2024/07/25
۱۴۰۳ پنج شنبه ۴ مرداد
چگونه سریع خانه را مرتب کنیم

چگونه سریع خانه را مرتب کنیم

مرتب کردن سریع خانه 6 نکته کلیدی دارد که در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین -با این که خیلی برای مرتب کردن خانه وقت می گذاریم اما باز هم پیش می آید که همه چیز به هم ریخته و درهم و برهم باشد. این وسط اگر مهمان سر زده هم از راه برسد که دیگر همه چیز حسابی خراب می شود. تازه بعضی ها که سر کار می روند فرصت و وقت کافی برای جمع و جورکردن ندارند. پس باید به دنبال راهی باشیم که بتوانیم خانه مان را سریع مرتب کنیم. یک متخصص در این باره توصیه های خیلی جالبی دارد که مفید و کاربردی است.

 

ایرنا زندگی نوشت: کری پیپلز، مالک شرکت neatsmart در آتلانتا که در زمینه سازماندهی و مرتب کردن خانه فعالیت می‌کند، برخی از مهم‌ترین رازهای مرتب نگه‌داشتن خانه را با شما در میان گذاشته است تا بتوانید خانه‌ای مرتب و درنتیجه ذهن سالم‌تری داشته باشید.

 

با استفاده از رازهای زیر می‌توانید فضای محیط زندگی‌تان را هر روز مرتب و خوب نگه دارید:

شیوه هایی برای این که خانه را زود مرتب کنیم

از به هم ریختگی خانه نترسید

پیپلز می‌گوید: «مرتب ‌نبودن ایراد و مشکل نیست. درحقیقت منظم بودن مهارتی نیست که همهٔ مردم از اول با آن متولد شوند، بلکه چیزی است که باید آن را یاد گرفت.»

 

او توضیح می‌دهد که دیدن آشفتگی‌ها و درهم‌وبرهم‌ بودن وسایل خانه، برخی از افراد را طوری به وحشت می‌اندازد که نمی‌دانند باید از کجا شروع کنند. در واقع گاهی‌اوقات به‌دلیل اینکه نمی‌دانید قدم بعدی‌تان چیست، برایتان راحت‌تر است که اصلا هیچ کاری نکنید.

 

آهسته کارکردن و هنگام کار با خود مهربان‌بودن، بخشی از ترس مرتب‌ کردن خانه را از میان برمی‌دارد. پیپلز می‌گوید: «مضطرب نشوید و با خودتان مهربان باشید.» درضمن دورریختن برخی از وسایلی که به آنها دل‌بستگی عاطفی داریم، ممکن است موجب احساس گناه و شرمندگی در ما شود. در این‌گونه مواقع، وقتی تصمیم می‌گیرید وسیله‌ای را دور بریزید، احتمال دارد به یاد دوستتان یا یکی از اعضای خانواده بیفتید که آن وسیله را به شما هدیه داده است. دورانداختن آنها حتی اگر ازمدافتاده یا شکسته باشد، سخت و ناراحت‌کننده شود.

 

این احساس گناه برای دورریختن لباس‌هایی هم وجود دارد که برای موقعیت‌های خاصی مانند دوران ماه‌عسل خریده‌اید. باوجوداینکه احتمال دارد هرگز آن لباس‌ها را نپوشید و دیگر مناسب نوع پوشش یا اندازهٔ فعلی‌تان نباشد، باز هم نمی‌توانید آنها را دور بریزید. در اینجا پیپلز توصیه‌ای می‌کند: «هر لباسی را که دیگر اندازه‌تان نیست، حتما دور بریزید.». اگر هم لباسی را خیلی دوست دارید که اندازهٔ فرد دیگری است، آن را به او هدیه دهید. همچنین می‌توانید آن لباس را در سایت‌های فروش وسایل دست‌دوم بفروشید.

 

برنامه ریزی درست برای مرتب کردن خانه

درست است که این روزها بسیاری از برنامه‌های زندگی‌مان تغییر کرده است، اما هنوز هم به وجود ساختاری در زندگی خود نیازمندیم. انسان به‌طور طبیعی در پی احساس موفقیت و کامل‌شدن است؛ حال می‌خواهد این کار با حل جدول کلمات متقاطع انجام شود و یا یادگیری مهارتی جدید یا سازماندهی و مرتب کردن خانه.

 

برای منظم نگه‌داشتن خانه، برنامه و فهرست کار داشته باشید. در آن صورت، هر وقت کاری از کارهای فهرست‌تان را انجام دهید، احساس مفیدبودن می‌کنید. یادتان باشد که لازم نیست برنامه ریزی تان بسیار دقیق و سخت‌گیرانه باشد. این برنامه فقط باید طوری باشد که احساس کنید روی زندگی و مشکلات روزمره‌تان تسلط دارید.

