2020/07/05
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
بهترین محل‌های تهران برای گردش و تفریح کجاها هستند

بهترین محل‌های تهران برای گردش و تفریح کجاها هستند

معروف‌ترین گذرهای تهران با اسامی جالبی مانند لوطی صالح، لوطی هاشم،‌ مهدی‌ موش و... نامگذاری شده. این‌گذرها یادگار دورانی است كه گذرها مثل كلاف‌های پیچ در پیچ محلات مختلف شهر را به‌هم متصل می‌كردند.

دوات آنلاین-تهران‌گردی لذت خاص خودش را دارد مخصوصا این‌که می‌توانید تهران را به دو بخش قدیمی و مدرن تقسیم کنید و با توجه به سلیقه‌تان سراغ یکی از این دو گزینه بروید. پیشنهادهای ویژه برای تهرانگردی را به نقل از جام جم بخوانید:

 

بومگردی در تهران

بومگردی در تهران؟ پاسخ این سوال یك كلمه است؛ «بله.» بومگردی اصطلاحی است كه معمولا برای گردشگری فرهنگی استفاده می‌شود. یعنی نوعی از گردشگری كه بیشتر متمایل به دیدن فرهنگ‌ها، مردم و زندگی‌های مختلف در حوزه‌های قومیتی و فرهنگی می‌شود و تهران گرچه سال‌هاست هویت بومی‌اش را از دست داده و به‌واسطه پایتخت بودنش، یك شهر چندفرهنگی است؛ اما هنوز هم می‌توان رگه‌ها و نشانه‌هایی از فرهنگ زندگی تهرانی را پیدا كرد.

 

محله‌های قدیمی تهران، كوچه پس‌كوچه‌ها و خیابان‌های تو در توی تهران قدیم جذابیت‌های بسیاری برای قدم زدن دارد. اگر اهل قدم زدن هستید، بد نیست بعضی از این محله‌ها را بگردید و با فرهنگ و زیست مردم تهران در یكی، دو قرن گذشته آشناتر شوید. تهران قدیم پر از كوچه‌ها و محله‌هایی است كه هنوز با نام قدیمی‌شان شناخته می‌شود.

 

یكی از این گونه مناطق، گذرها هستند. معروف‌ترین گذرهای تهران با اسامی جالبی مانند لوطی صالح، لوطی هاشم،‌ مهدی‌ موش و... نامگذاری شده. این‌گذرها یادگار دورانی است كه گذرها مثل كلاف‌های پیچ در پیچ محلات مختلف شهر را به‌هم متصل می‌كردند. بسیاری از این گذرها، حال و هوای‌شان عوض شده و ساختمان‌های بزرگ مدرن، جای خانه‌ها و خانه‌باغ‌های بزرگ قدیمی را گرفته‌اند. اما با این حال با قدم زدن در این گذرها، نشستن در چایخانه‌های قدیمی، حرف زدن با ساكنان قدیمی محله‌ها و تماشای بسیاری از وجوه زندگی دو قرن اخیر از جمله تابلوهای فلزی كوچكی كه بر سردر بسیاری از خانه‌ها باقی مانده است، جذابیت بسیاری دارد.

 

اصولا سبك زندگی تهرانی‌های ساكن این محلات، با سبك زندگی دیگر شهروندان تهران در مناطق مركزی و شمالی تهران متفاوت است. در این‌باره معماری خانه‌های قدیمی مهم‌تر از هر چیز دیگری است. شیوه طراحی خانه‌ها، پنجره‌ها و درها و همچنین چیدمان خانه‌های یك محله و نسبت آنها با كوچه، بازار و درخت‌ها بسیارجذاب و دیدنی است. اینجا می‌توانید بخشی از تاریخ بخشی از روال معمولی زندگی در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی چند دهه اخیر تلویزیون و... را هم مرور كنید. از سریال پدرسالار بگیرید تا فیلم‌های سینمایی بسیار قدیمی. خوبی گذرهای تهران و مناطق قدیمی مركز تهران این است كه به هم نزدیك هستند و به سادگی می‌توانید همه را در طول یك روز ببینید.

 

علاوه بر رفتن به محله‌های قدیم تهران سرزدن به طبیعت‌های باقی مانده از تهران هم خالی از لطف نخواهد بود. از جمله این طبیعت‌ها باغ‌های كن، شمیرانات، دربند، دركه، دارآباد، باغ ایرانی، باغ نگارستان، باغ موزه هنرهای ایرانی، باغ موزه مینیاتور، باغ فردوس، باغ موزه زمان و... از جمله باغ‌های باقی‌مانده تهران است كه دیدن آن برای عموم همچنان ممکن است.

 

موزه‌گردی هم قطعا اتفاق هیجان انگیزی است. باور كنید تهران كم موزه ندارد و می‌توانید با یك تور موزه‌گردی یك روز خود را بسیار خوش و خرم بسازید. موزه هنرهای معاصر، موزه كاخ گلستان، موزه نیاوارن، موزه جهان‌نما، كاخ صاحبقرانیه، كوشك احمدشاهی، موزه آبگینه، موزه سعدآباد، موزه طبیعت و حیات‌وحش ایران، موزه هنرهای ملی ایران، موزه فرش ایران، موزه تاریخ، موزه پول، موزه تاریخ طبیعی، موزه دكتر حسابی، موزه استاد صبا، موزه امام علی(ع)، موزه تنوع زیستی، موزه پست و تلگراف، موزه بانك، موزه سینمای ایران، موزه دفاع مقدس، موزه موسیقی و... از جمله موزه‌های دیدنی تهران است.

