

ما همچنین می‌شنویم که آیا آنان غمگین، با روحیه دوستانه، علاقه مند یا عصبی هستند. ما بر این باوریم که تنها با شنیدن صدای آنان می‌توانیم از شخصیت‌شان برداشتی در ذهن‌مان داشته باشیم.

شخصیت افراد را از روی صدا می توان شناخت

صدا چه ویژگی های شخصیتی را نشان می دهد

 شیلد بخشی از یک تیم تحقیقاتی به رهبری «جولیا استرن» بود که پیشتر در دانشگاه گوتینگن کار می‌کرد. آن تیم در تلاش بود تا دریابد که آیا صدای یک فرد تاثیر واقعی بر شخصیت او دارد یا خیر. پاسخ به طور خلاصه این است: «بله، شما می‌توانید برخی از ویژگی‌های شخصیتی(اما تنها تعداد کمی) را از طریق صدای یک فرد تشخیص دهید.»

 

در همین زمینه  پژوهشگران  دو هزار و ۲۱۷  مرد و زن را برای مطالعه خود انتخاب کردند که تعداد زنان کمی بیشتر از مردان بود و مقاله‌ای را در سال ۲۰۲۱ میلادی بر مبنای نتایج پژوهش منتشر کردند. 

 

بیشتر بخوانید: شناخت شخصیت از روی ماه تولد

 

آنان می‌خواستند آزمایش کنند آیا افرادی که صدای عمیق‌تری دارند غالب تر، برون گراتر و از نظر جنسی فعال‌تر هستند یا خیر؟ پژوهشگران صدای تمام شرکت‌کنندگان را ضبط کردند تا میزان دقیق صدای آنان را مشخص کنند. در این بررسی سن و جنسیت در نظر گرفته شده بود.

 

علاوه بر این، پژوهشگران داده‌هایی را در باره رفتار و میل جنسی جمع آوری کردند. شرکت‌کنندگان باید نشان می‌دادند تا چه میزان خود را مسلط، برون‌گرا، عصبی، روشنفکر، با وجدان و وظیفه‌شناس می‌دانند.

 

بر اساس این مطالعه مشخص شد افرادی که صدای عمیق‌تری دارند غالب‌تر و برون‌گراتر هستند و بیشتر به رابطه خارج از رابطه عاشقانه یا ازدواج علاقه نشان می‌دهند.

 

شیلد می‌گوید: «با این حال، دیگر ویژگی‌های شخصیتی را نمی‌توان به طور مستقیم به صدا مرتبط دانست. بعید است که صدای یک فرد به ما بگوید چه میزان عصبی، وظیفه‌شناس و با وجدان یا روشنفکر است.»

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.