 

برنامه های 15 دقیقه جادو می کنند

برای اینکه بتوانید از شر خانه نامنظم و نامرتب رها شوید و کارهای روزمره‌تان را به‌سرعت انجام دهید، هر روز بخشی از کارهای مربوط به خانه را انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید: چگونه سنگ و سرامیک کف را براق کنیم

 

انجام‌ دادن یک کار از فهرست کارها، می‌تواند احساس موفقیت به شما بدهد؛ تا جایی‌ که برای انجام‌دادن یک کار کوچک دیگر در روز بعد، پر از انگیزه شوید. این کارهای کوچک می‌توانند به سادگیِ مرتب‌کردن ایمیل‌ها، سازماندهی کشوی جوراب، تمیزکردن جعبهٔ داروها یا شستن سینک کثیف ظرف‌شویی باشد.

 

وظایف را تقسیم کنید

برای اینکه کارهای بزرگ باعث وحشت شما نشوند، از کارهای کوچک شروع کنید؛ مثلا هنگام مرتب‌کردن آشپزخانه، ابتدا ظرف‌های کثیف را بشویید یا اول وسایل تاریخ‌مصرف‌گذشته را دور بریزید یا از شر وسایلی خلاص شوید که معمولا پای ثابت طبقه‌های کابینت‌تان هستند اما از آنها استفاده نمی‌کنید. اگر این وسایل قابلیت اهدا دارند، آنها را به خیریه‌ها هدیه بدهید. سپس روز بعد بقیهٔ وسایل را مرتب کنید (مثل مرتب‌کردن مواد خوراکی صبحانه، ادویه‌ها و حبوبات و قراردادن آنها در قفسه‌های مجزا).

 

بیشتر بخوانید: راحت‌ترین و راه برای تمیزکردن کابینت‌ چوبی و ام‌دی‌اف

 

پیپلز می‌گوید که هنگام مرتب‌کردن کمد لباس‌هایتان، ابتدا سبک زندگی و مدل لباس‌هایی را که این روزها می‌پوشید، در نظر بگیرید. آیا کمد لباستان معرف سبک‌ زندگی‌تان است؟ سبک زندگی به‌اندازهٔ بدن و حتی محیط‌های کاری‌مان پس از مدتی تغییر می‌کنند؛ بنابراین فقط لباس‌هایی را نگه‌دارید که برایتان مهم‌اند و آنها را دوست دارید. پیپلز می‌گوید: «هرگز در بند این فکر نباشید که ممکن است لباسی را در آینده بپوشید. به‌جای این‌ کار از آنچه که امروز هستید و می‌خواهید باشید، بدون هیچ قضاوتی لذت ببرید.» بهتر است بگذارید دیگران هم از پوشیدن برخی از لباس‌هایتان لذت ببرند.

با این ترفند ها خانه خود را خیلی سریع مرتب و منظم کنید

کمک گرفتن از بچه ها

آموزش سازماندهی و مرتب کردن خانه به کودکان هیچ‌گاه دیر نیست. بنابراین اگر در منزلتان کودک، نوه، خواهر یا برادرزاده‌ای دارید، از آنها در مرتب کردن خانه کمک بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: لکه روی دیوار را چه طور پاک و تمیز کنیم

 

پیپلز می‌گوید: «جمع‌کردن وسایل را به نوعی بازی تبدیل کنید.» تشویق کودکان به مشارکت در سازماندهی و مرتب کردن خانه کمک می‌کند که کمال گرایی را کنار بگذارید، قدر تلاش‌های کودکانتان را بدانید و برای آنها ارزش قائل شوید. هرچه بیشتر کودکان را در امور مرتب‌سازی خانه شریک کنید و به آنها کمک کنید که خلاقانه بیندیشند، آنها بیشتر به کمک‌کردن تمایل پیدا می‌کنند.

 

از دست وسایل اضافی راحت شوید

اکنون که کابینت‌ها و کمدهای خود را تمیز کرده‌اید، آخرین مرحله، منظم‌کردن وسایل قدیمی‌تان است. برای خلاص‌شدن از وسایلی که نمی‌خواهید، از حلقهٔ دوستان و اعضای خانواده‌تان شروع کنید. از آنها بپرسید که آیا از میان وسایلی که شما نمی‌خواهید، چیزی لازم دارند یا خیر. البته به وسایل‌ مربوط به ارثیهٔ خانوادگی توجه بیشتری کنید.

 

همچنین می‌توانید برخی از وسایل‌ منزلتان را به خیریه ببخشید. هدیه‌دادن چیزی به کسی که به آن وسیله نیاز دارد، احساس خوبی به شما می‌دهد. درنتیجه راحت‌تر می‌توانید از برخی از وسایل خانه‌تان دست بکشید. اگر هم می‌خواهید وسیله‌ای را بفروشید، می‌توانید از سایت‌های فروش آنلاین وسایل دست‌دوم شروع کنید.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.