2021/05/16
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت
برنامه پرسپولیس برای نقل ‌و انتقالات چیست

برنامه پرسپولیس برای نقل ‌و انتقالات چیست

یحیی گل محمدی دنبال 2 مدافع آخر است و 2 بازیکن نیز نزدیک در خروجی قرار گرفتند.

دوات آنلاین -در میان تمامی اخبار نگران‌کننده‌ای که پرسپولیسی‌ها را این روزها احاطه کرده، خبر فوت یکی از پیشکسوتان سرخ نیز شرایط روحی سرخ‌ها را بغرنج‌تر از قبل کرد و آنها در این شرایط باید امروز از ماشین‌سازی در ورزشگاه آزادی میزبانی کنند و شاید یک پیروزی در این شرایط بتواند نوید روزهای بهتری را به هواداران این باشگاه بدهد.

 

فرهیختگان نوشت: البته بحث فوت مهرداد میناوند که چند روز است جامعه ورزش کشور را عزادار کرده تنها مشکل این روزهای سرخ‌ها نیست و مشکلات مالی و فرارسیدن زمان پرداخت بدهی ماریو بودیمیر، نداشتن بازیکنان لازم در خطوط مختلف و همچنین عدم‌نتیجه‌گیری خوب در هفته‌های گذشته مواردی بوده که سرخ‌ها را به یک بحران بزرگ وارد کرده و خروج از این شرایط نیازمند تزریق پول به خزانه باشگاه و حل و فصل کردن بسیاری از این موارد است.

 

البته پرسپولیسی‌ها از این حیث امیدوار هستند که با فرارسیدن نیم‌فصل دوم و بازشدن پنجره نقل‌وانتقالاتی بتوانند ضمن تقویت تیم و جذب نفرات مدنظر کادرفنی، بار دیگر در لیگ برتر خود را به‌عنوان یک مدعی معرفی کنند که البته حالا خبر احتمال بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی سرخ‌ها به دلیل عدم‌پرداخت بدهی ماریو بودیمیر، به نگرانی جدیدی برای اعضای کادرفنی و مدیران پرسپولیس تبدیل شده است.

 

هرچند امیرساعد وکیل، مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس معتقد است این محرومیت نقل ‌و انتقالاتی در این مقطع شامل حال این تیم نمی‌شود و فیفا زمان جدیدی را برای حل و فصل کردن این پرونده در اختیار سرخ‌ها قرار می‌دهد، اما کارشناسان حقوقی چنین نظری نداشته و بر این باورند که پرسپولیسی‌ها از امروز به بعد باید منتظر جرایم فیفا درخصوص پرونده مهاجم کروات سابق خود باشند.

 

با همه این تفاسیر، مدیران باشگاه به اعضای کادرفنی این قول را داده‌اند که حتی اگر محرومیتی شامل حال سرخ‌ها شود، قطعا این موضوع تا زمان آغاز فصل نقل‌وانتقالات زمستانی برطرف شده و آنها می‌توانند بازیکنان مدنظر یحیی و دستیارانش را به خدمت بگیرند و همین دلگرمی دلیلی شده که بستن تیمی قدرتمند به یکی از مشغله‌های این روزهای کادرفنی پرسپولیس تبدیل شود.

تیم پرسپولیس برای نقل و انتقالات دنبال چه بازیکنانی است

پیغام یحیی به باشگاه؛ 2 مدافع میانی می‌خواهم

جدایی شجاع خلیل‌زاده بعد از رسیدن سرخ‌ها به فینال لیگ قهرمانان آسیا، شرایط بدی را برای پرسپولیسی‌ها ایجاد کرد. یحیی که روی حضور این بازیکن در فصل جدید حساب باز کرده بود، تمامی سهمیه لیگ برتری خود را پیش از اعزام تیم به بازی‌های مراحل ماقبل فینال لیگ قهرمانان آسیا، خرج کرد و به همین جهت جدایی شجاع، شوک بزرگی را به اعضای کادرفنی این تیم وارد کرد.

