2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
چگونه به مرداب دیوک کلاردشت برویم و چه دیدنی‌هایی دارد

چگونه به مرداب دیوک کلاردشت برویم و چه دیدنی‌هایی دارد

مرداب دیوک، محلی فوق العاده زیبا و در عین حال اسرارآمیز است. یادتان باشد هرگز تنها به آنجا نروید چون احتمال خطر وجود دارد.

دوات آنلاین -کلاردشت در استان مازندران شهری دیدنی است؛ شهری که به مقصد خیلی‌ها برای سفرهای دو سه روزه تبدیل شده است. یکی از دیدنی‌های کلاردشت که شاید کمتر به آن توجه کرده باشید مرداب دیوک است؛ مردابی سبز رنگ که از خزه پوشیده شده و بسیار تماشایی است. این مرداب در دل جنگلی زیبا قرار دارد.

 

مسیر رفتن به مرداب دیوک

به کلاردشت که رسیدید، به سمت جنگل بروید. جایی در میان درختان پابرجا و سبز جنگل مرداب دیوک آرمیده است. این مرداب درست در دل جنگل پنهان شده است و شاید در اولین نگاه آن را با چمنزاری معمولی اشتباه بگیرید. اما مراقب باشید! سطح مرداب دیوک را خزه‌های سبز پوشانده است؛ تصویری که کمتر کسی و در کمتر جایی می‌بیند.

 

با پیاده روی در میان درختان سر به فلک کشیده و انبوه، فضایی مه آلود و خزه هایی که به طور خاصی به سنگ ها چسبیده اند و با شنیدن آواز پرندگان به این مرداب زیبا می رسید. مناظر اطراف دریاچه خزه ای کلاردشت همچون لوکیشن فیلم‌های معما گونه و علمی تخیلی است که قهرمان فیلم از بین جنگلی مه آلود و وهم انگیز با انبوهی از درختان تنومند می گذرد و با عبور از میان صخره های خزه ای و بوته‌ ها به مردابی می رسد که سطح آن را خزه های سبز احاطه کرده اند.

چگونه به مرداب دیوک برویم

دیوک؛ دریاچه‌ای اسرارآمیز

اطراف این دریاچه اسرارآمیز که میان انبوهی از شاخ و برگ های درختان قرار گرفته، تعداد زیادی درخت تنومند و سربه فلک کشیده رشد کرده اند و تنه پوسیده درختانی در دریاچه وجود دارد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. علت پوسیده شدن بعضی از درختان این مرداب به احتمال زیاد، رویایی رطوبت و نم بالای منطقه است.

 

جنگل این منطقه زیبا و سرسبز، انبوه و پر از درخت و گیاهان متنوع است، به نحوی که نور خورشید به سختی به زمین می رسد. صدای آواز دلنشین و کوکو پرندگان در میان درختان انبوه به گوش میرسد و حس بی نظیری به انسان می دهد.

 

اگر هنگام آمدن به این جنگل سرو صدا نداشته باشید و موجب وحشت و ترس حیوانات نشوید و آنها را از زیستگاهشان نرانید، می توانید آهو، روباه، سنجاب و غیره … تماشا کنید.

 

رفتن به این منطقه به تنهایی توصیه نمیشود چراکه احتمال دارد با حیوانات خطرناکی همچون خرس، ببر، گرگ غیره… مواجه شوید و یا به خاطر شبیه بودن بیشتر نقاط جنگل گم شوید و مسیر را پیدا نکنید؛ پس در حد ممکن سعی کنید شب را بدون برنامه ریزی و با تعداد نفرات کم در آن منطقه سپری نکنید.

مرداب دیوک چه ویژگی هایی دارد

دیدنی‌های جنگل و مرداب

در این سفر قرار است پیاده روی کنید. باید پا در جنگل بگذارید و شروع به اکتشاف کنید. همین‌طور که غرق در زیبایی جنگل و صدای پرندگان و صدای سکوت هستید، با این مرداب غافلگیر خواهید شد. پس کرم ضد آفتاب به صورت خود زده، کفشی مناسب به پا کرده و لوازمی چون بطری آب و هر چه فکر می‌کنید در چند ساعت پیاده روی ممکن است به آن نیاز پیاده کنید با خود برداشته (البته بار خود را سنگین نکنید) و قدم در این طبیعت بکر بگذارید.

 

بیشتر بخوانید: آبشار باران کوه کجا است و چگونه برویم

 

مرداب دیوک، به قدری بکر است که امکانات خاصی در حوالی آن وجود ندارد؛ بنابراین اگر بخواهید شب را آنجا بگذرانید باید با خودتان تجهیزات کمپ به همراه ببرید و یا روز را در جنگل و اطراف مرداب باشید و برای شب به کلاردشت بازگردید.

