2022/12/08
۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۷ آذر
از کجا بفهمیم خوشبخت هستیم

از کجا بفهمیم خوشبخت هستیم

اگر چند مورد از 15 نشانه ای را که در این مطلب آمده است دارید، شما آدم خوشبختی هستید حتی اگر خودتان ندانید.

دوات آنلاین -آیا من خوشبخت هستم؟ این سوالی است که شاید شما هم بارها از خودتان پرسیده باشید. واقعیت این است که خیلی از ما واقعا خوشبخت هستیم اما نسبت به این موضوع ناآگاه هستیم و قدر زندگی خوب مان را نمی دانیم. درواقع احساس خوشبختی نداریم حال آن که خوشبختی می تواند با 15 نشانه ای که در زیر آمده است سنجیده شود.

 

اعتماد و امید به خدا

باشگاه خبرنگاران نوشت: بسیاری از افراد در جهان وجود دارند که در اوقات سخت، بزرگترین چیز را برای آنکه بدان پناه ببرند، ندارند. تصور کن که به خداوند و وجود آن ایمان داری. اعتماد به خداوند و امید به امر او، آرامش بخش‌ترین کار برای روح به شمار می‌رود. تنها کاری را که باید انجام دهید را با تمام انرژی انجام دهید و نتیجه را به خداوند واگذار کنید.

 

خدا آنچه را که برای شما خیر است انجام می‌دهد و پیوسته به شما کمک می‌کند تا به مقصود برسید. تنها به انتخاب خدا ایمان داشته باشید و به قضاوت او رضایت داشته باشید. خداوند به شما از چیز‌هایی روزی می‌دهد که به فکرتان نیز نمی‌رسد که روزی با شما خواهند بود.

خوشبختی چه نشانه ها و وویژگی هایی دارد

با وجدان آسوده می خوابید

استیو جابز، مدیر ارشد اجرایی سابق شرکت رایانه‌ای اپل می‌گفت برایش مهم نیست که ثروتمندترین مرد جهان باشد؛ بلکه آنچه برایش مهم است، این است که هنگامی که به رختخواب می‌رود، با وجدانی آسوده بخوابد.

 

پس هرچه را احساس کرده و یا تجربه می‌کنید، همه را به خدا بسپارید و با ضمیری آسوده بخوابید. باید اشتباهات خود را بشناسید و بدانید هر چه که توان داشته اید، انجام داده اید. از این رو نترسید؛ چرا که خداوند پاداش کسی را که بهترین کار را انجام داده، هدر نمی‌دهد.

 

می توانید دوست پیدا کنید

در این عصر، بسیاری از شبکه‌های اجتماعی در سطح اینترنت وجود دارد. شبکه وب که می‌توانید از طریق آن به هر کسی دسترسی داشته باشید و با هر کسی در هر مکانی خارج از مرز‌ها ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید دوستانی داشته باشید که بهترین‌هایی خواهند بود که در زندگی تان با آن‌ها آشنا شده اید حتی اگر در نزدیکی مکانی که شما زندگی می‌کنید، وجود نداشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم که انسان شادی باشیم

 

دوست دارید بهتر باشید

واقعیت آنکه شما اندکی احساس شکست می‌کنید، به دلیل آنکه آنچه را می‌خواهید محقق نشده، این واقعیت را روشن می‌سازد که شما پیوسته در حال تلاش هستید و این امری نیکوست. هرچقدر هم که شکست خورده اید، باید بدانید نباید اشتیاق خود را برای بهترین بودن از دست بدهید تا آنکه در نهایت به خوشبختی، پیروزی و عشق برسید و نباید هرگز از آن ناامید شوید.

 

آلبرت اینشتین می‌گوید دلیل موفقیت اش این نبوده که باهوش‌ترین فرد در جهان بوده؛ بلکه قدرت اش بر تفکر طولانی مدت در مورد مشکلات بوده است.

 

بیشتر بخوانید: 9 راز ساده برای خوشبختی

 

داشتن کاری برای انجام دادن

در صورتی که کاری دارید که آن را انجام دهید، باید خوشحال باشید؛ چرا که بسیاری از افراد در جستجوی آن هستند. با این وجود باید تلاش کنید و پیوسته برای رسیدن به آنچه بهتر است، همراه با احساس رضایت از آنچه دارید، در تلاش باشید؛ بنابر این باید تلاشی بیشتر انجام داده و بیشتر به خود اعتماد داشته باشید.

چه وقت می توانیم بگوییم خوشبخت هستیم

دوباره متولد شده ایم

شما هیچ انسانی را پیدا نخواهید کرد که به شما بگوید زندگی آسان است؛ چرا که زندگی پر از موانعی است که غلبه بر آن‌ها معمولا آسان نیست و ممکن است تأثیرات فراوانی از خود بر جای گذارد. اندکی در خصوص تمامی شکست‌های خود که پشت سر گذاشته اید، فکر کنید.