 

یحیی که می‌دانست نمی‌تواند با 2 مدافع مطمئن میانی که یکی‌شان هم سن و سال بالایی داشته و در معرض افت بدنی و آسیب‌دیدگی قرار دارد، بازی‌های سنگین لیگ برتر و فینال آسیا را پشت‌سر بگذارد، بسیار تلاش کرد تا پیش از آغاز فصل جدید حداقل یک مدافع میانی را در اختیار بگیرد که البته تلاش آنها برای انجام این مهم بی‌نتیجه ماند و آنها نتوانستند در میان گزینه‌های موجود، با بازیکنی به توافق برسند و ناگزیر با نفرات موجود پای به رقابت‌های لیگ برتر گذاشتند.

 

اما پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و سرخ‌ها بازی با آلومینیوم اراک را به راحتی واگذار کردند و عمده‌ترین دلیلش هم در اختیار نداشتن محمدحسین کنعانی‌زادگان و سیدجلال حسینی بود که هر 2 بازیکن به دلیل مصدومیت در بازی با فولاد، نتوانستند در اراک به میدان بروند تا یحیی ناگزیر از مهدی شیری و احسان حسینی جوان در قلب دفاع تیمش استفاده کند.

این تلنگر خوبی برای یحیی و مدیران سرخ بود تا بدانند با این نفرات نمی‌توانند در لیگ برتر، جام حذفی و فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا موفق عمل کنند و اگر قرار است بار دیگر پرسپولیس قدرتمند در زمین دیده شود، باید نقاط‌ضعف این تیم با جذب نفرات کارآمد ترمیم شود.

 

در این خصوص شنیده می‌شود گل‌ محمدی تقریبا بازیکنان مدنظرش را برای نیم‌فصل دوم بازی‌ها برگزیده و یکی از نقاطی که به‌شدت به‌دنبال ترمیم آن است، قلب دفاعی تیمش است و برای این بخش از زمین، سرمربی سرخ‌ها 4 گزینه را در لیست خود قرار داده است.

 

یحیی از مدیران باشگاه خواسته از میان لیست او در خط دفاع، قطعا 2 بازیکن را جذب تیم کنند تا آنها در تورنمنت‌های پیش‌رو از بابت محرومیت و مصدومیت بازیکنان نگران نباشند.

 

یک مدافع راست نیاز دوم پرسپولیسی ‌ها

پرسپولیسی‌ها پیش از آغاز فصل یکی از اهدافی که برای خود ترسیم کرده بودند این بود که با به خدمت گرفتن مدافعان چپ و راست قدرتمند، راه نفوذ از جناحین را باز کرده و با به خدمت گرفتن آرمان رمضانی بلندقامت، راه گلزنی از طریق ارسال از جناحین را باز کنند.

 

آنها در جناح چپ خط دفاعی توانستند با سعید آقایی به توافق برسند و تقریبا به آنچه می‌خواستند دست پیدا کنند اما در جناح راست دانیال اسماعیلی‌فر تمامی احتمالات یحیی را برهم زد و او که تا آخرین روز هم قول پوشیدن پیراهن سرخ را به گل‌محمدی داده بود، ناگهان سر از اصفهان و تیم سپاهان این شهر درآورد تا سرخ‌ها نتوانند خرید مناسبی در این جناح از زمین داشته باشند.

 

ناگزیر یحیی گل ‌محمدی، سیامک نعمتی را به جناح راست برد تا با اتکا به حضور مهدی شیری روی نیمکت، موقتا برای این پست بازیکن جدیدی را به خدمت نگیرد. اما عملکرد دور از انتظار شیری در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا و یک دیدار از لیگ برتر، امید یحیی را ناامید کرد و حالا تنها گزینه او برای جناح راست تیمش سیامک نعمتی است که در صورت محرومیت و مصدومیت، جایگزین شایسته‌ای برای او در ترکیب سرخ‌ها پیدا نمی‌شود.

 

به همین جهت یحیی برای فصل نقل‌وانتقالات نیم‌نگاهی هم به جذب یک مدافع راست برای تیمش دارد و البته گزینه‌هایش برای این بخش از تیمش نهایی نشده و همچنان به دنبال رصد کردن بازیکنان برجسته در این پست هستند که البته شرایط سرخپوش شدن‌شان وجود داشته باشد.

 

سلیمی همچنان گزینه پرسپولیس

نام ایمان سلیمی از ابتدای فصل بیستم به‌عنوان یکی از گزینه‌های یحیی گل‌محمدی برای ترمیم خط دفاعی پرسپولیس مطرح بود و پرسپولیسی‌ها امیدوار بودند که بتوانند این بازیکن فصل قبل تراکتور را به خدمت گرفته و سلیمی را که رویای حضور در فوتبال اروپا را در سر می‌پروراند، سرخپوش کنند.

