2020/02/26
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
10مقصد رویایی برای سفر پاییزی

10مقصد رویایی برای سفر پاییزی

سفرهای پاییزی می تواند بهترین و خاطره‌انگیزترین سفرها برای شما باشد به شرط این‌که بدانید به کدام نقطه از ایران بروید. به همین دلیل بدون هیچ مقدمه‌ای 9 مقصد رویایی برای سفر پاییزی را بخوانید:

دوات آنلاین-سفرهای پاییزی می تواند بهترین و خاطره‌انگیزترین سفرها برای شما باشد به شرط این‌که بدانید به کدام نقطه از ایران بروید. به همین دلیل بدون هیچ مقدمه‌ای 9 مقصد رویایی برای سفر پاییزی را بخوانید:

 

جنگل ابر: پاییز هزار رنگ سمنان

سمنان، یکی از شهر های تاریخی ایران که درباره اش باید بسیار گفت و بسیار نیز شنید، جایی نزدیک تهران است. این جنگل، یکی از مقصد های اصلی پاییز گرد های رمانتیک باز بوده و برخی از آژانس های گردشگری، گشتن و حتی اقامت یک روزه در این جنگل را در فهرست پکیج های ویژه پاییز گردی قرار می دهند.

سمنان با ریگ جن و حمام پهنه و بسیاری از آثار طبیعی و باستانی اش، مقصدی بکر عاشقان حرفه ای گردشگری در داخل و خارج از کشور به شمار می رود که طبیعتش در فصل پاییز، رویایی تر از همیشه می شود. جنگل ابر در شهرستان شاهرود قرار دارد.

 

جنگلی که گونه های گیاهی و جانوری متعدد داشته و همواره خاطره انگیز ترین مناظر را برای عکس برداری در اختیار عاشقان سلفی بازی و معتادان اینستاگرام می گذارد. این جنگل را جنگل ابر می دانند و می نامند. جایی که هم چون مازیچال و فیلبند و سوباتان گیلانی ها، فضایی رویایی را روبروی دیده گان شما به تصویر می کشد.

 

جنگلی به وسعت ۳۶ هزار هکتار، اقیانوسی از ابر را در فضای رمانتیک هزار رنگ هزار نقش پیش چشمان شما تداعی می کند که گوشه هایی از جلوه بی نظیر پاییز در ایران زمین است. در جنگل ابر، بیش از هشتاد گونه گیاهی مانند بلوط، افرا، توسکا، گونه های کلاه میر حسن ،‌اسپرس، دم روباهی، آویشن و سبدر و نارون در دسترس خواهد بود.

 

برای دیدن این جنگل، یک آخر هفته را اختصاص دهید. جنگل ابر در سی کیلومتری شمال شرق سمنان و در کیلومتر ۵۰ جاده سمنان به شاهرود قرار دارد. اگر به این جنگل رفتید، از راه بلد های محلی استفاده کنید و در صورت اقامت شبانه، اصول اقامت شبانه در جنگل ها را در نظر داشته باشید.

 

پاییز گردی در ناهارخوران

نامی تقریبا ناشناخته برای خیلی ها. ناهار خوران گرگان، یکی از جاهایی است که دیدنش را بسیار توصیه می کنیم. ناهار خوران در استان گلستان ایران است. جایی که به زیبایی و نیکویی، برازنده این استان زیبا بوده و یکی از مقصد های بکر طبیعت گردی ایران به شمار می رود.

جنگل ناهار خوران، بیش از سیصد هکتار وسعت دارد و درختان تنومند و سرو قامتی دارد که پاییز هزار رنگ را به خوبی در آن می توان احساس کرد و سلفی های به یاد ماندنی گرفت. دلیل نام گذاری جنگل به این نام، مربوط به مسیر حجاج خانه خدا است که از این منطقه به سمت نقاط دیگر کشور برای عزیمت به سمت عربستان استفاده می کردند و گویا منزل گاهی برای استراحت و صرف نهار بوده است.

 

پوشش گیاهی ناهار خوران گلستان، ‌فوق العاده است. درختان ممرز،‌ افرا پلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه های تمشک، کوله خاص، ازگیل و درختان تنومند بلوط، بخشی از ظرفیت های طبیعی این جنگل پاییزی به شمار می آید.

 

اگر عاشق ماگنولیا، شمشماد و بید مجنون و مینا نیز هستید، جنگل نهارخوران از این پوشش های گیاهی نیز برخوردار است و در پاییز، رنگ نارنجی و قرمز و سبز بر تن می کنند و آماده پذیرایی از عاشقان طبیعت گردی در ایران هستند.

