2022/10/02
۱۴۰۱ يکشنبه ۱۰ مهر
رهی در آخر سریال در کنار پروانه ها چه می شود

رهی در آخر سریال در کنار پروانه ها چه می شود

سامرند معروفی بازیگر نقش رهی ناگفته های جالبی را از این شخصیت و سریال در کنار پروانه ها مطرح کرده است.

دوات آنلاین -اگر بیننده سریال در کنار پروانه ها هستید حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که رهی در آخر این سریال چه می شود و چه اتفاقاتی در پایان برای او رخ خواهد داد. سامرند معروفی در گفت و گو با فارس توضیحات جالبی درباره این نقش داده است که بخش هایی از آن را می خوانید.

 

رهی کفر نمی گوید

* رهی قهرمان اصلی داستان در کنار پروانه ها است. پسری که با اینکه سختی های زیادی در زندگی دیده اما همچنان در سختی و خوشی با خداوند صحبت می کند و به عبارتی کفر می گوید. چقدر این بعد شخصیتی رهی شما را دچار چالش می کرد؟ و چقدر با این موضوع راحت کنار آمدید؟

به نظر من رهی کفر نمی گوید،‌ رهی جوانی است که در خانواده ای مذهبی بزرگ شده است و اعتقادات شخصی خودش را دارد و حالا به هر علتی و به دلیل اتفاق های ناخوشایندی که در زندگی اش رخ داده مثل اتفاقاتی که در زندگی سعید بیگانه ای با من است افتاده، نسبت به مهربانی خداوند و الطاف او بدبین و دچار شک شده است و یک جورهایی با خدا قهر کرده است و من این را کفر گفتن نمی دانم و یک جور قهر با خدا می دانم که رهی الان دچارش شده است.

 

و اینکه من چطور با این کنار آمدم باید عرض کنم این نقشی است که به من سپرده شده و من نیز بر اساس اهداف این شخصیت اون رو بازی اش می کنم و سنخیتی با شخصیت خودم ندارد. یک زمان هایی هست  نقشی که یک بازیگر بازی می کند فرسنگ ها با کاراکتر خودش تفاوت دارد و  البته دلیلی هم ندارد که حتما با بازیگر همسو باشد که بتواند آن را بازی کند. اتفاقا هر چه از من دورتر باشد بازی کردنش برایم لذت بخش تر است چون قرار است بکوشم دنیای جدیدی بسازم، وهرچه تلاش بیشتری برای رسیدن به آن انجام دهم که بتوانم شخصیتی را خلق کنم که به زندگی من شباهتی ندارد، اتفاقا این چالش لذت بخش تری برای من است.

شخصیت رهی تا آخر سریال در کنار پروانه ها تغییر می کند

رهی؛ هم مثبت و هم منفی

* به طور معمول قهرمان های سریال های تلویزیونی یا باید به شدت مثبت باشند یا به شدت منفی. اما در مورد رهی یک طور هایی این تعادل حفظ شده است. چنین موضوعی در فیلم نامه بود؟

نه واقعیت اینطور نیست. از نظر من خوبی و بدی یک طیف است و مطلقا بد و مطلقا خوب هیچ وقت وجود ندارد. در زندگی عادی مان هم نمی توانیم بگوییم آن فرد کاملا مثبت است و دیگری مطلقا آدم بدی است و از آنجایی که داستان و فیلم نامه از زندگی روزمره ما برمی آید پس میشود گفت رهی هم از این قاعده مستثنی نیست. رهی هم انسانی است که خوبی های زیادی دارد و یکی از اینها عشق به خانواده اش است که قابل توجه است. اما خب حالا یک موارد دیگری در او وجود دارد که از دید دیگران می تواند مثبت نباشد و همین جذابش می کند. همین پستی و بلندی و سیاهی و سفیدی است که این شخصیت را جذاب می کند و این رنگی بودنش به او کاراکتر می دهد. این موضوع در فیلم نامه وجود داشت و من به عنوان بازیگر این موارد را دریافت کردم و با استفاده از تجربیات و کمی هم خلاقیت این رهی که می بینید ساخته شد.

