2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر

"قرنطینه خانگی کرونا" چند روز است

متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان حکیم برای افراد مشکوک به کرونا توصیه‌های مهمی دارد که در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین -قرنطینه خانگی اصطلاحی است که از زمان شیوع کرونا زیاد شنیده می‌شود. افرادی که به این بیماری مبتلا یا مشکوک هستند باید خود را قرنطینه کنند و با دیگران تماس نداشته باشند تا از انتقال ویروس جلوگیری کنند اما مدت قرنطینه چند روز است؟

 

تاثیر داروها بر درمان کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر ایلاد علوی درزی، متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان حکیم درباره داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می‌شود، گفت: هیچ داروی معجزه آسایی که اثربخشی خارق العاده داشته، بتواند همه بیماران کرونایی را از مرگ نجات داده و از شدت یافتن موارد خفیف بیماری جلوگیری کند، هنوز وجود ندارد.

 

به گفته دکتر علوی، شواهد حاصل از مطالعات متعدد در مورد استفاده از داروهای مختلف(رمدسیویر، هیدروکسی کلروکین و ...) برای درمان بیماران کرونایی حاکی از آن است که این داروها عملا اثر بخشی چندانی در درمان نداشته و هیچ اثر معجزه آسایی از این داروها مشاهده نشده است.

افراد با چه علایمی باید به قرنطینه خانگی کرونا بروند

افراد مشکوک به کرونا

این متخصص عفونی با بیان این که در شرایط فعلی هر بیماری که دارای علایم تنفسی است مشکوک به کرونا فرض می‌شود، افزود: گرچه ممکن است تعدادی از این افراد واقعا مبتلا به کرونا نباشند اما قرنطینه شدن آنان برای قطع زنجیره انتقال بیماری لازم است.

 

به گفته وی، اگر فردی دارای علایم تنفسی و سیستمیک مثل بدن درد، تب، سردرد و علایم گوارشی به ویژه دو علامت همزمان باشد حتما باید به عنوان کرونا قلمداد شود. زیرا با توجه به احتمال بالای انتقال بیماری در روزهای اولیه ابتلا، بسیار اهمیت دارد که با شناسایی زودتر مبتلایان و قرنطینه و منفک سازی آنان از جامعه، زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

 

بیشتر بخوانید: آیا دوباره کرونا می گیریم؛ پاسخ دکتر علیمردانی

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اظهار تاسف نسبت به مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی، گفت: متاسفانه این افراد در این مدت بسیاری از نزدیکان، اطرافیان و همکاران خود را مبتلا کرده‌اند، لذا  این موضوع در کنترل طغیان و اپیدمی بسیار مهم است که افراد در صورت داشتن علایم ذکر شده بیماری خود را انکار نکرده و پیگیری کنند.

قر نطینه خانگی برای بیماران کرونایی چند روز طول می کشد

چه مدت در قرنطینه خانگی بمانیم

علوی مدت قرنطینه خانگی بیماران را بسته به شدت بیماری ۱۰ تا ۲۱ روز ذکر کرد و گفت:  در موارد خفیف تا متوسط بیمار  باید ۱۰ روز پس از شروع اولین علامت در منزل قرنطینه باشد. در موارد شدیدی که فرد در بخش ویژه بستری بوده یا  دچار بیماری‌های نقص ایمنی مشخصی است بیمار باید تا سه هفته در قرنطینه بماند و با استراحت، مصرف مایعات و تغذیه مناسب این دوران را طی کند.

 

وی رعایت اصول قرنطینگی را در قطع زنجیره انتقال بسیار مهم برشمرد و گفت: مبتلایان  در صورت امکان باید در جای دیگری جدا از خانواده قرنطینه شوند در غیر این صورت باید در یک اتاق جداگانه با تهویه مناسب، درب بسته و استفاده از ماسک قرنطینه شوند.

 

این استادیار گروه عفونی، فرستادن فرزند کوچک خود به منزل سایر بستگان را یک باور اشتباه دانست و گفت: این اقدام باعث گسترش و انتقال بیماری در بین خانواده‌ها می‌شود. زیرا بچه نیز ممکن است مبتلا یا ناقل باشد و بیماری را انتقال دهد. عدم رعایت این مسایل جزیی و بسیاری از این اقدامات که از سر خیرخواهی انجام می‌شود متاسفانه صدمه زیادی به جامعه وارد می‌کند.

 

خوددرمانی نکنید

وی با تاکید بر اجتناب افراد از خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها ، آنتی بیوتیک‌ها و مکمل‌ها، خاطرنشان کرد: این موارد علاوه بر این که در درمان کرونا تاثیری نداشته ممکن است منجر به ایجاد مشکلات گوارشی، قلبی و عروقی و افزایش احتمال ابتلا به سایر عفونت‌ها  در فرد شود.

 

این متخصص عفونی بیمارستان لقمان عدم پایبیندی به اصول بهداشتی و حفاظتی را به عنوان مهمترین مانع در کنترل اپیدمی کرونا ذکر کرد و گفت: متاسفانه بیماران با شرایط بحرانی به این مرکز مراجعه کرده و حدود ۸۰ درصد آنان در بخش ویژه بستری می‌شوند و علیرغم تمام تلاش‌های کادر درمان تعدادی از آنها فوت می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: برای کرونا کی به بیمارستان برویم

 

استادیار گروه عفونی با بیان این که بخش عمده‌ای از کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند، افزود: این افراد دارای علایم خفیف بیماری بدون عارضه تهدیدکننده زندگی می‌شوند که با قرنطینه خانگی و مصرف مایعات ، تغذیه مناسب و استراحت، بیماری آنها برطرف می‌شود.

 

وی مراجعه به بیمارستان را درصورت بروز علایم خطر واختلالات تنفسی ضروری برشمرد و گفت: افرادی که دچار تنگی نفس، وقفه تنفسی و اختلالات تنفسی در حال استراحت هستند یا سالمندانی که دچارافت فشار، عدم تحمل خوراکی و خواب آلودگی می‌شوند  باید به بیمارستان منتقل شوند.

 

کودکان هم به کرونا مبتلا می‌شوند

این متخصص عفونی تمامی گروه‌های سنی را در معرض خطر ابتلا به کرونا دانست و خاطرنشان کرد: نوزادان و کودکان خوشبختانه نسبت به بالغان کمتر مبتلا می‌شوند یا علایم خفیف‌تری دارند و موارد شدید کمتر در آنها مشاهده شده است اما این موضوع به معنای عدم ابتلای آنان نیست و باید  اصول بهداشتی در مورد آنان نیز رعایت شود، زیرا در بیمارستان کودکان موارد بستری، ابتلا و حتی مرگ نیز در نوزدان و کودکان وجود دارد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.