 

مطمئنا برای شرایطی که شما را به اینجا کشانده، دلیلی خواهید یافت؛ اما با این وجود، باید پیوسته با ایمان، امید و عشق رو به سوی جلو حرکت کنید. باید بدانید هر تجربه ای، خواه پیروزی و یا شکست، چیز‌های فراوانی را به ما می‌آموزد و این احساس را برای ما به وجود می‌آورد که دوباره متولد شده ایم.

 

از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید

در این عصر، اینترنت به ما این فرصت را داده تا هر چیزی را یاد بگیریم. دانش همان قدرتی است که شما به آن نیاز دارید و به شما کمک می‌کند تا آرزوهایتان را برآورده سازید. پس در تمامی اوقات فرابگیرید و از تمامی فرصت‌هایی که به شما داده شده، استفاده کنید تا چیزی جدید را بیاموزید.

 

داشتن حق انتخاب یک خوشبختی است

یکبار ارسطو گفت: «تعالی تصادفی نیست؛ بلکه محصول تلاش فراوان و اجرای هوشمندانه است. این بیانگر انتخابی خردمندانه از گزینه‌های مختلف است انتخاب و نه شانس، سرنوشت شما را تعیین می‌کند.»

 

آنچه در این نکته می‌خواهیم بیان کنیم، این است که شما باید این قدرت انتخاب را که خداوند به شما داده، در راه تحمل مسئولیت و تصمیم گیری و توانایی در ارزیابی آن ارج نهید.

خوشبختی به چه عواملی بستگی دارد

تجربه عشق، نشانه ای از خوشبختی

هنگامی که عاشق می‌شوید و علاقه‌مند هستید تا همیشه با آن فردی که دوستش دارید، باشید، باید این لحظه را که هرگز از ذهنتان پاک نخواهد شد صرف نظر از آنکه پایان کار چه خواهد شد به خودی خود قدر بدانید.

 

نعمت داشتن غذا را فراموش نکنید

گاهی اوقات بیش از آنچه که به آن نیاز دارید، باید به یاد داشته باشید بسیاری از افراد در جهان غذای روزانه شان را نیز ندارند؛ از این رو داشتن غذا نعمتی بزرگ است که باید قدر آن را بدانید و از هر وعده آن، بهره برده و بخاطر وجود آن خدا را شکر کنید و حتی برای آن احساس خوشبختی کنید.

 

بیشتر بخوانید: با چقدر پول می‌توان خوشبخت بود؟

 

باور کنید آب خوردن هم خوشبختی است

شما باید به یاد داشته باشید در هند برخی اوقات ۲۵ نفر و یا حتی بیشتر از یک شیر آب واحد استفاده می‌کنند و حتی گاهی اوقات افراد جز آب مخلوط با گِل، چیزی برای نوشیدن پیدا نمی‌کنند. باید خدا را برای این نعمتی که به شما داده و می‌توانید در هر زمانی، برخاسته و آبی بنوشید و لیوان خود را از آن پر کنید، سپاس گویید.

 

داشتن آرزو یک نشانه خوب است

آرزوی شما هر چه که باشد، باید بدانید افرادی هستند که حتی نمی‌دانند باید چه کار بکنند و چرخه زندگی آن‌ها را بدون اینکه علاقه و اشتیاق خود را تحقق بخشند، بکار می‌گیرد؛ بنابراین نباید تسلیم ناامیدی شوید و از محقق کردن آرزوی خود دست بردارید.

 

لباس هایی که در کمد شما است

گاهی اوقات نگاه می‌کنیم و می‌بینیم در مرحله‌ای هستیم که هر روز صبح کمد لباس را باز کرده و انتخاب می‌کنیم که برای بیرون رفتن مان چه باید بپوشیم.

 

اینکه شما مجبور نیستید در خیابان برهنه و یا با لباس نامناسب و ژنده بروید و از نعمت لباس پوشیدن برای هر موقعیتی برخوردار هستید، نعمتی است که همگان از آن بهره‌مند نیستند.

 

توانایی بخشیدن به معنی خوشبختی است

آیا می‌توانید تصور کنید جهان بدون بخشش چه شکلی پیدا می‌کرد؟ پس همیشه تلاش کنید تا در مسائل کوچک گیر نکنید. عدم بخشش سبب بروز اندوه و تلخی می‌شود.

 

از این رو باید برخی از تصمیم‌ها را بگیرید و از جمله آن احساس سعادت و نیز یخشش دیگران به قدر امکان است؛ چرا که خداوند بخشش را با آمرزش پاداش می‌دهد.

 

تصمیم بگیرید خوشبخت باشید

گفته می‌شود که خوشبختی و سعادت، همان تصمیم شماست. هیچ کس نمی‌تواند شما را خشمگین کند؛ مگر آنکه شما نیز خواهان آن باشید.

 

پس باید را برای آنکه احساس سعادت کنید، تصمیم خود را بگیرید. باور کنید پس از آن تفاوت زیادی به وجود خواهد آمد؛ تا جایی که سبب می‌شود شما به مسائل از عینک متفاوت تری در هر مسأله نگاه کنید و از همه چیز لذت ببرید.

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.