2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
چه کار کنیم که انسان شادی باشیم

چه کار کنیم که انسان شادی باشیم

یک روان شناس توصیه‌های عملی و مهمی برای شاد بودن دارد که می‌توانید در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین -شاد بودن هنر است، هنری که باید در زندگی آن را به دست بیاوریم و اجازه ندهیم افکار منفی و ناراحت کننده ما را آزار بدهند اما شاید گفتن این حرف ساده باشد و ندانیم در عمل چه کار باید انجام بدهیم.

 

نقش شخصیت در شاد بودن

مرجان پلوئی کارشناس ارشد روان‌شناسی عمومی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اینکه چطور فرد شادی باشیم، اظهار کرد: تعریف شادمانی به قضاوت فرد از درجه یا میزان مطلوبیت و کیفیت کل زندگی اش اطلاق می شود.

 

او ادامه داد: این که ما فرد شادی باشیم مقداری از آن به شخصیت فرد مربوط می شود، شخصیتی که به عوامل ژنتیک و عوامل محیطی وابسته است، کودکی که در سبک تربیتی مقتدرانه رشد کرده، چون عزت نفس بالایی دارد، شادمانی آن بیشتر است چراکه عزت نفس با شادمانی رابطه مستقیم دارند کودکانی که مثلا در سبک تربیتی مستبدانه یا سهل گیرانه پرورش پیدا می‌کنند به علت پایین بودن عزت نفس فرد شادی نیستند.انسان شاد

 

بیشتر بخوانید: عادت‌هایی که اجازه نمی‌دهند شاد زندگی کنیم

 

پلوئی بیان کرد: فرد برای برون‌ریزی میزان نشاط خود یکی از گوشه‌هایی از اتفاقات زندگی خود را ملاک قرار می‌دهد،  از دیگر موارد مرتبط با شادی سلامت جسمانی فرد است در واقع شاد بودن دستگاه ایمنی فرد را قوی می‌کند.

ارتباط با دیگران باعث شاد بودن می شود

تاثیر ارتباط با دیگران در شاد بودن

او بیان کرد: ارتباط با افراد مختلف گروه همسالان یا دوستان  در شادی شخص بسیار تاثیرگذار است. مثلا وقتی فرد ساعت‌ها با دوستان مورد علاقه خود گپ می‌زند احساس شادی بیشتری دارد یا زمان‌هایی که با دوستان خود مشغول ورزش کردن است شادی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم که حال‌ و روحیه‌مان خوب باشد؟

 

این روانشناس افزود: در مورد ازدواج نیز وقتی فردی عاشق می‌شود وتمایل به ازدواج با طرف مقابل پیدا می‌کند و در این مسیر قرار می‌گیرد، شادی او افزایش پیدا می‌کند، گرایش به معنویت نیز در شادی موثر است معنویت، امید، آرامش وشادی وصلح درونی را می‌افزاید در این میان سرمایه‌های اجتماعی فرد را هم در شادی او موثر بدانیم.

سفر رفتن در شاد بودن ما موثر است

نقش سفر در میزان شادی

او گفت: در این میان طی تحقیقاتی که انجام داده شده است سفر یا گردش کردن می‌تواند باعث شادی فرد شود، مثلا پیاده روی در فضا‌های سبز زیر نور آفتاب جذب ویتامین دی را برای مقابله با افسردگی افزایش می‌دهد. علاوه برآن تغذیه وخواب کافی هم تاثیر مستقیمی در شادی دارد همچنین افرادی که در انجمن‌های خیریه فعالیت می‌کنند احساس شادمانی دارند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.