 

* فکر می کنید بازی در نقش های منفی برای مخاطب جذاب تراست یا مثبت؟

قطعا نقش های منفی خیلی جذاب تر است چون نقش  منفی رفتاری را انجام می دهد که خارج از عرف طبیعی و شخصیتی یک جامعه است. وقتی مخاطب این را می بیند احتمال دارد آن اتفاق و رفتار در ذهنش وجود داشته باشد، اما نتوانسته آن کار را انجام دهد اما برایش جذاب است وقتی فردی این عرف را می شکند میخواهند بدانند که چه اتفاقی برایش می افتد؟ و چه طور با آن کنار می آید؟ و بقیه او را چطور می بینند؟ چون یک کار خلاف واقع و تفکر دیگران را انجام می دهد برای همین است که هیجان انگیز می شود و برای مخاطب جذاب می شود. از سویی برای بازیگر هم خیلی جذاب است چون دارد کار جدیدی را انجام می دهد و کار سخت تری انجام می دهد چون شاید خودش چنین رفتاری را تجربه نکرده است و باید تخیل کند که اگر این رفتار خارج از عرف را انجام می دهد باید چطور انجامش دهد و چطور با آن برخورد کند و ساختن این دنیا جذاب است برای همین برای بازیگران هم ایفای نقش منفی جذاب تر خواهد بود. 

 

رهی در پایان سریال در کنار پروانه ها

* موضوعی که درباره رهی وجود دارد به تکامل رسیدن او تا پایان داستان است و کلیت داستان این سریال تکامل یک فرد را از منفی به مثبت نشان می دهد. به نظر شما چنین سریال هایی چقدر می توانند در ذهن مخاطب جای خوبی باز کنند؟

موضوع به تکامل رسیدن یک فرد یک مقوله دراماتیک است. یکی از شیوه های خلق داستان است و نمونه جذاب و به یاد ماندنی اش همان پینوکیو است. پسر خوبی که با افراد دیگری که بد بودند هم مسیر می شود و اتفاق هاو چالش هایی  برای پینوکیو بوجود می آید که در نهایت آنقدر رشد پیدا می کند که به انسان کامل تبدیل می شود و این نمونه خیلی زیبایی از این نوع شخصیت پردازی است. برای همین اگر تبدیل به شعار نشود مخاطب دوست خواهد داشت و اگر در این تحول اغراق و زیاده گویی نشود و از جنس جامعه باشد به نظرم تاثیرش را خواهد گذاشت و مردم هم دوست خواهند داشت.

 

* یکی دیگر از ویژگی های این شخصیت این است که با اینکه دارد خلاف می کند اما مخاطب با او همراه می شود و دوست دارد برای مثال دزدی اش انجام شود تا بتواند خواهرش را از زندان آزاد کند. حین بازی چقدر به این موارد فکر می کردید؟

همانطور که گفتم آدم های صد در صد سیاه و صد در صد سفید وجود ندارند. رهی رفتارهای خوبی دارد که آدم ها دوستش دارند و آنهم مربوط به خانواده اش و ارزشمند بودن رفاقتش است. آن بحث خلافی هم می گویید دلیل دارد و اگر هم مردم با دزدی هایش همراهی می کنند به خاطر این است که رهی به آب و آتش می زند تا خواهرش را از زندان آزاد کند،‌حالا بماند که از راه خلاف دارد انجامش می دهد و این راهی است که آن شخص در آن زمان توانسته انجامش دهد. همه این خصایص این شخصیت کنار هم گذاشته می شود و برای همین برای مخاطب جذاب می شود و من هم به اینها فکر می کردم و واقعا دوست داشتم که این اتفاق بیفتد. اگر منفی بود دوست داشتم که منفی دوست داشتنی باشد.

برای رهی در پایان سریال در کنار پروانه ها چه اتفاقاتی رخ می دهد

یک راز بزرگ برای رهی

* رهی با اینکه در خلوت هایش با خدا صحبت می کند و مدام غر می زند اما از همان قسمت اول دیدیم که مدام یک خواب تکراری از آیه ای از قرآن می بیند و اتفاقا برای خودش هم عجیب است و به مخاطب هم کُدهایی می دهد. چه زمانی قرار است این راز سر به مهر او فاش شود؟

ترجیح می دهم درباره زمان فاش شدن این راز نگویم چون قصه به مرور این را می گوید که قرار است چطور روی رهی تاثیر بگذارد.

 

* گاهی اوقات مخاطب از اینکه رهی مدام بدبیاری می آورد پا  به پای او غمگین می شود. از طرفی بیماری قلبی رهی نیز باعث شده این سریال به سریالی تلخ تبدیل شود. با این موافقید؟

 

البته خیلی موافق نیستم که سریال تلخی است. ولی اگر به نظر شما اینطور آمده باید گفت اقتضای داستان همین است و  اشکالی هم ندارد. ما داستانی داریم که در آن اتفاق های ناگواری برای قهرمان داستان می افتد، که البته نویسنده سعی کرده در کناراین  تلخی، شخصیتی مثل مجید را خلق کند که این تلخی را کمرنگ کند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.