2024/07/25
۱۴۰۳ پنج شنبه ۴ مرداد
در انتظار یک پرسپولیس متحول‌ شده در دربی

در انتظار یک پرسپولیس متحول‌ شده در دربی

فرزاد آشوبی: تنها مشکلی که تیم گل ‌محمدی دارد نداشتن مهاجم هدف است و اگر نفرات حاضر بتوانند از لحاظ روحی برای این بازی آماده باشند قطعا شاهد دربی زیبایی خواهیم بود.

دوات آنلاین -پرسپولیس هفته هفتم لیگ برتر را نیز مانند دو هفته قبل با تساوی پشت‌سر گذاشت تا روند نبردن‌های این تیم بعد از فینال آسیا تداوم پیدا کند و حالا سرخ‌ها در آستانه دیدار حساس دربی پایتخت نگرانی‌هایشان برای جدال با استقلال صدرنشین که برخلاف پرسپولیس خیلی راحت گل می‌زند و مهاجمان آماده و سرحالی را در خدمت دارد، بیش از قبل شده و حالا برای اینکه در این بازی به روند نبردن‌های خود خاتمه بدهد، بار دیگر باید خیز بلندی برای رساندن خود به رتبه‌های بالای جدول بردارد.

 

فرهیختگان نوشت: البته پرسپولیسی‌ها در دیدار حساس و خانگی هفته هفتم‌شان که ال‌کلاسیکوی وطنی هم نامیده می‌شود برابر سپاهان با شکل و شمایلی عجیب و غریب پای به میدان گذاشتند تا هواداران فوتبالی و کارشناسان متوجه این موضوع نشوند که این همه تغییر در ترکیب نایب‌قهرمان آسیا به چه دلیل صورت گرفته و کادرفنی این تیم در آستانه بازی بزرگ پایتخت چگونه ریسک این موضوع را به جان خریده که چنین تغییرات بزرگی را در تیم ایجاد کند.

 

 سرخ‌ ها از سپاهان مساوی می‌خواستند؟

پرسپولیس برخلاف بازی‌های قبل خود در لیگ برتر در بازی حساس با سپاهان از هیچ‌کدام از مهاجمان هدف خود در ترکیب بهره نبرد و مهدی عبدی و آرمان رمضانی که به‌عنوان مهاجم نوک در لیست پرسپولیسی‌ها دیده می‌شوند، در این نبرد حساس روی نیمکت نشسته و شاهد این موضوع بودند که وحید امیری به‌عنوان تک‌مهاجم و احمد نوراللهی به‌عنوان مهاجم سایه در ترکیب تیم‌شان به میدان بروند. حضور همزمان سه بازیکن با پست تخصصی هافبک دفاعی باعث شد قرمزها تبدیل به تیمی کم‌خطر مقابل سپاهان آن هم در خانه بشوند.

 

نیمکت‌نشینی مهاجمان سرخ و حضور 2 بازیکن غیرتخصصی در این پست در ترکیب اصلی دیدار با سپاهان موضوعی بود که با فرزاد آشوبی، کارشناس فوتبال کشور و پیشکسوت این باشگاه در میان گذاشتیم. او در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «پرسپولیس در لیگ فصل جاری از حضور یک مهاجم هدف ششدانگ رنج می‌برد و در این پست از بازی‌شان احساس ضعف می‌کند. من فکر می‌کنم حضور احمد نوراللهی به‌عنوان مهاجم سایه یک نوع سنجیدن این بازیکن بود که ببینند او می‌تواند در این پست کارایی لازم را داشته باشد یا نه. به هرصورت پرسپولیس باید با داشته‌های فعلی‌اش لیگ را سپری کند و یکی از کارهایی که سرمربی تیم می‌تواند انجام دهد این است که از بازیکنانش در چند پست استفاده کند تا بتواند از بین نفراتی که در اختیار دارد، بهترین‌شان را در ترکیب قرار دهد.»