 

اما درنهایت این اتفاق رخ نداد و پرسپولیسی‌ها به دلیل مشکلاتی که این بازیکن با تراکتوری‌ها داشت و پرونده‌اش به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال رسیده بود، از جذب این بازیکن در آن مقطع پشیمان شدند. هرچند سرخ‌ها همچنان این بازیکن را زیرنظر داشتند و منتظر بودند تا ببینند شکایت تراکتور از این بازیکن به کجا می‌رسد تا در صورت پیروزی او در این نبرد حقوقی، بار دیگر پرونده حضورش را در پرسپولیس بازگشایی کنند.

درنهایت سلیمی از کمیته تعیین وضعیت سربلند خارج شد اما تراکتوری‌ها که همچنان معتقد بودند جدایی این بازیکن غیرقانونی بوده، به این رای معترض شده و این پرونده را در استیناف بازگشایی کردند. در این بین سرخ‌ها که تقریبا از بی‌گناهی سلیمی خیال‌شان راحت شده بود، بار دیگر باب مذاکرت را با او باز کردند تا بلکه بتوانند در نیم‌فصل لباس سرخ را بر تن او کنند.

 

با اینکه سلیمی در مذاکرات غیرمستقیم قول داده بود اگر از استیناف هم سربلند خارج شود با پرسپولیسی‌ها پای میز مذاکره می‌نشیند اما چند روز قبل ایجنت این بازیکن خبر از حضورش در لیگ سوئد داد تا احتمال پرسپولیسی شدن او بسیار کم شود.

 

حالا از باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد در روزهای گذشته بار دیگر مذاکراتی با نماینده این بازیکن صورت گرفته است و این احتمال وجود دارد که او در روزهای آینده بار دیگر به گزینه خط دفاعی پرسپولیس تبدیل شود.

 

فرشاد فرجی و چالشی به نام رحمتی

در زمانی که یحیی گل‌محمدی در شهر خودرو حضور داشت، یکی از مدافعان این تیم به‌شدت مورد توجه سرمربی آن روزهای تیم مشهدی قرار داشت و توانست با نمایش‌های کم‌نقص خود جای ثابتی در ترکیب این تیم برای خودش دست‌وپا کند.

 

فرشاد فرجی در چند نوبت به‌عنوان یکی از گزینه‌های یحیی گل‌محمدی برای حضور در پرسپولیس مطرح شد اما هر بار نداشتن رضایتنامه و مخالفت کادرفنی و مالک باشگاه شهرخودرو مانع از شکل گرفتن این انتقال شد.

 

حالا مجددا از اطراف باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد که یحیی گل‌محمدی نام این بازیکن را در لیست خرید تیمش قرار داده و تاکید ویژه‌ای هم روی جذب این بازیکن داشته است. اما این بازیکن که تحت قرارداد با شهرخودرو است برای این انتقال باید بتواند نظر مسئولان و البته کادرفنی تیمش را جلب کند.

 

در این خصوص شنیده می‌شود سیدمهدی رحمتی یک سد بزرگ در راه این انتقال است و او به همین سادگی‌ها رضایت نمی‌دهد که مهره تاثیرگذار تیمش در خط دفاعی در نیم‌فصل جدا شود و او با مشکلات عدیده در خط دفاعی دست‌وپنجه نرم کند.

 

البته تجربه نشان داده مالک شهرخودرو در صورتی که موضوعات نقل وانتقالاتی، پول خوبی را روانه باشگاه کند با هر انتقالی موافقت می‌کند که شاید بزرگ‌ترین مثال برای این موضوع قضیه جدایی یحیی گل‌محمدی و دستیارانش در شرایطی که این تیم نماینده کشورمان در بازی‌های آسیایی بود، باشد.

 

باید منتظر ماند و دید پرسپولیسی که با مشکلات عدیده مالی مواجه است، می‌تواند برای این انتقال دست به جیب شود و مسئولان شهرخودرو را راضی کند یا اینکه باز هم یک خرید جذاب برای سرخ‌ها منتفی می‌شود.

