2023/12/01
۱۴۰۲ جمعه ۱۰ آذر
معرفی کامل سریال در کنار پروانه ها؛ خلاصه داستان و گفت و گو با بازیگران

معرفی کامل سریال در کنار پروانه ها؛ خلاصه داستان و گفت و گو با بازیگران

سریال در کنار پروانه ها درباره چیست؟ بازیگران آن درباره نقش هایشان چه گفتند؟ این سریال چه پیامی دارد؟

دوات آنلاین -اینجا شمال است در کنار پروانه ‌ها، فضایی زیبا که آدم‌ها در حال رفت و آمد هستند و مشغول زندگانی. در کنار بومیان ساکن در استان گیلان، گروه سازنده سریال در کنار پروانه ‌ها به کارگردانی داریوش یاری و تهیه‌کنندگی بهروز مفید هم حضور دارند و مشغول ضبط هستند. آنها هر نقطه‌ای زیبا از شرق گیلان را دستمایه قصه قرار داده‌اند تا داستان را با قاب‌های زیبا و دلربا برای بینندگان تعریف کنند تا بینندگان از تماشای این منظره زیبا لذت ببرند.

عکسی از سریال در کنار پروانه ها

خلاصه داستان سریال در کنار پروانه ها

جام جم نوشت: این بار بهروز مفید دست روی یک ملودرام مناسبتی گذاشته، ملودرامی که فضای معنوی هم بر آن غالب است و تلاش دارد تا این بار هم یک قصه جذاب را برای مخاطبان تلویزیون تعریف کند.

 

سریال قبلی این تهیه‌کننده با نام بیگانه‌ای با من است توانست نظر بسیاری از بینندگان را جلب کند و حالا سراغ داستان زندگی شخصی به نام رهی رفته است که مشکلات پی‌درپی در زندگی از او که از بیماری حاد قلبی در رنج است، جوانی ناامید ساخته است.

 

 او برای نجات تنها دلخوشی زندگی که خواهرش است، طعمه نقشه‌ای شده و همین باعث می‌شود تا او درگیر ماجراهایی شود و زندگی‌اش تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

 

بهروز مفید، تهیه‌کننده گفت:یکی از ظرفیت‌های سریال در کنار پروانه ‌ها، فضای معنوی کار است و داستان حول قهرمانی می‌چرخد که زندگی خیلی با او سر سازگاری نداشته و به نحوی او ناامید شده است، حال در شرایطی قرار می‌گیرد که با اتفاقات بسیاری مواجه می‌شود. البته داستان ملودرام ما فقط محدود به زندگی قهرمان قصه نیست و ما در کنار او شخصیت‌های اصلی را داریم که هر کدام از آنها در شرایط متفاوت زندگی قرار می‌گیرند و واکنش‌های متعددی هم نشان می‌دهند. بنابراین یک ملودرام جذاب خانوادگی است که علاوه بر روایت قصه، فضای معنوی (انس با قرآن) در داستان مستتر است، بدون آن که شعارگونه باشد به این مساله بپردازیم. از سوی دیگر با وجود آن که فضای سریال مناسبتی و محرمی است، اما قصه در فضای روستایی شکل می‌گیرد. به همین دلیل تلاش کرده‌ایم در قالب تعدد لوکیشن‌ها این فضای زیبا را به تصویر بکشیم. همه این عوامل به من حس خوبی داد تا تهیه چنین داستانی را بپذیرم.

 

 او ادامه داد: در سریال در کنار پروانه ‌ها به هیچ وجه به سمت شعار نرفتیم. مفاهیم را هم قرار نیست گل‌درشت به تصویر بکشیم. حال سریال پخش می‌شود، متوجه صحبتم می‌شوید که اصلا تلاش نکردیم این اتفاق بیفتد، بلکه در مسیر داستان مفاهیم معنوی به شکل زیرپوستی مطرح می‌شود.

