2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر
چرا دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلات می‌شویم

چرا دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلات می‌شویم

9 دلیل اصلی و رایج گرفتگی عضلات و درمان‌های اولیه آن را در این مطلب بخوانید تا بتوانید از وقوع آن پیشگیری کنید.

دوات آنلاین-گرفتگی عضلات یا همان اسپاسم معمولا با درد شدید و آزاردهنده‌ای همراه است اما خیلی از ما دلیل این اتفاق را نمی‌دانیم در حالی که آگاهی از دلایل اسپاسم می‌تواند به ما در پیشگیری از آن کمک کند.

 

ایرنا به نقل از ریدرز دایجست  نوشت: سپاسم‌های ماهیچه‌ای اغلب با دردهای ناگهانی شروع می‌شوند و اگر ندانیم علت‌ آنها چیست، به مرور زمان بدتر هم می‌شوند. دردهای ماهیچه‌ای مخصوصا ماهیچه‌های کاربردی مانند دست، کمر، پا و گردن به قدری دردناک هستند که  سریعا باید برطرف شوند. چرا که اگر این دردها ادامه یابند، زندگی عادی فرد را مختل می‌کنند. برای مثال وقتی مسیر طولانیی را راه می‌روید یا می‌دوید، ممکن است اسپاسم ماهیچه‌های پا (ماهیچه دوقلو پشت ساق و ماهیچه پشت ران) برای شما رخ دهد. در ادامه «ایرنا زندگی» در شناسایی علت گرفتگی عضلات، درمان‌های اولیه (چنانچه درد تازه شروع شده باشد و کهنه نشده باشد با درمان‌های خانگی درمان می‌شود) و زمان مناسب برای مراجعه به پزشک، شما را همراهی می‌کند.

 

کم آبی؛ یکی از علت‌های گرفتگی عضلات

کم بود آب در بدن، به ماهیچه‌ها اجازه‌ی انقباض و انبساط را نمی‌دهد و در این صورت عضلات به راحتی دچار اسپاسم می‌شوند. کمبود پتاسیم نیز همین اثر را در ماهیچه‌ها دارد.

دلایل اصلی اسپاسم چیست

اسپاسم به دلیل کمبود مواد مغذی

همانطور که کم آبی و ویتامین پتاسیم موجب گرفتگی عضلات می‌شود، کمبود مواد مغذی و ویتامین‌های دیگر نیز این مشکلات را برایمان به وجود می‌آورند. کم خونی یکی از بیماری‌های شایعی است که گرفتگی عضلات و کِرختی بدن را به دنبال دارد.

 

کار کردن زیاد باعث اسپاسم می‌شود

بیش از اندازه کار کردن یعنی از ماهیچه‌ها بیش از حد توانشان کار می‌کشیم و به آنها فشار می‌آوریم. در این صورت به علت ترشح اسیدلاکتیک، ماهیچه‌ها دچار انقباضات شدید می‌شوند. اسید لاکتیک همان ماده‌ای است که بعد از ورزش کردن در ماهیچه‌های ما باقی می‌ماند و باعث بدن دردهای بعد از ورزش می‌شود؛ اما در ورزش ما اول بدن را گرم می‌کنیم و در آخر نیز سرد می‌کنیم که این باعث می‌شود اسیدلاکتیک تا حد زیادی حل شود.

 

حالا اگر در یک روز کاری بیش از حد توان ماهیچه‌های خود کار کنیم، بدون گرم کردن و در آخر نیز بدون سرد کردن، باعث می‌شود این ماده با غلظت بیشتر و مدت زمان بیشتری در بدن ما بماند که ممکن است موجب دردهای هفتگی می‌شود.

 

درد به دلیل گرفتگی سرخ‌رگ

جریان غیر نرمال خون در رگ‌ها ممکن است باعث درد شود. این درد اغلب در قسمت پا رخ می‌دهد. اختلال در جریان خون خود را اغلب با درد در انگشتان پا و ناپدید شدن موهای روی انگشتان پا، نشان می‌دهد اغلب این دردها به علت اسید اوریک بالای خود و استفاده زیاد از گوشت قرمز است. در این شرایط به پزشک مراجعه کنید و نسخه مناسب خود را بگیرید. توجه کنید که اگر به این موضوع و درد، بی اهمیت باشید ممکن است مشکلاتی برای عملکردهای کبد، قلب و مغز پیش بیاید.

 

کامپیوتر؛ یکی از مقصران گرفتگی عضلات

دردهای کمر می‌تواند برای دلایل بالا و ورزش‌های مختلف باشد؛ ولی امکان بعدی همان پشت میز نشینی است که کمر درد می‌آورد. به علت شکل ناصحیح نشستن پشت میز و کلیک کردن موس کامپیوتر دردهای کمر به سراغمان می‌آیند. سعی کنید صاف بنشینید و آن یکی دست را نیز روی میز بگذارید که تعادل ستون فقرات حفظ شود.

 

ماهیچه‌های چشم اسپاسم می‌شوند

هنگامی که چشم‌ها خسته می‌شوند درد در ناحیه ماهیچه‌های پشتی و داخلی چشم رخ می‌دهد. در این صورت شما دچار گرفتی عضلات و ماهیچه‌های چشم شدید که می‌تواند به علت خستگی باشد. خستگی چشم بر اثر کم‌خوابی، نگاه کردن بیش از حد به نمایشگر گوشی، تبلت، لپتاپ و کامپیوتر است. در این صورت از کمپرس چند تکه یخ بر روی چشم خود استفاده کنید تا خستگی را برطرف کند.

چرا دچار گرفتگی عضلات می شویم

گرفتگی عضلات به دلیل بد خوابیدن

گاهی اوقات در خواب به شکلی می‌خوابیم که ماهیچه‌هایمان کشیده می‌شوند و وقتی که بیدار می‌شویم درد شدیدی را حس می‌کنیم. این اتفاق معمولا در ناحیه گردن رخ می‌دهد. با کمپرس آب گرم و ماساژهای آرام بهتر می‌شود.

 

احتمال جابه‌جایی دیسک

اگر دردهای ناحیه کمر، با استراحت، کمپرس آب گرم و قرص‌های شل‌کننده عضلات رو به بهبودی نرفت به احتمال زیاد مشکل از جابه‌جایی دیسک‌ کمر است. این مشکل نیز می‌تواند با یک روز سخت کاری که فعالیت بدنی زیادی داشتید، پیش بیاید. در این صورت جابه‌جایی در دیسک کمر، به رگ‌های عصبی فشار می‌آورد. این درد به علت قوی نبودن ماهیچه‌های کمر رخ می‌دهد که نتوانستند مهره‌های کمر را کنار هم نگه دارند. بعد از سه روز به سراغ پژشک بروید و از او کمک بخواهید.

 

حاملگی؛ یکی از عوامل گرفتگی عضلات کمر

حاملگی برای خانم‌ها موجب گرفتگی عضلات کمر و مشکلات دیگر می‌شود که در این صورت باید با پزشک خود مشورت کنید و قرص‌های ویتامین مخصوص را دریافت کنید. به یاد داشته باشید از ورزش‌های مناسب در دوره حاملگی نباید غافل شوید.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.