 

پایان بازی هرچند به این منتهی شد که پرسپولیسی‌ها رکورد نباختن‌های خود را در جدول رده‌بندی بازی‌ها حفظ کردند اما روند بازی سرخ‌ها به شکلی بود که به نظر می‌آمد آنها میل چندان زیادی به هجوم به دروازه سپاهان ندارند و حتی در برخی دقایق بازی از سبک بازی سرخ‌ها این‌گونه استنباط می‌شد که آنها برای تساوی پای به میدان گذاشته‌اند و در دقایق پایانی بازی هم تنها به‌دنبال حفظ توپ و کشتن دقایق بازی بودند.

 

فرزاد آشوبی در این مورد اما نظر دیگری دارد. وی می‌گوید: «من نمی‌توانم با یک‌سری فرضیات در این خصوص صحبت کنم. پرسپولیس قطعا یکی از فنی‌ترین تیم‌های ایران است که اگر محرومیت عیسی آل‌کثیر و جدایی بشار رسن نبود، همین حالا هم هیچ کم و کسری از لحاظ مهره نداشت. به نظر من سرخ‌ها هنوز هم یکی از کیفی‌ترین بازی‌های لیگ را انجام می‌دهند و سرمربی این تیم نشان داده که ایده‌های تاکتیکی و روش‌های مختلف بازی را در جیب دارد و به‌موقع از آن استفاده می‌کند. آنها به لحاظ کار تیمی فوتبال متفاوتی را ارائه می‌دهند و تنها باید از زیر این فشارها خارج شوند.»

 

 سپاهان، فرصتی برای فریب استقلال؟

هنوز هم باور این موضوع سخت است که پرسپولیس در بازی مهم برابر سپاهان آن هم در فاصله یک هفته مانده به دربی بزرگ تهران، مهاجمان نوک خود را روی نیمکت بنشاند و این فرصت را از آنها دریغ کند که با گلزنی در بازی ماقبل دربی شرایط روحی‌شان را برای این دیدار حساس بالا ببرند. از سوی دیگر در گذشته دیدار ماقبل دربی از اهمیت ویژه‌ای برای دو تیم برخوردار بود که باعث می‌شد فشار هواداران و رسانه‌ها در روزهای مانده به این بازی بزرگ کمتر شود و تیم‌های بازنده هفته قبل دربی همیشه با حاشیه‌های زیادی و با روحیه‌ای پایین‌تر پای به این جدال بزرگ می‌گذاشتند.

 

یکی از نزدیکان تیم بر این باور است که پرسپولیس یحیی در برابر سپاهان هیچ شباهتی به تیم اصلی نداشت و یحیی با دستکاری در ترکیب تیمش به‌دنبال آن بود که دستش را برای بازی دربی باز نکند و استقلالی‌ها نتوانند ترکیب اصلی این تیم و سبک بازی‌شان را آنالیز کنند و درواقع یحیی خطر نتیجه نگرفتن برابر سپاهان را به جان خرید تا برای استقلالی‌ها مشتش را بسته نگه دارد.

 

آشوبی درخصوص این موضوع به «فرهیختگان» گفت: «این حرف‌ها تنها در حد حدس و گمان است. معمولا سرمربی یک تیم آن هم به بزرگی پرسپولیس یک بازی را فدای بازی دیگر نمی‌کند و به امتیازات کامل هر بازی اهمیت می‌دهد. این که او در این بازی ترکیب تیمش را دچار تحول کرده دلیل نمی‌شود که بگوییم هدفی جز موفقیت تیمش در ذهن داشته است. او براساس داشته‌هایش تیمش را برای این بازی بزرگ ارنج کرده و در دنیای امروز بسیار عجیب و غریب است که بخواهیم بگوییم یک مربی با اقدامات این‌چنینی به‌دنبال فریب تیم رقیبش باشد. حتی گاهی پیش آمده که پیش از دربی اعلام می‌شود مصدومیت یک‌سری بازیکن به شکلی است که شاید به این بازی نرسند ولی درنهایت شاهد حضورشان در زمین مسابقه هستیم، در این مورد هم باید نیمه پر لیوان را دید. انگیزه‌های بازیکنان برای هر بازی متفاوت است و گاهی این انگیزه‌ها باعث می‌شود که حتی مصدومیت بازیکنان هم زودتر از حد تصور برطرف شود و در این مواقع نمی‌توان گفت که اعلام مصدومیت فلان بازیکن برای برهم‌زدن تمرکز تیم حریف است.»

