2020/05/29
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
حشرات ویروس کرونا  را جابه جا می کنند

حشرات ویروس کرونا را جابه جا می کنند

بررسی های موسسه تحقیقات سلامت ایران نشان داده ،کرونا از طریق حشرات انتقل نمی شود اما امکان جابه جایی آنها وجود دارد

دوات آنلاین-با گرم شدن هوا و زیاد شدن حشرات در فضا این سوال پیش می آید که آیا حشرات ناقل ویروس کرونا هستند؟ یک ویروس شناس می گوید ناقل نیستند اما عامل جابه جایی ویروس هستند.

 

ایرنا نوشت: از طرفی برخی مطالب فضای مجازی به این مطلب دامن زده که حشرات در این زمینه نقش دارند؛ این مطالب سبب اضطراب در بین برخی از مردم شده است.

 

ویروس شناسان و متخصصان بیماری های عفونی بر این باورند که حشرات در انتقال بیماری کرونا از فردی به فرد دیگر نقشی ندارند و مردم نگران این موضوع نباشند.

 

دکتر حسین کیوانی با اشاره به اینکه حشرات در انتقال بیولوژیک بیماری کرونا اصلا نقشی ندارند، گفت: هیچ گونه مدرک علمی که بتواند ثابت کند حشرات ویروس را از طریق بیولوژیک، انتقال می دهند، تاکنون گزارش نشده و خیلی بعید است که این موضوع از نظر علمی تائید شود.

نقش حشرات در انتقال ویروس کرونا

امکان جابه‌جایی ویروس توسط حشرات وجود دارد

وی ادامه داد: هرچند حشرات مانند پشه و مگس ناقل بیماری کرونا از فردی به فرد دیگر نیستند، اما امکان جابه‌جایی مکانیکی ویروس به وسیله آنان وجود دارد، به این معنی که ویروس می تواند به پاها، بال و حتی دهان آنان بچسبد و به مکان دیگر جابجا شود.

 

این ویروس شناس ادامه داد: این جابه‌جایی در مورد انواع ویروس، باکتری و میکروب امکان پذیر است و تاکنون با رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی و عمل به توصیه های پزشکان متخصص، از این انتقال تا حد زیادی جلوگیری شده است.

 

بیشتر بخوانید: علائم جدید کرونا کرونا چیست؛ تغییر از مشکلات تنفسی به سمت گوارشی

 

وی ادامه داد: این جابه‌جایی اصلا به معنی انتقال ویروس کرونا از فرد بیمار به سایر افراد نیست، بلکه به این معنی است که حشرات مانند مگس، پشه و سوسک می توانند ویروس را از محل آلوده به مکانی دیگر جابجا کنند که با رعایت اصول بهداشتی به خصوص شستن مرتب دست با آب و صابون می توان با این موضوع مقابله جدی کرد.

 

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین نکات برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به خانه

 

آیا ویروس کرونا از طریق نیش حشرات منتقل می شود؟

موسسه ملی تحقیقات سلامت ایران اعلام کرد که در حال حاضر بررسی های مختلفی به دنبال پیدا کردن سرمنشاء و میزبان ویروس کرونا هستند. از آنجا که حشرات نیز یکی از بیماری‌زاترین موجودات بوده و منشأ انتقال بسیاری از بیماری ها به انسان هستند، این سوال مطرح می شود که آیا احتمال انتقال بیماری ویروس کرونا (کووید 19) از طریق نیش حشرات نیز وجود دارد؟

 

شواهد موجود در مورد کرونا

طبق گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت تا به امروز هیچ گونه اطلاعات و مدرکی که نشان دهنده انتقال ویروس کرونای جدید توسط حشرات باشد، وجود ندارد. هم چنین با مرور منابع و بررسی گزارش های مراکز کنترل بیماری های آمریکا و اروپا  هیچ گونه شواهدی گزارش نشده است که تایید کند ویروس کرونا از طریق نیش حشرات منتقل می شود.

حشرات

در واقع ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه فرد مبتلا، یا آلودگی سطوح به این قطرات و ترشحات گسترش می یابد. از این رو برای محافظت از خود، به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون یا شوینده های با پایه الکل ضدعفونی کنید. همچنین، از تماس نزدیک با هر فردی که سرفه و عطسه می کند، اجتناب کنید.

 

تاکنون هیچ موردی مبنی بر انتقال ویروس کرونا با نیش حشرات گزارش نشده و شواهدی در این زمینه وجود ندارد. از آنجا که ویروس کرونای جدید یک بیماری تنفسی است می توان با رعایت نکات بهداشت فردی و شستشوی منظم دست ها از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.