2020/09/23
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
علائم کرونا بعد از چند روز مشخص می‌شود

علائم کرونا بعد از چند روز مشخص می‌شود

یک متخصص قلب و عروق درباره دوره نهفتگی بیماری کرونا و مدت زمان آن توضیح داده است.

دوات آنلاین-بیماری کرونا مانند بسیاری از بیماری‌ها دوره نهفتگی دارد. یعنی ممکن است فرد به این بیماری مبتلا شده اما تا مدتی نشانه‌ای از بیماری نداشته باشد. یک متخصص قلب و عروق درباره علائم کرونا و دوران نهفتگی آن توضیحاتی داده است که می‌خوانید:

 

عبدالوهاب برادران، متخصص قلب و عروق در گفت‌وگو با فارس درباره علائم این بیماری گفت: این بیماری علائمی نظیر تب تنگی نفس و سرفه دارد و می‌تواند با علائم خفیف و شدید خود را نشان دهد، 98 دردصد در ابتلای این بیماری دچار تب می‌شوند و ممکن است که تب شدید نباشد، 76 درصد بیماران دچار سرفه و 55 درصد بیماران دچار تنگی نفس می‌شوند، 44 درصد بیماران نیز دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند البته علائمی مانند خلط و اسهال ممکن است در این بیماران وجود داشته باشد که بسیار نادر است.

 

از دست رفتن حس بویایی یا چشایی از علائم کرونا

وی گفت: از دست رفتن حس بویایی یا چشایی از دیگر علائم این بیماری به شمار می‌رود. 80 درصد مبتلایان به کرونا نیاز به بستری ندارند و اکثر آنها با مراقبت در منزل بهتر می‌شوند، افرادی که دچار تنگی نفس شوند و با تشدید سرفه مواجه شوند نیاز به بستری خواهند داشت که باید به مراکز منتخب ارجاع داده شوند.

 

این متخصص قلب و عروق گفت: افراد بدون تنگی نفس و با تب شدید اگر در گروه الف یا ب خطر قرار بگیرند باید از نظر ریوی حتما بررسی شوند، گروه الف افرادی هستند که نقص ایمنی دارند و گروه ب افرادی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای هستند .

 

بیشتر بخوانید: مردم کدام کشورها به کرونا مبتلا نشده‌اند

 

دوران نهفتگی کرونا

به گفته این متخصص میانه دوره نهفتگی بیماری 5 روز است و اکثر افراد پس از سه الی 5 روز دچار علائم بالینی می‌شوند.

 

وی افزود: درحال حاضر سرایت از افراد بدون علامت کم است و شواهد کمی وجود دارد و انتقال از طریق هوا نیز کم است مگر در اماکنی مانند آی سی یوها و مراکز درمانی. داروهای والزارتان و لوزارتان بحث شده است که باعث تشدید علائم قلبی ناشی از ویروس می‌شود اما بر اساس آخرین توصیه‌ها در دنیا نیازی به قطع این داروها نیست و ادامه روند مصرف این داروها مشکلی ندارد.

 

عبدالوهاب گفت: کرونا ممکن است 28 درصد به افرادی که بیماری قلبی زمینه‌ای دارد ضرباتی وارد کند، مردم عزیز ما توصیه وزارت بهداشت و پزشکان را جدی بگیرند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.