 

اگر به این جنگل رفتید،‌ چشمه ی سفید را نیز مشاهده خواهید کرد. البته این جنگل، حیوانانی از جمله گزار، شغال، خفاش، عقبا و راسو و جغد نیز دارد که احتمالا برای جنگل نورد های حرفه ای، قابل مشاهده باشد.

 

جنگل ناهار خوران، پس از آمل و ساری قرار داشته و با وسایل حمل و نقل عمومی هم می توانید به پایانه مسافربری گرگان رسیده و از آن جا به این جنگل بروید. با قطار و هواپیما نیز می توانید به این منطقه خوش آب و هوای پاییزی  سفر کنید.

 

در این جنگل، مشاهده گردشگرانی که با چادر، منتظر اقامت شبانه در این جنگل زیبا هستند، جالب توجه خواهد بود.

 

پاییز گردی در درود لرستان

لرستان، یکی از استان هایی است که در پاییز، رنگ و بوی رویایی به خود می گیرد و می تواند یکی از مقصد های فوق العاده برای گردشگران رمانتیگ پاییز گرد باشد. لرستان، عروس آبشار های ایران است و گردشگری آبشاری را می توان در این اقلیم زیبا و خوش آب و هوا در فصل پاییز، در دسترس داشت.

یکی از آبشار های زیبای این استان را می توان آبشار بیشه دانست که در شهرستان درود قرار دارد. در این آبشار، سقوط آب از ارتفاعی بیش از ۴۵ متر، بسیار زیبا بوده و رنگین کمان پاییز را شکل می دهد. جالب است که بدانید این آبشار در سال ۸۷، به عنوان یکی از آثار طبیعی لرستان در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید.

 

در اطراف این آبشار،‌ جنگل های پوشیده از بلوط، زیبایی خاصی دارند که بر شکوه آن می افزاید. برای رفتن به روستای بیشه، می بایست به خرم آباد رفته و پس از طی مسافت ۵۰ کیلومتری یعنی در کم تر از نیم ساعت، به این منطقه زیبا می رسید.

 

با قطار درود به سپید دشت نیز می توان به این خطه رسید که بر فراز سرزمین مردمان لر و آزاده ایران عزیز قرار دارد.

 

جاده چمستان به نور

جاده چمستان به نور در استان سر سبز و کشتی پرور و قهرمان مازندران، یکی از مقصد های اصلی پاییز گردی های حرفه ای ها به شمار می رود. جاده چمستان به نوز همچون جاده اسالم به خلخال، فضایی رویایی را برای شما به تصویر می کشد. فضایی که پیاده روی صبحگاهی در بخش هایی از آن، روح و جان را جلایی دیگر می بخشد.

در مسیر جاده چمستان به نور، دریاچه ای قرار دارد که برای اروپا گرد ها، یادآور پاییز سوئیس و سوئد است. دریاچه ای که ایمالات نام داشته و برای رسیدن به آن، باید از قلب جنگلی مملو از درختان تنومند هزار رنگ گذر کرد. در مسیر دریاچه، خرد شدن برگ درختان سبز که در نظر هوشیار، هر ورقش دفتریست معرفت کردگار، دیدنی و شنیدنی خواهد بود.

 

دریاچه الیمالات را باید نگین نور دانست که درختان تنومندش، او را هم چون نگین در آغوش گرفته اند. انعکاس فوق العاده رنگ های پاییزی در آب، تصویری متفاوت را برای شما به تصویر می کشد.

 

اگر به این خطه پاییز نوردی ایران عزیز در شمال کشور سفر کنید، گردشگرانی را مشاهده خواهید که با بر پا کردن کمپ هایی، شب را به صبح می کشند و با صدای پرندگان مهاجر از خواب بر می خیزند و مناظری بکر از طبیعت ۴ فصل را مشاهده می کنند.

 

اگر با این دریاچه عجیب نا آشنا هستید، نقشه زیر را مشاهده کنید. در هشت کیلومتری نور و سه کیلومتری جاده رویایی چمستان به نور، دریاچه و جنگل زیبا را تماشا خواهید کرد. استفاده از راهنمای محلی به تازه واردان توصیه می شود.

 

پاییز گردی در استان البرز

استان البرز که در نزدیکی پایتخت واقع شده است، طبیعت زیبایی در فصل پاییز دارد. در این استان که پاتوق آخر هفته های تهرانی های خوش نشین است، روستایی قرار دارد که در مسیر جاده چالوس واقع شده و برای عاشقان کوچه باغ های شاعرانه، مکانی فوق العاده به نظر می رسد.

روستای بیابانک از جمله روستا های تاریخی کشور است که در این استان واقع شده و در طول سال به خصوص فصل پاییز، پذیرای خیل گسترده ای از عاشقان طبیعت گردی و روستا گردی در ایران است. رودخانه ای از وسط بیابانک می گذرد و زیبایی ٖآن را برای پاییز گرد ها خاطره انگیز می کند.

