2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
چرا کرونا در زمستان بیشتر و شدیدتر می شود

چرا کرونا در زمستان بیشتر و شدیدتر می شود

یک متخصص توضیح داده دلیل شیوع بیشتر کرونا در فصل سرد سال چیست.

دوات آنلاین -حتما شما هم شنیده اید که در زمستان باید منتظر پیک جدید و شیوع بیشتر کرونا باشیم اما دلیل این اتفاق چیست؟ دکتر حمید سوری اپیدمیولوژیست در یادداشتی در روزنامه جام جم دلیل این اتفاق را شرح داده است:

 

کرونا؛ ویروس سرما دوست

دامنه ویروس کووید-۱۹ در ارتباط با دما و درجه حرارت، وسیع است به این معنی که ویروس می‌تواند از دمای ۸۰- درجه تا ۶۰ + درجه با شدت‌های مختلف فعالیت کند. پیامی که این دامنه وسیع عملکرد برای ما دارد، این است که نباید به گرما یا سرمای هوا و تغییر درجه حرارت دل خوش کنیم.

 

درست است که ویروس کرونا ویروسی سرمادوست است، ولی به این معنی نیست که در گرما فعالیتش را متوقف می‌کند. بنابراین در سیاست‌ها و برنامه‌های مقابله با کووید-۱۹ نباید مبحث درجه حرارت و دما را به طور مستقیم دخیل کنیم.

دلیل پیک زمستانی کرونا چیست

فضاهای بسته در فصل سرما

اما موضوع دمای هوا به طور غیرمستقیم در شیوع این بیماری نقش دارد،‌ به این نحو که دمای هوا برمیزان مواجهه افراد جامعه با یکدیگر اثر می‌گذارد و سرد شدن هوا باعث می‌شود در فضاهای سربسته و متراکم قرار بگیرند، ولی در هوای گرم افراد در فضاهای باز و با تراکم کمتر قرار می‌گیرند که همین موضوع بر روند اپیدمی بیماری اثر می‌گذارد. پس به جای تمرکز بر دمای هوا، باید به عواملی که به دما مربوط می‌شود، یعنی مواجهه افراد با هم متمرکز شویم.

 

بیشتر بخوانید: عوارض کرونا تا چه مدت باقی می ماند

 

حال این‌که وزیر بهداشت به شیوع زمستانی کرونا در استان‌های جنوبی اشاره کرده،‌ با این منطق قابل تحلیل است که با شروع زمستان در استان‌های جنوبی کشور، هوا معتدل می‌شود و اجتماعات انسانی بیشتر از قبل شکل می‌گیرد، در نتیجه رویارویی افراد با هم بیشتر  و باعث چرخش ویروس می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: علائم گوارشی کرونا چگونه است

 

بنابراین در مدیریت ویروس کرونا باید الگوی مواجهه افراد مبتلا و مشکوک با افراد حساس را مدنظر قرار دهیم، یعنی همان کاری که مدتی است در قالب طرح شهید سلیمانی درحال اجراست. براساس این طرح به جای این که جامعه هدف ما ۸۰ میلیون ایرانی باشند، با یک درصد افراد که همان مبتلایان یا افراد مشکوک به بیماری هستند، سر و کار داریم و به جای مراقبت غیرفعال، مراقبت فعال را جایگزین می‌کنیم.

 

یعنی سراغ کانون‌های اصلی آلودگی می‌رویم نه سراغ تک‌تک افراد. البته این اقدام باید زودتر از این شروع می‌شد، اما ما درماه‌های گذشته به جای پرداختن به موضوع پیشگیری و علت،‌ به درمان و پرداختن به معلول مشغول شدیم که به خاطر این شیوه، افراد زیادی را نیز از دست دادیم.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.