 

 قلعه ‌نویی قید مدافع کرمانی‌اش را می‌زند؟

یکی از بازیکنانی که ظاهرا در لیست یحیی حضور دارد، سیدعلیرضا ابراهیمی است که در گل‌گهر سیرجان توپ می‌زند و توانسته عملکرد بسیار خوبی را از خود بر جای بگذارد. این مدافع 31 ساله این روزها به یکی از ارکان اصلی امیر قلعه‌نویی در خط دفاعی گل‌گهر سیرجان تبدیل شده و همین عملکرد خوبی که او از خود به نمایش گذاشته باعث شده که نه‌تنها یحیی گل‌محمدی، بلکه دو تیم دیگر لیگ برتری هم برای جذب این مدافع دست به‌کار شوند و مذاکراتی را با مدیران تیم سیرجانی آغاز کنند.

 

اما امیر قلعه‌نویی و روحیاتی که دارد باعث می‌شود که خیلی‌ها این انتقال را امری شبیه به محال بدانند چراکه سرمربی این روزهای گل‌گهر سیرجان به‌عنوان فردی شناخته می‌شود که خیلی سخت با جدایی بازیکنانش در میانه فصل موافقت می‌کند و حتی اگر روزی مجبور به انجام این کار شود، قطعا اختلافاتی  میان او و مدیران باشگاه ایجاد می‌شود.

 

حالا هم که قلعه‌نویی امیدور است بتواند در فصل بیستم لیگ برتر فوتبال کشور سهمیه حضور تیمش را در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به‌دست بیاورد، قطعا یکی از مخالفان این انتقال خواهد بود و او به این راحتی‌ها حاضر نمی‌شود که یک مدافع قابل اتکای خود را به تیمی بفرستد که ممکن است در ادامه فصل رقیب او برای کسب سهمیه باشد.

 

هرچه که هست سرخ‌ها می‌توانند خواسته خود را به صورت رسمی و مکتوب به این باشگاه ارسال کنند و امیدوار باشند که شرایط طوری رقم بخورد که آنها بتوانند این مدافع را در نیم‌فصل دوم در اختیار داشته باشند.

 

 یک گزینه دم‌ دستی ‌تر برای پرسپولیس

میلاد باقری، مدافع این روزهای پارس‌جنوبی ‌جم یک فصل قبل را با پیراهن آبی گذراند اما این بازیکن که با 45 بازی و 4 گل در مس کرمان خودش را به استقلال رسانده بود، در این تیم به یک نیمکت‌نشین و سکونشین محض تبدیل شد و ناگزیر در پایان لیگ نوزدهم سرزمین آبی‌ها را ترک کرد و پیراهن زرد تیم دسته اولی پارس‌جنوبی را بر تن کرد.

 

این بازیکن که 26 سال دارد از چند حیث گزینه بهتری برای سرخ‌ها محسوب می‌شود. اول اینکه جزء سهمیه لیگ برتری سرخ‌ها به حساب نمی‌آید و این فرصت نصیب پرسپولیسی‌ها می‌شود که بتوانند دو بازیکن دیگر هم از لیگ برتر به خدمت بگیرند.

 

موضوع دوم اینکه قطعا خرید این بازیکن از تیم دسته اولی پارس‌جنوبی جم بسیار راحت‌تر است تا اینکه آنها بخواهند از تیم‌هایی مثل شهرخودرو یا گل‌گهر بازیکنی را به خدمت بگیرند و درنهایت با توجه به سن و سال میلاد باقری، سرخ‌ها می‌توانند میانگین سنی تیم‌شان را هم تا حدودی بالانس کنند و امیدوار باشند با نمایش دلچسب از سوی این بازیکن، تا چند سال از داشتن یک مدافع مطمئن خیال‌شان راحت باشد.

 

به نظر می‌رسد اگر مانعی برای این انتقال ایجاد نشود، سرخ‌ها این بازیکن را در کنار یکی از 3 گزینه‌ای که به آن اشاره کردیم برای ترمیم خط دفاعی‌تیم‌شان برگزینند.

 

 ترابی بیاید، پرسپولیس مهاجم نمی‌خواهد

سرخ‌ها این روزها علاوه‌بر اینکه در خط دفاع و تا حدودی خط هافبک دچار مشکل هستند، در خط حمله هم در بسیاری از بازی‌های این فصل احساس ضعف کردند و همین موضوع سبب شد تا آنها امتیازات حساسی را تا این جای فصل از دست بدهند.

