2023/12/09
۱۴۰۲ شنبه ۱۸ آذر
فواید و ضررهای کرم ضدآفتاب چیست

فواید و ضررهای کرم ضدآفتاب چیست

کرم ضدآفتاب بزنیم یا نه؟ برای این که جواب این سوال را به خوبی متوجه شوید باید ابتدا ضررها و فایده های آن را بدانید.

دوات آنلاین -در حالی که مکرر  درباره ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب شنیده ایم برخی نیز می گویند این کرم ها ضرر دارد و باعث می شود نور آفتاب به اندازه کافی به پوست ما نرسد. بالاخره این کرم ها فایده دارد یا ضرر؟

 

آیا کرم ضدآفتاب مانع نور خورشید است

فارس نوشت: وقتی به صورت مرتب و اصولی از یک کرم ضدآفتاب بر روی صورت خود استفاده می‌کنیم، مانع جذب اثرات مفید نور خورشید برای بدن خود می‌شویم. همان نور خورشیدی که جریان خون را افزایش، فشارخون را کاهش و ویتامین دی را در بدن ما ذخیره می‌کند. اما واقعیت این است که اگر شخصی به مدت سه روز در هفته و نهایتا به مدت نیم ساعت، بدن و دستهای خود را در معرض نورخورشید قرار دهد از اثرات مفید نور خورشید از جمله جذب ویتامین دی برخوردار می‌شود. از طرف دیگر ویتامین دی قابل جذب از طریق بسیاری از غذاها از جمله ماهی‌های دارای این ویتامین مثل سالمون و شیر و لبنیات هست.

 

پس می‌توان نتیجه گرفت که بیش از اندازه در معرض نور خورشید بودن علاوه بر آسیب ظاهری به پوست، از نظر سلامتی هم فایده‌ای برای بدن ندارد. پس با یک رژیم غذایی مناسب و حساب شده در معرض نور خورشید بودن، می‌توان هم از فواید نور خورشید استفاده کرد و هم زیبایی و سلامت پوست را حفظ کرد.

کرم ضدآفتاب برای پوست ما ضرر دارد یا فایده

دلیل علمی استفاده از کرم ضدآفتاب

تاکید اکثر متخصصان پوست و مو این است که در همه فصول سال و ساعات شبانه روز برای خروج از منزل باید از ضدآفتاب استفاده کرد. این توصیه دلیلی علمی دارد. 

 

اشعه‌هایی که به پوست آسیب می‌رسانند UVAو UVB نام دارند. شدت اشعه UVB که عوارض بلندمت پوستی به دنبال دارد در فصل تابستان بیشتر است. اما اشعهUVA که نفوذ بیشتری بر پوست دارد، در تمام فصول سال وجود دارد و حتی در زمستان نیز این اشعه از طریق خورشید به پوست می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: فایده رز واتر برای پوست چیست

 

پس بهتر است همیشه از ضدآفتاب‌ها استفاده کنیم. درباره تجدید ضدآفتاب بر روی پوست هم باید به راهنما و توصیه محصولی که استفاده می‌کنیم توجه کنیم. بسیاری از شرکتهای تولیدکننده ضدآفتاب توصیه می‌کنند که کرم را هر دوساعت یک بار بر روی پوست تجدید استفاده کنیم تا اثر محافظتی آن از بین نرود.

با فواید و ضررهای کرم ضدآفتاب آشنا شوید

فاکتور حفاظتی  در کرم ضدآفتاب

در موقع خرید ضدآفتاب اصطلاح ... را زیاد از فروشنده خواهید شنید. این اصطلاح مخفف عنوان فاکتور حفاطتی در برابر نور خورشید است و در واقع عدد آن به شما می‌گوید که ضدآفتابی که قصد استفاده از آن را دارید تا چه میزان شما را در برابر اشعه مضر نور خورشید محافظت می‌کند.

 

هر دو عدد 30 و 50 که بیشترین فراوانی فاکتور حفاظتی در ضدآفتاب‌های موجود در بازار را دارند؛ بیشتر از 90درصد، پوست را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند. این میزان محافظت‌کنندگی با تجدید به موقع ضدآفتاب، برای گذران یک روز در زیر آفتاب تابستانی کفایت می‌کند.

 

آیا کودکان هم باید ضدآفتاب بزنند

این روزها ضدآفتاب‌های مخصوص کودک نیز در بازار موجود است. در فصل تابستان کودکان با لباسی که اغلب از بزرگسالان کمتر است، برای بازی کردن و... بیشتر در معرض نورخورشید قرار دارند. پس بهتر است از پوست آنها هم با تهیه یک ضدآفتاب مناسب  محافظت کنیم. مخصوصا کودکانی که دچار مشکلات پوستی مثل اگزما هستند اگر به علت قرار گرفتن در معرض گرما دچار تعریق و سوزش پوست بشوند، پوستشان از همیشه حساستر شده و حتی ممکن است به آفتاب حساسیت پیدا کنند. استفاده از یک ضدآفتاب مناسب جلوی این عوارض را هم خواهد گرفت.

 

به طور کلی ضدآفتاب‌ها به جز تفاوت در برند و قیمت و میزان فاکتور حفاظتی در استفاده برای انواع پوستها هم تفاوت دارند. برای انتخاب یک ضدآفتاب مناسب برای پوست خودمان و فرزندمان بهتر است اول با یک متخصص پوست و مو مشورت کنیم. چرا که استفاده از ضدآفتاب نامناسب خودش می‌تواند باعث آسیب به پوست بشود.

 

ضرورت آبرسانی به بدن

کم آبی بدن و مشکلات ناشی از آن درفصل تابستان را هم جدی بگیرید. متخصصین پوست و مو در فصل تابستان علاوه بر استفاده از ضدآفتاب مناسب استفاده از کلاه و دیگر محافظ‌های پوستی و همچنین عینک آفتابی را هم توصیه می‌کنند.

 

از طرف دیگر مصرف مایعات و آب کافی و همراه داشتن قمقمه شخصی آب برای حضور در زیر نور خورشید برای یک روز کاری هم توصیه می‌شود. مصرف آب و مایعات در فصل گرما نقش مهمی در سلامت پوست و بدن دارد.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.