2022/07/04
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
چگونه از گیاه بابا آدم در خانه نگهداری کنیم

چگونه از گیاه بابا آدم در خانه نگهداری کنیم

میزان نور، آب و خاک مناسب برای گیاه بابا آدم و شرایط دیگر برای نگهداری از آن را در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین-گیاه بابا آدم از آن دست گیاهانی است که بسیار پرطرفدار محسوب می‌شوند و خیلی‌ها دوست دارند از آن در خانه خود نگهداری کنند. پس در ادامه شرایط مراقبت از بابا آدم را بخوانید.

 

معرفی گیاه بابا آدم

باشگاه خبرنگاران نوشت: گیاه بابا آدم، گیاهی با برگ‌های بیضی شکل و بزرگ است که در شرایط مناسب قد آن به ۲ متر می‌رسد. ریشه گیاه بابا آدم خواص درمانی زیادی دارد و ریشه‌های آن دارای موادی همچون رزین، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و ویتامین است.

 

طرفداران طب سنتی ریشه این گیاه را جوشانده و از آن استفاده می‌کنند. مصرف ریشه گیاه بابا آدم سبب تصفیه خون، بهبود درمان مبتلایان به نقرس و تقویت سیستم ایمنی می‌شود. گیاه بابا آدم به علت آهن فراوان می‌تواند در رنگ پریدگی و درمان کم خونی کمک بسیاری کند.

گیاه بابا آدم برای مراقبت به چه چیزهایی نیاز دارد

نحوه مراقبت از گیاه بابا آدم

نور لازم

گیاه بابا آدم نیاز به نور متوسطی دارد. برگ‌های این گیاه اگر در معرض تابش مستقیم آفتاب مخصوصا در فصل تابستان باشد، دچار سوختگی می‌شوند. مکانی که گاهی بر آن سایه باشد و نور خورشید از پرده رد شود، مناسب است.

 

دمای مناسب

بهترین درجه برای رشد گیاه بابا آدم ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است. در دما‌های پایین‌تر برگ‌های گیاه دچار شک شده و اگر درجه دما سرد‌تر شود، قسمت پایین گیاه به خواب رفته، اما از بین نمی‌رود و پس از اتمام فصل سرما رشد خود را از سر می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه از گیاه پول چینی در آپارتمان مراقبت کنیم

 

رطوبت موردنیاز برای بابا آدم

 گیاه بابا آدم نیازمند رطوبت مطلوبی است، این رطوبت را می‌توان به دو صورت تأمین کرد. اولین روش غبار پاشی بر روی گیاه است. این غبار پاشی به صورت هفته‌ای ۱ تا ۲ بار با توجه به وضعیت محیط انجام می‌شود و در روش دیگر می‌توان از جزیره استفاده کرد، در این روش ظرف زیر گلدان را بزرگ‌تر انتخاب کرده و آن را با سنگ پر کنید و گلدان را بر روی سنگ‌ها قرار دهید، به این صورت گیاه رطوبت مورد نیاز را از تبخیر آب دریافت می‌کند.

 

بابا آدم چقدر آب نیاز دارد

این گیاه رطوبت را دوست دارد، به همین دلیل آبیاری هفته‌ای ۲-۳ مرتبه می‌تواند مناسب باشد. هر زمان که خاک گلدان شروع به از دست دادن رطوبت کرد، می‌توان به آبیاری گیاه اقدام کرد. البته باید در فصل سرما به علت توقف رشد آبیاری، گیاه را کمتر کنید.

 

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری از حسن یوسف در آپارتمان چگونه است

 

خاک مناسب

خاک سبک و مغذی همراه با مواد آلی کافی برای رشد گیاه توصیه می‌شود. از مخلوط پیت ماس و پرلیت برای این گیاه استفاده کنید، توجه داشته باشید زهکشی برای تخلیه آب مناسب باشد تا ریشه‌های گیاه دچار پوسیدگی نشود.

 

نحوه تعویض گلدان

گیاه بابا آدم را هر ۲ سال یکبار به گلدانی بزرگ‌تر انتقال دهید. هر زمان که ریشه‌ها از گلدان بیرون زد، می‌توانید گلدان را با گلدان دیگر تعویض کنید.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.