 

تهران مدرن

در چند سال اخیر، تهران تجربه‌های بزرگی را از سر گذرانده است؛ تجربه ساخت مجتمع‌های بسیار كلان تجاری و تفریحی. یكی از بزرگ‌ترین مراكز طراحی و راه‌اندازی مجتمع‌های خرید تجاری و تفریحی در تهران با نام باملند شناخته می‌شود. طراحی این مجتمع تجاری به گونه‌ای است كه شما می‌توانید همزمان با قدم زدن در اطراف دریاچه مصنوعی خلیج فارس، یا پارو و پدال زدن در قایق‌های تفریحی و تماشای نماهای جذاب از تهران، غروب و پرواز پرندگان، از فروشگاه‌های مختلفی كه در حاشیه رودخانه ایجاد شده است، دیدن یا خرید كنید.

 

اینجا پر از فروشگاه‌های لباس، كفش و... و همچنین پر از رستوران‌های مختلف است، اما اگر قیمت غذاهای رستوران زیاد بود، می‌توانید كنار دریاچه در محیط‌هایی كه مشخص شده است، آتش درست كنید و غذا بپزید. این اتفاق، احتمالا تجربه جذابی است از زندگی در تهران مدرن، اما غیر از این در برخی مناطق تهران مجموعه‌هایی تفریحی وجود دارد كه می‌توانید با حضور در آنها به صورت گروهی بازی‌های مختلف و جذابی انجام دهید. بازی‌هایی جدید كه انتخاب آنها باعث می‌شود تا به صورت گروهی، وارد یك معركه شوید و لحظه‌های جذابی را رقم بزنید. بازی‌هایی مثل پینت‌بال، اتاق فرار و...

 

دارآباد را هم نباید از دست داد. جایی پر از مكان‌های دیدنی و سرگرم‌كننده و هیجان‌انگیز. از پارك طبیعت گرفته تا رویا پارك، هیومن پارك، دكترلند و... هر كدام از این مكان‌ها می‌تواند ساعت‌ها سرگرم‌كننده باشد.

 

بالا بردن میزان آدرنالین هم جسارت می‌خواهد، هم حوصله و هم تا حدودی پول. كسانی كه به دنبال هیجان هستند تنها با یك روش ارضا نمی‌شوند. بلكه راه‌های گوناگون را تجربه می‌كنند تا به حجم هیجان مورد نیازشان برسند. برای تخلیه هیجان نیاز نیست سربه كوه و بیابان بگذارید. در همین پایتخت هم بگردید راه‌های زیادی برای بالا بردن دوز آدرنالین پیدا خواهید كرد كه ما به شما چند مورد را پیشنهاد می‌دهیم. تهران مدرن آن‌قدر جذابیت دارد كه همچنان شما را مجذوب خود نگه دارد. مثلا پارك‌های آبی تهران این روزها طرفدار بسیاری پیدا كرده است. زیپ‌لاین، بانجی جامپینگ، كارتینگ، جت اسكی، اسكیت U، سورتمه، بولینگ و... هم از جمله گزینه‌های دیگری است كه می‌شود خود را برای یك روز و حتی بیشتر سرگرم آنها كرد.

 

مالگردی در تهران هم بسیار لذتبخش است. مخصوصا اگر دست به جیب باشید و با رفتن به مال‌های بزرگ بتوانید علاوه بر تماشای زرق و برق، استفاده از فودكورت و سالن‌های بازی سرپوشیده یك‌خرید دلچسب هم انجام دهید. در روزهایی كه تهران خلوت است رفتن به این مراكز خرید خلوت بسیار تجربه متفاوتی خواهد بود.

 

برج پرچم را اگر از نزدیك ندیده باشید، اگر هوای تهران پاكیزه باشد از هر كجای تهران می‌توان آن را دید. چون بزرگ‌ترین پرچم ایران شناخته می‌شود و جایی در دل اراضی عباس‌آباد قرار گرفته. جایی كه مكان‌های تفریحی بسیاری را هم در خود جای داده است. بوستان نوروز با سفره نوروزش كه تمام سال پهن شده، گنبد مینا و آسمان‌نمایش كه در دل پایتخت قرار دارد و ستاره‌های فراموش شده را یادآور می‌شود، بوستان آب و آتش با فواره‌های آب و مشعل‌های آتش بزرگش كه حیرت همگان را برمی‌انگیزد، پارك طالقانی با جنگل انبوه پر از درختان قدیمی و سرسبز در قلب پایتخت، پل طبیعت با ساخت منحصر به فرد و اتصال آن به پارك آب و آتش و طالقانی، باغ كتاب به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه كتاب و سرگرمی كشور، باغ موزه دفاع مقدس، یكی از بزرگ‌ترین باغ‌موزه‌های كشور، كتابخانه ملی از جمله قدیمی‌ترین كتابخانه‌های پایتخت و... از جمله دیدنی‌های تفریحی پایتخت است كه باید به سراغ آن رفت.

 

تپه‌ها و اراضی عباس‌آباد كه شاید تا چند سال پیش تنها چند تپه خاكی بدون كاربرد بوده در این سال‌ها حسابی پررونق شده و میزبان مردمانی است كه دوست دارند تهران را زیبا ببینند و از زیبایی‌اش چه در روز و چه در شب لذت ببرند. قدم زدن بر روی پل طبیعت و تماشای اتصال دو پارك زیبا به همدیگر و رفتن به باغ كتاب و تماشای موزه دفاع مقدس در یك روز و حتی بیشتر بسیار لذتبخش است.

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.