2023/12/04
۱۴۰۲ دوشنبه ۱۳ آذر
برای پیشگیری از کرونا این کارها را نکنید

برای پیشگیری از کرونا این کارها را نکنید

عادت‌هایی که باعث شیوع کرونا می‌شود در بسیاری از افراد وجود دارد و اکنون وقت آن رسیده است که تمام تلاش خود را برای ترک این رفتارها به کار بگیرند.

دوات آنلاین-همه ما عادت‌های نادرستی داریم که با وجود اطلاع از آنها باز هم نمی‌توانیم ترک‌شان کنیم. در این میان برخی عادت‌ها به سلامتی ما ضربه می‌زند و بعضی از آنها باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود. برای پیشگیری از کرونا باید این عادت‌های غلط را ترک کنیم.

 

شکوفه اویار حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه علی رغم آموزش‌های بهداشتی همچنان برخی افراد توصیه ها و نکات بهداشتی را برای جلوگیری از انتقال چرخه ویروس کرونا رعایت نمی‌کنند، گفت: علی‌رغم ارائه آموزش‌های پیشگیرانه ممکن است برخی افراد، نکات بهداشتی را رعایت نکنند. علت این موضوع آن است که در بسیاری از مواقع افراد در عصر اطلاعات دچار مشکل دانشی نیستند بلکه عادت‌های اشتباه فردی آنها باعث می‌شود که نتوانند نکات بهداشتی را رعایت کنند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر افراد به این موضوع آگاه هستند که ویروس کرونا از طریق لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود، اما می‌بینیم که علی رغم این اطلاعات، عادت‌های اشتباه فردی مانع از رعایت بهداشت شده و باعث می‌شود ویروس کرونا همچنان شیوع یابد.

 

وی ادامه داد: به طور مثال فردی به هر دلیل ضروری یا غیرضروری در فضای عمومی حاضر می‌شود و در آن فضا با اشیای آلوده تماس پیدا می‌کند، اگر بعد از بازگشت به خانه، از روی عادت لباس آلوده به ویروس را بر روی صندلی بگذارد و سپس فرد دیگری از اعضای خانواده با آن لباس تماس پیدا کند می‌دانیم که ویروس منتقل می‌شود. آن فرد هیچگاه به این موضوع فکر نمی‌کند که لباسش توانسته انتقال دهنده ویروس باشد.

 

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم که لباس‌هایمان به کرونا آلوده نشود

 

این مشاور خانواده در ادامه با اشاره به دیگر عادات اشتباهی که موجب انتقال ویروس کرونا می‌شود اشاره کرد و افزود: ممکن است فردی که برای بنزین زدن به پمپ بنزین مراجعه می‌کند تنها به این موضوع توجه کند که پس از استفاده از دستگاه دست خود را به چشم، گوش و بینی خود نمی‌زند. شاید فرد در آن زمان دست خود را به صورتش نزند و پس از چند ساعت دستهای آلوده خود را بشوید اما باید توجه کرد که در آن زمان ویروس از طریق دست به فرمان منتقل شده و در زمان بعد که فرد از خودرو استفاده می‌کند ممکن است بعد از لمس فرمان آلوده، دست خود را به صورتش بزند و از این طریق ویروس وارد بدنش شود.

 

اویار حسینی افزود: برخی افراد نیز هستند که علی رغم استفاده از دستکش در فضای عمومی با همان دستکشی که ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشد دست خود را به دهانشان می‌زنند. در واقع علی رغم آموزش‌های داده شده، عادت‌های رفتاری باعث می‌شود افراد بدون فکر کردن و به طور اتوماتیک‌وار این عادات اشتباه را طی روز تکرار کنند.

 

ببینید: روش صحیح ضدعفونی برای مقابله با کرونا

 

به گفته وی، عادتهای اشتباه بهداشت فردی در بسیاری از مواقع ریشه در بی‌نظمی شخصیتی دارد. به عبارت دیگر افرادی که در زندگی نظم خاصی نداشته و از ابتدا عادت به رعایت نکات بهداشت فردی هنگام غذا خوردن، خروج و ورود به منزل و ... نداشته‌اند، به نوعی باری به هرجهت زندگی می‌کنند.

 

این مشاور خانواده با تاکید بر اینکه ویروس کرونا فرصت بسیار مناسبی برای شکستن عادتهای اشتباه فردی است، تصریح کرد: ویروس کرونا می‌تواند فرصتی باشد تا افراد بازنگری درستی بر روی عادتهای بهداشتی خود داشته باشند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.