 

از جاذبه های اطراف دریاچه پیشنبور کلاردشت می توان به رودخانه پیشنبور و آبشار پیشنبور اشاره کرد که این منطقه را بسیار دلپذیر و خواستنی کرده اند. جنگل نوردی در اطراف این منطقه از کلاردشت، نیز از تفریحات جدانشدنی آن می باشد.

 

در طی پیمایش مسیر گاهی مه چنان شما را در بر خواهد گرفت که دیدن چند متر جلوتر غیرممکن می‌شود و شما هستید و مسیری رویایی پیش روی‌تان. مثل زمانی که در زندگی انتخابی می‌کنید و پا در مسیری می‌گذارید که نمی‌‌دانید جلوتر چه‌چیز درانتظار شما است و به کجا می‌‌رسید؛ اما هر قدم که برمی‌‌دارید مسیر به همان اندازه نمایان می‌شود و زیبایی پنهان تا چند دقیقه قبل شما را به ادامه مسیر مشتاق‌‌تر می‌کند. البته با این تفاوت که این‌بار شما می‌‌دانید صدها و هزاران گردشگر و طبیعت‌گرد این مسیر را پیش از شما پیموده‌‌اند و قرار است به‌زودی مردابی فوق‌‌العاده، پیش چشمان شما نمایان شود.

 

در انتهای پیاده‌روی، مرداب دیوک سمت چپ مسیر دیده می‌شود. آب‌گیر وسیعی، محاصره شده در بین درختان که فرشی از خزه‌های سبز‌رنگ روی سطح مرداب را پوشانده است.

 

بیشتر بخوانید: دریاچه مهارلو کجا است و چرا رنگ آن صورتی است

 

تنه درخت کهنسالی در میان مرداب آرمیده و مسیری را ساخته که اکثر گردشگران با راه رفتن روی آن می‌‌‌توانند کمی در مرداب پیشروی کنند و از میان مرداب نیز عکاسی نمایند. بسته به شرایط آب‌وهوایی، گاهی شعاع نور خورشید از میان شاخه‌های درختان برروی سطح مرداب، بازی نور را به راه می‌‌‌اندازد و گاهی فرا گرفتن مه، این مرداب را وهم‌‌‌انگیز و رویایی می‌‌کند.

مرداب دیوک در چه فصلی دیدنی تر است

فصل مناسب برای سفر به مرداب دیوک

منطقه کلاردشت و جنگل‌هایش در هر فصل از سال زیبایی بی‌نظیر خاص خود را دارد، بنابراین نمی‌توان گفت دقیقا چه زمانی برای چنین سفری مناسب‌تر است.

 

بیشتر بخوانید: تنگه لی لی کجا است و چه دیدنی هایی دارد

 

در بهار، جنگل‌های کلاردشت غرق در سبزه‌ها و جوانه‌های تازه و باطراوت درختان است، در تابستان برگ‌های درختان جنگلی پررنگ‌تر ازگرمای سوزان آفتاب جلوه ی دیگری دارند و در طول روز ذرات طلایی نور خورشید بر سطح مرداب می‌درخشند، در فصل پاییز برگ‌های سبز به هزار رنگ درآمده‌اند و طیفی از رنگ‌های زرد و سبز و سرخ و قهوه‌ای مرداب را احاطه می‌کند و منظره‌ای رویایی خلق می‌کند. شاید بشود گفت به جز فصل زمستان که بارندگی و سرما جنگل‌نوردی را کمی دشوار می‌کند در بقیه فصل‌ها مرداب دیوک مقصدی بسیار دلپذیر و رویایی است.

 

باور اهالی منطقه درباره مرداب دیوک

از چگونگی به وجود آمدن این دریاچه خزه ای هیچ فردی تحقیق و بررسی انجام نداده و همچنان چگونگی تشکیل این مرداب در ابهام قرار دارد. اما اهالی این منطقه بر این باورند که چشمه ای بزرگ وسط دریاچه قرار دارد که عمق این چشمه باعث تشکیل دریاچه خزه ای شده است.

 

رنگ سبز مرداب دیوک به علت ریزش خزه های موجود بر روی درختان است که مستقیم روی آب آن ریخته میشود. رنگ سبز ایجاد شده در سطح و در لایه های این دریاچه به چشم می خورد که موجب شده همچون مردابی سبز رنگ دیده شود. البته در قسمت شرقی دریاچه مردابی بزرگ به همراه چند چشمه، قرار دارد.

 

بعضی از بومیان این محله خیال بافی هایی میکنند و میگویند این جنگل دارای جن و ارواح است و دریاچه خزه ای، تشکیل شده از اشک روح سرگردان جنگل تشکیل شده است.

 

منبع: سیری در ایران

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.