 

 پرسپولیسی متفاوت مقابل استقلال

هرچند کارشناس فوتبال کشورمان معتقد است که تغییر و تحولات پرسپولیس در بازی برابر سپاهان هیچ ارتباطی به دیدار دربی نداشته و تنها تصمیمات سرمربی برای این بازی بوده اما یکی از افراد بسیار نزدیک به تیم معتقد است که پرسپولیس برابر استقلال با یک تیم کاملا متحول پای به میدان می‌گذارد و قرار نیست با همان نفرات و ترکیبی که برابر سپاهان صف‌آرایی کرد برابر استقلال هم گام به میدان بگذارد.

 

این فرد نزدیک به باشگاه بر این باور است که یحیی با این کار خود هم هواداران و هم استقلالی‌ها را سورپرایز می‌کند و همین موضوع می‌تواند عامل برتری سرخ‌ها در دیداری که در آن احتیاجی مبرم به پیروزی دارند، باشد.

 

پرسپولیس هنوز هم جزء فنی ‌ترین‌ها ست

فرزاد آشوبی درخصوص تغییرات احتمالی در ترکیب پرسپولیس به «فرهیختگان» گفت: «اینکه یک مربی بنا بر شرایط هر بازی تیمش را بچیند اصلا موضوع عجیب و غریبی نیست. شاید او با ترکیبی که برابر سپاهان چیده بود به‌دنبال مهره گمشده‌اش بوده و حالا اینکه توانسته این مهره را پیدا کند یا خیر، سوالی است که تنها یحیی و تفکراتش می‌تواند به آن جواب بدهد. مهدی عبدی نشان داده که در بازی‌های بزرگ انگیزه‌های زیادی برای گلزنی دارد و این را رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا نشان داده است. او تنها مشکلش کمبود تجربه است و مطمئنا با میدان دیده شدن می‌تواند روزهای خوبی را در خط حمله پرسپولیس رقم بزند.»

 

این کارشناس فوتبال که سابقه بازی در هر دو تیم پرسپولیس و استقلال را دارد، خاطرنشان کرد: «اینکه عبدی در ترکیب باشد یا خیر و چه نفراتی بهتر است در این بازی به میدان بروند، تنها سرمربی تیم می‌تواند درخصوص آن نظر بدهد. او در تمرینات حضور دارد و خودش بهتر از هر کسی می‌داند که از شاگردانش چه می‌خواهد و براساس تفکراتش باید به کدام بازیکن بازی بدهد و از کدام‌شان در طول بازی استفاده کند. حضور بازیکنان در ترکیب یک تیم بستگی به استراتژی سرمربی و اعضای کادرفنی آن تیم دارد و باید در این زمینه حق را به سرمربی تیم داد و به عقایدش احترام گذاشت.»

 

آشوبی در پایان در این خصوص که می‌توان امیدوار بود که پرسپولیسی متفاوت را در دربی ببینیم، گفت: «قطعا همین‌طور است. تنها مشکلی که تیم گل ‌محمدی دارد نداشتن مهاجم هدف است و اگر نفرات حاضر بتوانند از لحاظ روحی برای این بازی آماده باشند قطعا شاهد دربی زیبایی خواهیم بود. باز هم تکرار می‌کنم که پرسپولیس یکی از فنی‌ترین تیم‌های ایران است و در بین اعضای این تیم هماهنگی تاکتیکی خیلی خوبی دیده می‌شود.»

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.