عکسی از سریال در کنار پروانه ها

بازیگران سریال در کنار پروانه ها

در این سریال نقش رهی را سامرند معروفی بازی می‌کند. همچنین پروانه معصومی، برزو ارجمند، بیتا سحرخیز، نگار عابدی، نسرین بابایی، محمود جعفری، کاوه سماک‌باشی، مجید پتکی، وحید رحیمیان، شهین تسلیمی، الناز اسماعیلی، محمدعلی صادق حسنی، دانیال محمودنیا، فرناز زوفا، علی مجلسی و مهرداد بخشی در آن نقش دارند.

 

بهروز مفید درباره سپردن نقش رهی به سامرند معروفی گفت: ما تجربه بسیار خوبی در سریال بیگانه‌ای با من است با سامرند معروفی داشتیم که به نظرم بازیگر بسیار قابلی است و نقش محوری سریال در کنار پروانه ‌ها را به او سپردیم. به نظرم به‌خوبی می‌تواند از پس نقش رهی بربیاید. حتما نتیجه کار قابل قبول خواهد بود.

نسرین بابایی در سریال در کنار پروانه ها

نسرین بابایی در نقش سودابه در کنار پروانه ها

دلیل پذیرش نقش؟ ویژگی‌ای که من را برای بازی در این سریال ترغیب کرد، موضوع اهدای عضو بود. داستان اهدای عضو و تاثیری که آدم‌ها از خودشان در این دنیا به جا می‌گذارند. اهدای عضو، موضوعی است که مخصوصا در سال‌های اخیر خیلی بحثش داغ شده است. عده‌ای به این کار باور دارند و آن را انجام می‌دهند و برخی هم انجام نمی‌دهند. چالش‌برانگیز بودن این موضوع برایم جذاب است و هم این‌که خودم کارت اهدای عضو دارم. تاثیری که می‌توانیم بعد از رفتن‌مان داشته باشیم، جذابیت بسیار دارد.

 

 حال وهوای همکاری با داریوش یاری؟ پیش از این هم با آقای یاری تجربه همکاری داشتم. افتخار می‌کنم در چند کار برای ایشان بازی کردم. وقتی با آقای یاری کار می‌کنی، حالت خوب است و استرس نداری. ایشان با بازیگرانش همراه می‌شود و درباره نقش با آنها حرف می‌زند. کار کردن با آقای یاری جذاب است و آخرش با یک عالم دلتنگی برای فضای کار، تمام می‌شود. ایشان خیلی ساده، باحوصله و صمیمی است و به نظرات بازیگر گوش می‌دهد و اگر لازم باشد گوش بازیگر را هم می‌کشد و همین کار را جذاب‌تر می‌کند. در پروژه قبلی آقای مفید با ایشان همکاری داشتم و ایشان من را برای بازی در این سریال به آقای یاری پیشنهاد دادند که پذیرفتند. باآقای مفید چند کار داشتم که آخرینش سریال «بیگانه‌ای با من است» بود. احساس کردم تلاشی که در آن سریال داشتم به چشم آقای مفید آمد و در ذهنشان ماندگار شدم. خیلی خوشحالم بازهم به من اعتماد کردند و برای سریال جدیدشان دعوت شدم. امیدوارم امانتداری خوب و سربلند باشم.

 

شخصیت مثبت یا منفی؟ سودابه، زنی شیرین، ساده، سختکوش و خانواده‌دوست است. در نبود مرد خانه جا نمی‌زند. بار زندگی را به دوش می‌کشد؛ علاوه‌بر این‌که باری را به دل می‌کشد. سودابه به درستی زنان گیلان را بازنمایی می‌کند. غیرت، شرافت، سختکوشی و تلاش آنها را نشان می‌دهد. امیدوارم درست به این نقش بپردازم و آنچه هست را به مخاطب انتقال دهم. شخصیت سودابه مثبت است. بانویی که با تمام مشکلات موجود در زندگی، پای خانواده‌اش می‌ایستد، حتما زنی باشکوه و دوست‌داشتنی است.

