2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
قتل مادر در توهم شیشه‌ای

قتل مادر در توهم شیشه‌ای

این پسر بارها در کمپ بستری شده اما هر دفعه بار دیگر به سمت مواد رفته بود تا این‌که....

دوات آنلاین-بعد از چند ماه اقامت در کمپ ترک اعتیاد به خانه باز گشته بود و حریص تر از همیشه به دنبال خرید مواد بود، بار اولش نبود که به کمپ می رفت و شاید خانواده اش هم نا امید از ترک اعتیاد وحید، تنها برای اینکه چند صباحی از مزاحمت هایش رهاشوند او را به کمپ می سپردند و حالا دوباره مثل استخوانی در گلو جمع خانواده بازگشته بود.

 

۲۵سال مصرف مستمر شیشه و قرص های روانگردان سلول های مغزی اش را تخریب کرده بودند و به نظر نمی رسید راه نجاتی برای او و خانواده اش باشد و حضور گاه به گاه وحید در کمپ برای مدتی خیال خانواده را راحت می کرد و با بازگشتش دوباره کابوس ها شروع می شد و این بار اولین نشانه های حضور خطرساز وی در جمع خانواده خودش را وقتی نشان داد که مادرش بدون کفش و لباس مناسب با دیدن چاقو در دست های وحید از خانه گریخته بود و چند روز بعد هم دخترش را بدون حجاب و لباس مناسب برای خرید مواد مخدر از خانه بیرون انداخته بود.

 

یک هفته که گذشت بالاخره خودش دست به کار شد و برای خرید مواد  راهی خیابان شد و اول مقداری حشیش کنار خیابان خرید و بعد هم شیشه و ۱۲ قرص روانگردان مصرف کرد و در حالی که سرمست از جبران روزهای محرومیت در کمپ بود به خانه بازگشت و مادرش بی خبر از همه جا به خانه آمد و وحید که به خاطر مصرف مواد دچار توهم شده بود با تصور اینکه مادرش قصد کشتنش را دارد به او حمله کرد و کسی نمیداند واقعا در خیالات و توهمات شیشه ای خود، زن تیره بخت را چه دید که بلافاصله او را به قتل رساند و سپس جمجمه مادرش را شکافت و تلاش داشت جسد را در یخچال جا بدهد که موفق نشد و همانجا در آشپزخانه پیکر خونین مادرش را رها کرد.

 

چند ساعت بعد خبر قتل فجیع زنی سالخورده توسط پسر معتادش به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد.

 

کسی چه میداند شاید در آخرین لحظات و قبل از جان دادن تصویر تولد و کودکی وحید از مقابل چشمان مادرش گذشت و معصومیتی که سال ها پیش با شیشه بر باد رفت.

 

نظریه کارشناس

مشکلات زندگی تان را یا حل کنید یا رها کنید ولی با آن زندگی نکنید. شاید بزرگترین اشتباه خانواده وحید این بود که هیچگاه اساسی به حل مشکلات خود نپرداخته و با روش های درمانی غیر علمی و غیر تخصصی فقط باعث شده بودند با گذر سالها اعتیاد وی عمیق تر گردد و با رضایت به حضور او در جمع خانواده به عنوان استخوانی در گلو سالها با تلخی اعتیاد و آسیب های آن به سر برده بودند درمان ریشهای اعتیاد زمانی محقق می گردد که درمان پزشکی با درمان روانپزشکی و خدمات مشاوره و مددکاری همراه باشد و سم زدایی محض در کمپها کمکی به حل مشکل نمی کند.

 

سم زدایی زمانی که با انگیزه روانی همراه نباشد تنها فرد معتاد را حریص تر می سازد.

 

یکی از اشتباهاتی که افراد در زندگی با فرد معتاد مرتکب می شوند بی توجهی به علائم هشدار دهنده است. با وجود اینکه پلیس سالها از طریق آموزش همگانی به شهروندان نشان داده توهمات یک فرد شیشه ای چه فجایعی را به دنبال دارد. باز هم عده ای فکر می کنند می شود به زندگی با او زیر یک سقف ادامه داد. عاقلانه ترین کار برای زنی که با اعتیاد همسرش به مواد صنعتی روبه روست این است که با روش های علمی و تخصصی در مسیر درمان وی گام بردارد یا از ادامه زندگی مشترک صرفنظر کند.

 

اعتیاد زخمی است که با گذر زمان عمیق می شود و حتی فردی که اقدام به ترک می کند تا مدت ها در معرض لغزش و بازگشت قرار دارد و باید زیر نظر روانشناس دوران پس از ترک را پشت سر بگذارد و مورد حمایت عاطفی خانواده باشد.

 

با توجه به اینکه تنها یک علت برای اعتیاد فرد به مواد مخدر وجود ندارد و وی به تنهایی در بروز آن مقصر نیست خدمات روانشناختی باید به صورت خانواده درمانی انجام پذیرد تا نتیجه بخش باشد.

 

همانطور که می دانید هر انسانی با معصومیت محض و همچون لوحی سفید قدم به این کره خاکی می گذارد و ما به عنوان والدین باید مسئولانه نسبت به تربیت و آموزش او اقدام کنیم تا فرزندی با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا پرورش دهیم که بتواند به انحرافات و آسیب هایی که در طول زندگی با آنها روبه رو می شود «نه» بگوید .

 

نویسنده: سروان سمانه مهربانی - روانشناس و کارشناس آموزش همگانی پلیس آگاهی پایتخت

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.