2020/02/28
۱۳۹۸ جمعه ۹ اسفند
معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

در این مطلب با 6 بازی ساده اما سرگرم کننده برای بچه‌ها آشنا شوید البته خودتان هم باید آنها را همراهی کنید.

دوات آنلاین-سرگرم کردن بچه‌ها هم کار ساده‌ای است و هم سخت. اگر به بن بست رسیده‌اید و نمی‌دانید چه سرگرمی تازه‌ای برای کودک‌تان در نظر بگیرید بد نیست سراغ پیسنهاد زیر بروید:

 

بازی جورکردن جفت‌ها

فارس نوشت: سردرگمی والدین برای روزهای تعطیل که بچه‌ها مجبورند در خانه بمانند بیشتر است. اما اتفاقا بسیاری از بازی‌های آپارتمانی جدید و جذابی وجود دارند که والدین با کمک گرفتن از آن‌ها با چاشنی خلاقیت می‌توانند بچه‌ها را در خانه سرگرم کنند،  بی آنکه در کوچه و خیابان تردد کرده و یا بخواهند از طریق بازی در حیاط خانه، هوای آلوده را مهمان ریه‌‌های فرزندان‌شان کنند.

معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

یکی از این بازی‌های خانگی مناسب بچه‌ها «جورکردن جفت‌ها» است، به این صورت که شما می‌توانید چند وسیله را که به صورت جفتی است انتخاب کنید از هر جفت، یکی را در گوشه‌ای از خانه که در دسترس فرزندتان باشد قرار دهید.

 

مثلاً دمپایی، دستکش یا گل سر را انتخاب کرده و از کودک خود بخواهید تا جفت‌ هر وسیله‌ای را پیدا کرده و کنار هم قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید: 10 بازی دورهمی که به وسیله خاصی نیاز ندارد

 

بازی «دوست داشتن غذاها»

شما می‌توانید از این بازی‌ها برای اهداف تربیتی خودتان هم استفاده کنید، مثلاً اگر به دنبال تغییر ذائقه و گرایش فرزند خود به غذاهای مقوی هستید می‌توانید با انجام بازی «دوست داشتن غذاها» بدون اینکه فرزندتان اذیت شود، ذائقه‌اش را تغییر دهید.

 

برای این کار از کودک خود بپرسید که چه غذایی را بیشتر از همه دوست دارد، از کدام غذا بدش می‌آید یا کدام غذا را نمی‌خورد؟

 

همه موارد را بنویسید و بعد درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح دهید، مثلاً بگویید هرکسی که دوست دارد قوی و زیبا شود باید فلان غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می‌شود.

 

باشگاه بولینگ در خانه

در خانه خودتا یک باشگاه بولینگ را ایجاد کنید، برای این کار کافی است چند لیوان یک بار مصرف کاغذی را روی هم بچینید و با یک توپ کوچک پلاستکی با کودکتان مسابقه دهید.

معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

البته یادتان نرود که در این بازی‌‌ها مخاطب اصلی کودک است و شما قرار است در کنار آن‌‌ها کمی کودکی کنید، بنابراین وارد رقابت واقعی با فرزندتان نشوید!

 

پرتاب در سبد

این بازی مخصوص بچه‌هایی است که علاقه زیادی به پرتاب کردن اشیا دارند، شما می‌توانید از طریق این بازی میل و هیجان کودکان را برای پرتاب وسایل کاهش دهید، برای این کار نیاز به چند چفت جوراب تمیز گوله شده و یک سبد دارید.

معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

یک خط فرضی تعیین کنید و از فرزندتان بخواهید پشت آن خط قرار بگیرد، سبد را در جایی که امکان بازی را مختل نکند قرار دهید و بازی را به صورت مرحله‌ای پیش ببرید.

 

در این بازی هم می‌تواند خودتان با فرزندتان بازی کنید و هم می‌توانید دوستانش را هم دعوت کنید تا رقابتی شیرین و بامزه را شاهد باشید، در پایان بازی هم می‌توانید به عنوان جایزه غذایی را که کودک‌تان هوس کرده درست کنید و یا یک خوراکی خوشمزه و سالم به او بدهید.

 

بازی کشف تغییرات

در این بازی که با هدف افزایش دقت و تقویت حافظه انجام می‌شود شما بید از فرزندتان بخواهید تا وسایل داخل اتاق را با دقت زیر نظر بگیرد، سپس به او بگویید از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر دهید.

 

فرزند شما باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند، این کار می‌تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه‌ها رو به دیوار می‌ایستند و تغییر ایجاد می‌شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

 

این بازی را می‌توان به دو صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد، همچنین شما می‌توانید در این بازی از وسایل پلاستیکی و اسباب بازی هم استفاده کنید.

 

 بازی مهارت‌های زندگی

در بازی مهارت‌های زندگی هدف اصلی آموزش مسائل مختلف، تقویت حافظه و دقت) کودکان است و بچه‌ها در این مرحله مهارت‌هایی مثل آشپزی، بچه داری، باغبانی، خیاطی، ظرف شویی، خانه داری و خرید کردن از مغازه و مواردی از این قبیل را به شکل نمایشی بازی می‌کنند.

معرفی سرگرمی‌های جذاب و بازی‌های ساده برای بچه‌ها

مثلاً یکی نقش آشپز را بازی می‌کند و نحوه درست کردن ماکارونی را آموزش می‌دهد و یا دیگری به عنوان فروشنده یک مغازه خوار و بار فروشی وارد تعامل با خریدار می‌شود.

 

بدون شک بیشتر خانواده‌های امروزی امکان برخورداری از خانه‌های بزرگ که دارای حیاط، حوض آب و باغچه باشد را ندارد و از سوی دیگر هم نمی‌توانند امکانات لازم را برای انجام برخی بازی‌های هیجان انگیز و همراه با سر و صدا که نیاز کودک هم در آن پاسخ داده می شود را فراهم کنند، به همین جهت بازی‌های معرفی شده انتخاب مناسبی هستند تا بچه‌ها در روزهای تعطیل بتوانند با آن‌ها سرگرم شوند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.