 

پیش‌بینی بازخوردها؟ این گروه دارند با صداقت نهایت تلاش‌شان را می‌کنند تا کار خوبی تولید شود. همه با امیدواری و دلی روشن کار می‌کنند. وقتی حال پشت دوربین خوب است، قطعا ماحصل کار هم خوب از آب درمی‌آید و بازخورد خوبی خواهد داشت. در این کار شاهد تلاش‌های پروانه معصومی، برزو ارجمند، سامرند معروفی و همه عزیزانی هستم که مدام دارند راجع‌به نقششان صحبت و تحلیل می‌کنند. امروز در اتاق گریم آقای ارجمند و خانم معصومی داشتند درباره جزئیات و حس نقش‌شان حرف می‌زدند. این نشان می‌دهد چقدر بازیگر نسبت به کار دغدغه دارد و برایش انتقال درست مفاهیم به مخاطب مهم است. احساس می‌کنم نمی‌شود این همه تلاش و صداقت خروجی بدی داشته باشد. قطعا اتفاق خوبی می‌افتد.

پروانه معصومی در سریال در کنار پروانه ها

پروانه معصومی در نقش یک زن خاص و متفاوت

 *خانم معصومی مدتی است کم کار شده‌اید. دلیل خاصی دارد؟

من نزدیک به دو سال است کار نمی‌کنم.

 

 *چرا؟

به خاطر کرونا از خانه‌ام هم بیرون نمی‌آیم اما جالب است در این دو سال خیلی پیشنهاد بازی داشتم، حتی یک روز به یکی از دستیاران که با من تماس گرفته‌بود، گفتم نکند شما قصد دارید کسانی را که پا به سن گذاشته‌اند، از روی زمین بردارید! به همین دلیل پیشنهادهایی را که می‌شد قبول نمی‌کردم. حتی یک بار هم کرونای خیلی سختی گرفتم و از آنجا که واکسن هم نمی‌توانم بزنم، بنابراین باید خیلی مراقب خودم باشم تا دوباره مبتلا نشوم.

 

 *پس چه عاملی شما را ترغیب کرد در سریال در کنار پروانه ‌ها بازی کنید؟ آیا فضای معنوی کار شما را برای بازی ترغیب داد؟

دقیقا همین است که شما می‌گویید. سریال در کنار پروانه ‌ها صرفا یک اثر ملودرام نیست، بلکه اثری است که در محرم پخش می‌شود و فضای غالب بر کار هم معنوی است. همین موضوع برای من خیلی برجسته بود. چون انس با قرآن در سریال مستتر است و این فضا را دوست دارم. از سوی دیگر این سریال یک گروه حرفه‌ای و منسجم دارد که از تهیه‌کننده و کارگردان گرفته تا بقیه عوامل همچون مدیر فیلمبرداری، مدیر صدابرداری و... همه از بهترین‌ها بوده و برایم قابل احترام هستند. عامل دیگری که من را ترغیب کرد این بود که فضای سریال در شمال می‌گذشت و نزدیک خانه‌ام بود، البته بعد که وارد کار شدیم از خانه‌ام دور شدم، چون شرق گیلان کار می‌کنیم.

 

 *برایتان در هوای شرجی سخت نیست کار می‌کنید؟

دقیقا دمای هوا بالای 40 است و شرجی بودن باعث شده سختی کار چند برابر شود. از سوی دیگر بخشی از لوکیشن‌ها در فضای باز روستا ضبط می‌شود و طبیعی است اذیت می‌شوم اما خوشبختانه چون گروه حرفه‌ای در کار حضور دارند، سختی‌ها کمتر به چشم می‌آید. در واقع چون فضای سریال معنوی است خودم را به خدا و امام‌حسین (ع) سپردم و بازی می‌کنم. امیدوارم همه گروه به سلامت کار را به پایان برسانند.

