2023/05/29
۱۴۰۲ دوشنبه ۸ خرداد
میوه‌های قاچاق چه‌طور به بازار می‌آیند؟

میوه‌های قاچاق چه‌طور به بازار می‌آیند؟

سیب سبز فرانسوی، انگور آفریقای جنوبی، گلابی و لیموترش خارجی از جمله محصولاتی هستند که همچنان با قیمت های گزاف در سطح مغازه های شهر به فروش می‌رسند

دوات آنلاین-به هر میوه‌فروشی که سر بزنید بالاخره ردی از میوه‌های قاچاق پیدا می‌کنید. کم‌بودن تنوع میوه‌ها در این فصل سال باعث شده بازار قاچاقچی‌ها حسابی داغ شود.

در حالی که مسئولان هر از گاهی با عزمی جدی برای برخورد با میوه‌های قاچاق وارد میدان می شوند اما گویا این برخوردها نتیجه موثری نداشته است؛ با وجود آنکه گفته می شود حضور میوه های قاچاق در میدان مرکزی میوه و تره بار کمرنگ تر از گذشته شده اما همچنان شاهد عرضه این محصولات با قیمت های گزاف در مغازه های سطح شهر هستیم، این در حالی است که سال ۹۷ سال حمایت از تولید داخل نام گذاری و بر مصرف محصولات داخلی تاکید شده است. 

 

گزارش میدانی نشان می دهد سیب سبز فرانسوی، انگور آفریقای جنوبی، گلابی و  لیموترش خارجی از جمله محصولاتی هستند که همچنان با قیمت های گزاف در سطح مغازه های شهر به فروش می رسند  به طوری که دو کیلو سیب سبز فرانسوی برای مصرف کنندگان حدود ٦٥ هزارتومان و یک کیلو انگور افریقای جنوبی ۴۸ هزار تومان آب می خورد! 

 

در همین راستا مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران استان تهران در گفتگو با مهر اظهارداشت: در این فصل تنوع میوه در کشور ما کم است،   هنوز میوه های تابستانه وارد بازار نشده اند و از طرفی تنوع میوه های انباری مانند سیب، پرتقال و کیوی نیز محدود است بنابراین عده ای از این شرایط سوءاستفاده می کنند و به توزیع و عرضه میوه های خارجی دامن می زنند که این مساله حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد. 

 

رئیس اتحادیه باغداران استان تهران ادامه داد: از تیرماه به بعد تنوع میوه های تابستانه در بازار افزایش می یابد و عرضه این محصولات فراوان خواهد شد. 

 

وی با اشاره به پخش شدن گزارش هایی مبنی بر محدود شدن قاچاق،  افزود: بهرحال براساس شواهد موجود، قاچاقچیان برای ادامه کار خود دسیسه چینی کرده اند ضمن اینکه هم اکنون مساله سرمازدگی نیز مطرح شده و آنها از این جو برای سوءاستفاده های بعدی استفاده می کنند. 

 

رئیس اتحادیه باغداران استان تهران اضافه کرد: حتی اگر مشکلی برای تولید ایجاد شود و نیاز به واردات باشد این کار باید با مکانیزم قانونی و با رعایت مقررات انجام شود در غیر این صورت انجام آن به نفع هیچ کس نیست. 

 

شادلو درباره اینکه آیا خسارت سرمازدگی به باغات میوه تا این اندازه جدی است که نیاز به واردات باشد؟، گفت: هنوز نمی توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد، این مساله تا پایان اردیبهشت و اوایل خردادماه به صورت قطعی مشخص خواهد شد که کدام محصولات آسیب بیشتری دیدند و کدام یک از سرما مصون مانده اند.

 

وی افزود: ما هر سال با چنین وضعیتی در کشور مواجه هستیم و این مساله جدیدی نیست.

 

همچنین گفته می شود توزیع و عرضه میوه های ممنوعه فرنگی این روزها که سختگیری ها در میدان مرکزی میوه و تره بار افزایش یافته،  بیشتر توسط واحدهای میوه فروشی انجام می شود که پروانه کسب ندارند و برای ساماندهی به این اوضاع باید ابتدا واحدهای مذکور را ساماندهی کرد و تحت نظارت قرار داد؛ در همین زمینه اسدالله کارگر،  رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران به خبرنگار مهر گفت: حدود ۳ هزار و ۲۵۰ واحد از اعضای ما دارای پروانه کسب هستند،  بیش از هزار مورد نیز در دست اقدام است ضمن اینکه حدود ۲۰۰۰ واحد هم بدون پروانه فعالیت می کنند که توزیع کالاهای قاچاق نیز عمدتا توسط واحدهایی انجام می شود که برای دریافت پروانه کسب دریافت اقدام نکرده اند.

 

کارگر اضافه کرد: واحدهایی که پروانه کسب دارند تا حدود ۹۰ درصد تحت کنترل ما هستند ضمن اینکه به بازرس ها برای کنترل هرچه  بیشتر آنها تاکید کرده ایم.

 

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ روز مانده به عید، ما به مسئولان واحدهای میوه فروشی ۱۱ منطقه استان تهران توصیه های لازم را در زمینه های مختلف ارائه کرده ایم، گفت: یکی از مهم ترین این موارد توجه به عدم توزیع کالاهای قاچاق در واحدهای صنفی بوده است.

 

کارگر افزود: فراخوان مذکور به دلیل تنظیم بازار شب عید و مشکلات ناشی از آن نیمه کاره مانده و انشالله در سال جاری مابقی کار را انجام خواهیم داد.

 

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر حمایت از تولید داخل و عدم استفاده از کالاهای قاچاق، تصریح کرد: به همین دلیل ما این مساله را با جدیت پیگیری می کنیم.

 

کارگر درباره اینکه برای مقابله با توزیع میوه در واحدهای فاقد پروانه کسب چه خواهید کرد؟، گفت: این برنامه در ایام بعد  از عید تعریف شده که واحدهای بی پروانه نیز باید ساماندهی شوند و تحت نظارت قرار بگیرند.

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.