2020/07/06
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
دلیل آفت دهان و روش درمان خانگی و سنتی آن چیست

دلیل آفت دهان و روش درمان خانگی و سنتی آن چیست

علت آفت دهان ناشناخته است اما اگر دچار این مشکل شدید باید به یکسری نکات توجه داشته باشید. هر آنچه در این رابطه باید بدانید در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین-آفت زدن دهان از مشکلات شایعی است که خیلی هم آزاردهنده است. برای از بین بردن آفت دهان روش‌های سنتی و درمان‌های خانگی وجود دارد.

 

دلیل آفت دهان چیست؟

هنوز علت مشخصی برای این بیماری کشف نشده است ولی خیلی از عوامل می‌توانند باعث بروز آن شوند. آفت دهان ویروسی نیست و بیشتر شبیه به یک واکنش خود ایمنی بدن است. در این مورد دکتر جونز می‌گوید: «سلول‌های سطحی دهان به شکل T در می‌آیند که نوعی ساختار شکنی در سطح سلول‌های دهانی به وجود می‌آورد و موجب آفت دهان می‌شوند». این بیماری در زن‌ها رایج‌تر است. اینا کرن، دندان‌ پزشک شهر نیویورک، 4 مورد را دلیل اصلی بروز آفت دهان می‌داند که از قبیل:

 

الف) گاهی اوقات این عارضه به دلیل اسیدی بودن مواد غذایی به وجود می‌آید.

 

ب) ممکن است به علت حساسیت به مواد تشکیل دهنده‌ی خمیر دندان جدید هم باشد.

 

ج)ترک یک‌دفعه‌ای سیگار به  بدن شوک وارد می‌کند که ممکن است به آفت دهانی منجر شود.

 

د)استرس و نگرانی نیز می‌توانند دلیلی از این قبیل باشند.

 

محمد پارسیون جراح_دندانپزشک و عضو هیئت رئیسه انجمن دندان پزشکی ایران  درباره  آفت‌های دهانی و عوامل ایجاد آن گفت: این بیماری شایع داخل دهانی، در حقیقت ضایعات دردناک و زخم های عود کننده‌ای هستند که در مخاط دهان یعنی زبان لثه و اطراف آن بروز می‌کند.

 

وی با اشاره به رنگ زرد یا خاکستری و وجود حاشیه‌ای قرمز در در این زخم ها افزود: علت این بیماری ناشناخته است اما برخی عوامل مانند استرس، اختلالات سیستم ایمنی، عوامل ارثی، کمبود های تغذیه‌ای و ویتامینی مانند ویتامین C، انواع حساسیت‌ها، مصرف غذاهای تند و پر ادویه، مسائل بهداشتی، مصرف سیگار و غیره می‌تواند موثر باشد.

دلایل آفت دهان چیست

آیا آفت دهان نشانه بیماری است

آفت دهان به هیج‌ وجه مسری نیست و از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی‌کند. درست بر عکس تب‌خال که ریشه‌ی ویروسی دارد و قابل انتقال است. در هر دو مورد بهتر است سیستم ایمنی بدن را بالا ببرید. از ویتامین سی و گروه ویتامین ‌های بی در این زمینه استفاده کنید. آفت دهان نشانه‌ی سیستم ایمنی پایین است و به ما این هشدار را می‌دهد که ممکن است خیلی راحت به بیماری‌های ویروسی و عفونت‌های دیگر نیز دچار شویم. پس بهتر است برای پیشگیری از این عارضه و دیگر بیماری‌های ویروسی و خود ایمنی از انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی استفاده کنیم.

 

دکتر پارسیون گفت: برخلاف خود آفت که نمی‌توان آن را بیماری مسری دانست،گاهی بیماری‌هایی زمینه‌ای، که عارضه‌ آفت دهانی را به همراه دارند می‌توانند مسری باشند.

 

این جراح_دندانپزشک با اشاره به ۴ نوع این عارضه که شامل  مینور(کوچک)، ماژول(بزرگ)، تبخالی و آفت‌های وابسته به برخی بیماری‌هاست،  افزود: مشکل ما معمولا با نوع اول این بیماری با دوره درگیری بین ۳ تا ۴ هفته، بدون علائم عمومی مانند تب و عفونت است و کاهش درد و بهبودی خود‌به‌خودی از هفته دوم را  به طور طبیعی در این عارضه شاهد هستیم.

 

وی ادامه داد: اگر روال طبیعی بیمار طی نشود،  باید جهت ریشه یابی علت  به دندانپزشک متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه شود‌؛ چرا که برخی بیماری‌های ویروسی و غیر ویروسی بعضا خطرناک مثل HIV، برخی سرطان‌ها،کمبودهای ویتامینی و غیره، در نشانه‌‌های بروز خود زخم های داخل دهانی را  به دنبال دارند.

 

روش‌های طب سنتی برای درمان افت

پارسیون با اشاره به استفاده از جوش شیرین در موارد حاد آفت دهان  ادامه داد: افزایش تعداد و اندازه آفت‌ها از سطح مینور(کوچک) و مختل کردن روند زندگی فرد به دلیل آفت گاهی پزشک را مجبور به استفاده از روش‌هایی مانند خمیر هیدروکسید منیزیم و حتی لیزر می‌کند.

 

این جراح دندانپزشک با تاکید بر لزوم پرداختن به بهداشت دهان، حتی بیش از حد معمول، برای افراد مستعد آفت دهانی تصریح کرد: به دلیل روشن نبودن علت این عارضه نمی‌توان در برگیری افراد در این بیماری را مشخص کرد؛ اما بنا بر آمارها، احتمال بروز آفت‌های دهانی در افراد میانسال یعنی بین ۲۰ تا ۴۰ سال و همین طور خانم ها بیش از دیگر افراد است.

 

این عضو هیئت رئیسه انجمن دندان پزشکی ایران گفت: گاهی زخم‌های داخل دهانی نشانه بیماری قارچی دیگری، موسوم به برفک دهان با علائم کلینیکی و ظاهری متفاوت‌تر است؛ این بیماری زخم‌های بیشتر و گسترده‌تری دارد که گاهی برای فرد بیمار با آفت معمولی قابل تفکیک نیست که معمولا با درمان‌های موضعی مانند شست‌و‌شو و روش‌های دارویی قابل درمان است.

 

درمان‌های خانگی آفت دهان

اگر لپ و زبان خود را گاز گرفته‌اید نیازی به درمان ندارید؛ زیرا که سلول‌های داخل دهان بیشترین درصد تکثیر را دارند و زخمی که بر اثر گاز گرفتگی باشد تا چند ساعت کاملا بهبود می‌یابد. اگر در لپ و زبان خود آفت زده‌اید بهتر است از الگوهای زیر پیروی کنید:

 

آب و نمک

استفاده از آب نمک تعادل اسمزی داخل دهان را بر هم می‌زند و باعث می‌شود آب آفت دهان کشیده شود و زخم زودتر بهبود یابد.

 

زرد چوبه و جوش شیرین

این دو ماده‌ عفونت کش هستند که می‌توان به صورت مجزا یا با ترکیب آب و نمک استفاده شود که در درمان آفت دهان بسیار موثر هستند.

 

محلول دهان‌شویه یا قطره

می‌توانید از داروخانه‌ها دهان‌شویه و قطره برای درمان آفت تهیه کنید که این مورد نیز بسیار موثر است.

 

منابع: باشگاه خبرنگاران- ایرنا

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.