 

* شما در همه این سال‌ها نقش مادران زیادی را بازی کردید. در این سریال چه نقشی را به عهده دارید؟

من در این سریال نقش زنی را بازی می‌کنم که بسیار خاص است. او راهگشای یک جوان می‌شود و او را به یک مسیر درست هدایت می‌کند. البته برای این که قصه لو نرود، بیشتر از این نمی‌توانم توضیح بدهم. در کل فضای کار بسیار حس خوب و لذتبخشی دارد. با چنین ویژگی‌هایی که نقش من دارد اما به هیچ وجه گل‌درشت نیست و اتفاقا کم‌دیالوگ است. اما می‌توانم بگویم مخاطب حتما با فضای سریال و شخصیت‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کند. خودم از مجموع کار راضی هستم و به نظرم کار خوبی می‌شود. همچنین کارگردان تعامل بسیار خوبی در کار دارد و بسیار خوب و درست بازیگران را راهنمایی می‌کند و همین باعث می‌شود از کار لذت ببریم.

 

 *بازیگر نقش مقابل در کار خیلی موثر است. حضور سامرند معروفی به عنوان بازیگر مقابل چقدر موثر است؟

بسیار فوق‌العاده است. البته ما با هم در یک اثر دیگر هم بازی داشتیم اما نقش مقابلم نبود و این اتفاق در سریال در کنار پروانه ‌ها رخ داده است. واقعا کار کردن کنار او را دوست دارم و برایم جالب است.

برزو ارجمند در سریال در کنار پروانه ها

برزو ارجمند  و چالش ازدواج دوم

برزو ارجمند پیش از این هم سابقه بازی در سریال‌های مناسبتی را دارد. کارنامه او پر است از سریال‌های رمضانی و می‌شود او را با یک وجب خاک، پشت کنکوری‌ها، صاحبدلان، سردلبران، نردبام آسمان و نون و ریحون جزو رکودداران رمضان دانست. این بازیگر که سال گذشته با سریال دادستان روی آنتن بود، محرم 1400 با در کنار پروانه ‌ها بار دیگر دیده می‌شود. ارجمند یکی از بازیگران اصلی این سریال است. او نقش مردی را بازی می‌کند که گرفتار موقعیت خاصی می‌شود. به گفته مفید، تهیه‌کننده سریال، این شخصیت در قصه درگیر ازدواج دوم است و همین موضوع او را دچار مسائلی می‌کند.

 

یاری در محرم

داریوش یاری، کارگردان این مجموعه، ید طولایی در ساخت آثار محرمی دارد. او گرچه آثاری با فضای دیگر هم در سال‌ها فعالیت هنری‌اش دارد، اما شاید بتوان گفت حال‌وهوای کربلا و این ایام ویژه، در کارهایش بیشتر به چشم می‌خورد. یکی از آنها فیلم سینمایی دخیل محصول 1380 است که مضمونی عاشورایی دارد. در قصه سریال هاتف با بازی زیبا بروفه، حمید گودرزی و... که محرم 96 از شبکه یک سیما پخش شد و در سریال پناه آخر هم که سال 98 از شبکه یک روی آنتن رفت، فضای محرم و صفر نقش ویژه‌ای داشت. مستند «کربلا جغرافیای یک تاریخ» هم اثر دیگری از این کارگردان است که روایتی از قیام امام حسین(ع) و تأثیر آن بر فرهنگ و سبک زندگی شیعیان از گذشته تا امروز دارد.

 

یاری پس از تجربه‌های متفاوت در مدیوم‌های سینما و تلویزیون، این‌بار سراغ درامی پربازیگر و پرلوکیشن رفته است که راوی قصه‌ای از عاشورا و محرم نیست، اما می‌شود مضمون آن را معنوی و متناسب با این ایام دانست. قصه‌ای که باید دید در همکاری تازه یاری و مفید چگونه از آب درآمده است. همکاری که پیشتر هم میان این دو نفر به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده وجود داشته است و نمونه‌اش را در سریال خانه‌ای روی تپه و تله فیلم حبیب دیده‌ایم.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.