2021/10/24
۱۴۰۰ يکشنبه ۲ آبان
دیباچه
برای غذا خوردن کودک چه باید کرد

برای غذا خوردن کودک چه باید کرد

اگر کودک شما هم لجبازی می‌کند و غذا و میوه نمی‌خورد می‌توانید از ترفندهایی که در این مطلب آمده است، کمک بگیرید.

دوات آنلاین- خیلی از بچه‌ها موقع غذا خوردن لجبازی می‌کنند و غذا دادن به آنها سخت است. خیلی از کودکان هم به هیچ وجه زیر بار خوردن میوه و سبزیجات نمی‌روند در حالی که بدن آنها به انواع خوراکی‌ها و ویتامین‌ها نیاز دارد. پس چه کار باید کرد؟

چگونه به کودک خود میوه و سبزیجات بدهیم

ترفندی برای خوراندن میوه و سبزیجات به کودکان

بررسی‌های یک تیم تحقیقاتی در انگلستان نشان می‌دهد که تقریبا ۴۶ ٪ کودکان غالبا از خوردن سبزیجات و میوه‌ها امتناع می‌ورزند و علاوه بر این، ۷۵ ٪ از والدینی که در این تحقیق مشارکت داشته اند، در مورد تغذیه فرزندان خود ابراز نگرانی کرده اند.

 

اما خوشبختانه والدین بسیاری وجود دارند که روش‌های مختلفی را برای تشویق شدن فرزندان خود به خوردن غذای سالم امتحان کرده اند که برخی از آن‌ها امیدوار کننده هستند. وبسایت "Bright Side" بهترین توصیه‌هایی را که ممکن است در این خصوص برای خانواده شما نیز مفید باشد برشمرده است:

 

فرزندانتان را در انتخاب تغذیه خود مشارکت داده و به آن‌ها توضیح دهید که این غذا از کجا می‌آید؛ اگر کودکان چیزی را خودشان انتخاب کنند، احتمال اینکه آن را بخورند بیشتر است. چه بسا با استفاده از این روش آن‌ها همان چیزی را انتخاب کنند که از خوردنش اجتناب می‌کردند.

 

شما با تزئین جذاب میوه‌ها و سبزیجات هم می‌توانید خلاقیت خود را به نمایش بگذارید، هم غذا‌های کودک خود را در غالب شکل‌های خنده دار، با سبزیجات و میوه‌های رنگارنگ بچینید.

 

بیشتر بخوانید: با کودک لجباز خود چگونه رفتار کنیم؟

 

علاوه بر این، می‌توانید نام‌های سرگرم کننده برای ظروف خود انتخاب کنید. این کار اشتهای کودک شما را تحریک می‌کند.

برای غذا دادن به بچه ها از چه ترفندی استفاده کنیم

استفاده از شیرینی‌جات در آشپزی

این یک توصیه بسیار هوشمندانه است تا از شیرینی‌جات به نفع خود استفاده کنید، اما باید مراقب باشید که زیاده روی نکنید. با استفاده از این روش کودکان شما به دنبال شیرینی بیشتر در غذای خود خواهند بود، اما در نهایت به خوردن سبزیجات و میوه‌ها عادت خواهند کرد.

 

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم که فرزندمان خجالتی نباشد

 

بگذارید بچه‌ها خودشان ظرف‌هایشان را جمع کنند

به کودک خود اجازه دهید با تهیه ظرف مخصوص خود استقلال را تمرین کند؛ ممکن است قبل از رسیدن به مواد غذایی و سبزیجات چندبار تلاش کنند، اما در نهایت ترغیب می‌شوند تا همه چیز را امتحان کنند.

 

بیشتر بخوانید: چرا بچه‌ها دروغ می‌گویند

 

اگر آن‌ها غذایشان را خودشان انتخاب کنند، احتمال آینکه آن غذا را میل کنند بیشتر است؛ فقط مطمئن شوید غذا‌هایی که می‌چینید حاوی مخلوطی از سبزیجات باشند و انواع پروتئین ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها روی میز باشد.

کودکان را در آشپزی مشارکت بدهید

از بچه‌ها در آشپزی کمک بگیرید

ممکن است این کار کمی طول بکشد، اما بازدهی آن بسیار زیاد است. بچه‌ها خلاقیت را دوست دارند؛ پس چرا آن‌ها را با هنر آشپزی آشنا نکنیم؟ بگذارید کودک در آشپزخانه به شما کمک کند. اگر احساس می‌کنید که آن‌ها برای انجام این کار خیلی کوچک هستند، ظرف‌هایی را امتحان کنید که بتوانند خودشان بچینند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

لباس پایزی با سلام
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.