 

این روستا، فاصله کمی از روستای کاخ ناصری دارد که یکی از عمارت های مهم عهد قجر در آن واقع شده است. برای رفتن به این مکان زیبا از طریق جاده چالوس، پس از گذشت ۴۲ کیلومتر، از روستای آسارا گذر کرده و تابلوی شهرستانگ را خواهید دید.

 

اسالم به خلخال: جاده رمانتیک ها!

برای عاشقان پاییز گردی در ایران، جاده اسالم به خلخال، یکی از رویایی ترین نقاط ایران زمین است که می توان پاییز هزار رنگ را به تماشا نشست و گوشه هایی از جلوه های ایران بکر را مشاهده نمود. جاده ای هفتاد کیلومتری، که بخشی از بهشت ایران زمین به شمار می رود و به نظر می رسد که هر ۴ فصلش، فوق العاده دیدنی باشد.

این جاده را جاده بهشتی هم می نامند چرا که بهشت هزار رنگ ایران، بخشی از چهره خود را در این فضا به رخ می کشد. در جای جای این جاده مه گرفته می توان، رنگ های طبیعت را با RGB های مختلف مشاهده کرد و لذت برد. چشم انداز های رویایی که در جاده اسالم به خلخال فرا روی عاشقان طبیعت گردی ایران است، یکی از منحصر به فرد ترین چشم انداز های طبیعی نقاط شمال کشور به نظر می رسد.

 

برای رفتن به اسالم گیلانی ها، کار سختی در پیش ندارید. این جاده از گیلان آغاز می شود و به خلخال در جنوب استان سرسبز و خوش آب و هوای اردبیل  به پایان می رسد. در بین راه ،‌استان های آذربایچان شرقی و زنجان نیز مشاهده می شود.

 

جنگل، آبشار و دریاچه و گل زار ها، بخشی از هزار رنگ هزار نقش جاده اسالم به خلخال است. جالب است که بدانید این جاده دارای مکان های اقامتی بوده و وجود فروشگاه ها و خانه هایی برای اجاره شبانه،‌ فرصت خوبی را برایتان فراهم می کند تا در این فضا استراحت کنید و از زیبایی های طبیعت ایران در این فصل شاعرانه لذت ببرید.

 

پاییز گردی در آمل

آمل، یکی دیگر از مقصد های بکر طبیعت گردی در ایران بوده که برای عاشقان پاییز گردی پیشنهاد می کنیم. در آمل، که هر فصلش، زیبایی خاص خود را دارد، جنگلی وجود دارد که شاید برای خیلی ها ناشناخته باشد. جنگل الیمستان، جایی که به دلیل وجود گیاهی به نام الیما، به این نام مشهور شد.

اسب های وحشی در این جنگل در کنار رودخانه هایی با آب زلال و خنک، بخشی از طبیعت فوق العاده الیمستان را تشکیل می دهد. این جنگل در ارتفاعات بالای آمل واقع شده و همچون سوباتان و فیلند و جواهر ده،‌مه غلیظی همواره آن را در بر گرفته است و فضایی رویایی در پاییز رقم می زند.

 

برای رفتن به این جنگل، می بایست به هراز بروید. اگر ار تهران یک صد و چهل کیلو متر دور شوید، پس از دوساعت رانندگی به این جنگل می رسید. این جنگل در فاصله چهل و هشت کیلومتری آمل قرار دارد که البته از جاده فرعی امام زاده قاسم نیز می توان به آن رسید.

 

الیمستان در نزدیکی روستای لهاش قرار دارد که از مسیر خاکی ۵ کیلومتری می توان به آن رسید.

 

پاییز گردی در تهران

ما قبلا در گزارشی درباره طبیعت گردی در پایتخت،‌ گفتاری را ارائه کردیم و شما را با ظرفیت آبشار گردی و غار نوردی در اطراف پایتخت ۲۳۰ ساله ایران آشنا کردیم. پاییز در تهران نیز، ‌زیبایی خاص خود را دارد. به خصوص در روزهای تعطیل که هجوم جمعیت وجود ندارد و تردد آسان تر از دیگر روز ها است.

می توان در روستاهای اطراف تهران،‌ لذت پاییز  گردی را چشید. یکی از روستا های اطراف تهران که برای پاییز گردی فوق العاده است، روستای آهار است. روستایی که در مسیر جاده لشکرک به فشم واقع شده و هم چون فیروزکوه و دماوند، طبیعت فوق العاده دارد.