 

البته در این بین محرومیت عیسی آل‌کثیر هم بسیار تاثیر‌گذار بود تا پرسپولیسی‌ها مجبور شوند وحید امیری را به خط حمله برده و معمولا از مهدی عبدی به‌عنوان زوج این بازیکن در زمین استفاده کنند اما حالا یکی از اخباری که پرسروصدا‌تر شنیده می‌شود موضوع بازگشت مهدی ترابی به جمع سرخ‌هاست و باعث شده که هواداران و کادرفنی سرخ به نیم‌فصل دوم امید بیشتری داشته باشند.

 

اگر ترابی در نهایت تصمیم خود را عملی کند و برای نیم‌فصل دوم لباس پرسپولیس را بر تن کند، گل‌محمدی در نقل‌وانتقالات زمستانی به دنبال مهاجم نمی‌گردد چراکه محرومیت عیسی آل‌کثیر در فروردین ماه سال آینده به پایان می‌رسد و این بازیکن می‌تواند در اکثر بازی‌های نیم‌فصل دوم و همچنین بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس را همراهی کند و مهدی ترابی هم می‌تواند پازل هجومی گل‌محمدی را تکمیل کرده تا با حضور مهدی عبدی که این روزها به شرایط ایده‌آل بازگشته و گل‌های حساسی را هم برای تیمش به ثمر رسانده، آنها صاحب خط آتشی زهردار شوند.

 

 رمضانی گزینه سرخ‌ها برای تبادل بازیکن

هرچند آرمان رمضانی نتوانست عملکرد درخشانی در پرسپولیس از خود به نمایش بگذارد و تا به اینجای فصل پایش به گلزنی باز نشده است، اما او در میان تیم‌های لیگ برتری طرفداران خوبی دارد که همین موضوع می‌تواند به روند یارگیری سرخ‌ها در نیم‌فصل کمک کند.

 

درخصوص این بازیکن شنیده می‌شود که در صورت پرسپولیسی شدن مهدی ترابی، باشگاه برای جلب بازیکنانی که در لیست سرمربی قرار دارد، پیشنهاد تبادل آرمان رمضانی با بازیکنان مدنظرش را می‌دهد تا شاید به این واسطه بتواند هم هزینه کمتری برای خرید جدیدش متحمل شود و هم بتواند تیم‌های دیگر را وسوسه کند که بازیکنان خود را در اختیار پرسپولیس قرار دهند.

 

البته در این میان نظر رمضانی هم بسیار تاثیرگذار خواهد بود و اگر او با این خواسته باشگاه موافقت نکند، مدیران سرخ کار سختی برای طی کردن مسیر نقل‌وانتقالاتی‌شان پیش رو دارند.

 

 مدافع راست جذب شود، شیری می‌رود

همان‌طور که پیش از این نوشتیم، یحیی گل‌محمدی در نقل ‌و انتقالات زمستانی به دنبال جذب یک مدافع راست برای تیمش است و البته باید دید گزینه‌های او چه نفراتی هستند و تا چه میزان می‌توان به جذب این نفرات توسط باشگاه امیدوار بود.

 

اما اگر فرض را بر این بگذاریم که سرخ‌ها موفق به جذب یک مدافع راست در نقل‌وانتقالات پیش رو شوند، در آن صورت باید شاهد حضور مهدی شیری در لیست خروجی پرسپولیس باشیم. البته شیری که در زمان مدیریت انصاری‌فرد قرارداد 2 ساله‌ای را با سرخ‌ها به امضا رساند، یک فصل دیگر هم با این تیم قرارداد دارد و اگر توافقی میان او و باشگاه حاصل نشود، مدیران پرسپولیس باید هزینه زیادی را برای فسخ این قرارداد متحمل شوند.

 

البته یکی از گزینه‌های پرسپولیس برای اینکه در این اقدام ضرر مالی نکند، این است که این بازیکن را به صورت قرضی راهی یکی از تیم‌های لیگ برتری بکند تا به این ترتیب هم لیست تیمش را خالی‌تر کند و هم دستمزد او را نپردازد.

 

قطعا خروج بازیکنان از لیست پرسپولیس چالش بزرگی برای مدیران این باشگاه ایجاد می‌کند که باید دید آنها می‌توانند در این امر موفق باشند یا اینکه باز هم هزینه‌های اضافه روی دست باشگاه باقی می‌گذارند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.