 

این روستا به نام اوهر نیز شناخته می شود که به معنای آب و آسیاب است. در دو سوی این روستا، دو رودخانه پر آب قرار دارد که در پایین روستا به هم می پیوندند. یکی از زیبایی های طبیعت را می توان در آبشاری به نام آبشار شکر آب دید. آتشگاه باستانی قصران نیز در ارتفاعات روستا فراموش نکنید که قدمتش به زمان ساسانیان بر می گردد و گویا،‌ به اردشیر بابکان تعلق داشت.

 

از مازیچال تا لوندویل: هزار رنگ گیلانی ها

گیلان و پاییز، هم چون لیلی و مجنون هستند. گیلان را باید در پاییز دید و با همه مردم شهر. . . .

 

پاییز گیلان، هم چون بهار و تابستانش دیدنی و وصف ناشدنی است. از مازیچال و فیلبند و سوباتان که بگذریم، جنگل های لوندویل گیلانی ها، بخشی از پاییز هزار رنگ هزاره نقش این سرزمین هستند که زیبایی خود را در معرض دید عاشقان طبیعت گردی ایران قرار میدهد.

لوندویل، منطقه ای رویایی مملو از جنگل و چشمه و آبشار و کوه در آستارا است. آرامش و زیبایی این جنگل در پاییز ۹۵ را نباید از دست داد. یکی از زیبایی های این منطقه، آبشار لاتون است که در میان کوهی از رنگ های پاییزی، جاری شده و برای پیاده گردی های پاییزی، منطقه ای رویایی خواهد بود.

 

برای رفتن به لوندویل، از رشت به آستارا بروید و در ۱۵ کیلومتری آستارا، تابلویی وجود دارد که شما را به لوندویل راهنمایی می کند.

 

آستارا، یکی از نقاط دیدنی خطه گیلان است که در پاییز، منطقه خوبی برای گردش و سیاحت و تجارت به شمار می رود. روستای کوته کومه جایی است که آبشار لاتون در آن جا قرار دارد. استفاده از راه بلد های آستارایی برای رسیدن به این منطقه زیبا توصیه می شود.

 

آبشار لاتون، بلند ترین آبشار ایران است که در ۱۵ کیلوکتری جنوب شهر آستارا و در مرز استان اردبیل قرار دارد. در زبان محلی به آن بارزاو نیز گفته می شود.

 

جالب است که بدانید آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه ی آستارا یعنی کوه اسپیناس با ۲۱۰۵ متر ارتفاع سرچشمه می گیرد و در مسیر از ۳ حوض بزرگ طبیعی با ۳ آبشار ۱۰ متری عبور می کند و پس از سر ریز شدن از آبشار به رودخانه ی لوندیل که ۱۷ کیلومتر امتداد دارد می ریزد .

 

 این رودخانه نیز با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور کرده و به دریای خزر می پیوندد و شکوه خاصی دارد.

 

قلعه ای که قبلا اشاره شد، در بالای این  آبشار و در ارتفاع دو هزار متری در دسترس است.

 

جنگل زیبایی، این آبشار را در آغوش کشیده که می توان پاییز زیبا را در آن مشاهده کرد. میوه هایی همچون آلو، گلابی، گردو،‌ فندق و سیب، بخشی از ظرفیت های طبیعی این منطقه هستند که البته در کنارش، جمعیت جانوری متعددی از جمله گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی نیز قابل مشاهده خواهد بود.

 

توصیه هایی برای پاییز گردی

۱- یکی از آخر هفته های خود را برای پاییز گردی در یکی از مناطق فوق الذکر و یا جاهای دیگر در نظر داشته باشید که جان و روح را صیقل می دهد.

 

۲- در پاییز گردی، می توان با طبیعت آشتی کرد.

 

۳- در پاییز، سفر به طبیعت هم چون تابستان بسیار است. این طبیعت زیبا، میراث گذشتگان به ما است که باید بهتر از قبل به آینده گان تحویل داده شود. در حفظ طبیعت، مسئولانه رفتار کنیم. یک پاییز گرد مسئول عاشق باشیم.

 

۴- یک پلاستیک رها شده در طبیعت، خفگی حیوانات و آسیب به طبیعت را در پی دارد و صد ها ساله برای بازیافت آن زمان نیاز است.

 

۵- ایران در زمره کشورهای جهان است که فصل خزانش، یکی از رویایی ترین مناطق جهان است. این فرصت را به عنوان شهروند ایرانی، از دست ندهید.

 

۶- در صورتی که برای پاییز گردی از موسسات گردشگری استفاده می کنید، بیمه سفر و هم چنین استفاده از آژانس های رسمی را فراموش نکنید.

 

۷- عکاسی در پاییز،‌ اسلوب و شیوه خود را طلب می کند. پیش از سفر، اصول عکاسی در پاییز را مطالعه کنید.

 

 

منبع: روزیاتو

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
ناشناس 1398/08/04
اگه مخه بین کلات مشهدم خوبه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.