2021/04/20
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
محسن هاشمی: زلزله و آلودگی هوا کلان‌شهرها را تهدید می‌کنند

محسن هاشمی: زلزله و آلودگی هوا کلان‌شهرها را تهدید می‌کنند

برطرف کردن دغدغه و نگرانی شهروندان در مورد ایمنی شهر و کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل‌ونقل عمومی، نیاز به منابع مالی و اعتبارات خاص خود دارد و اگر مشکل شکاف میان درآمد پایدار مدیریت شهری و هزینه‌های اداره شهر برطرف نشود، امکان تخصیص اعتبار جهت اقدامات زیربنایی و مؤثر وجود ندارد.

دوات آنلاین-رییس شورای شهر تهران گفت: دو محور اصلی تهدیدها و نگرانی عمومی شهروندان به‌ویژه در رابطه با زلزله، آلودگی هوا و سایر معضلات شهری و موضوعات بودجه و شکاف میان هزینه‌های مدیریت شهری و درآمد پایدار شهرداری‌ها در رابطه با کلان‌شهرها مطرح است.

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای اسلامی شهر تهران با حضور در نشست نود و چهارمین جلسه شهرداران کلان‌شهرها طی سخنانی راهکار برون‌رفت مدیریت شهری کلان‌شهرها از معضلات را هم‌افزایی بین مدیران شهری عنوان کرد و افزود: در ایامی که این نشست برگزار می‌شود، دو محور اصلی تهدیدها و نگرانی عمومی شهروندان به‌ویژه در رابطه با زلزله، آلودگی هوا و سایر معضلات شهری و موضوعات بودجه و شکاف میان هزینه‌های مدیریت شهری و درآمد پایدار شهرداری‌ها در رابطه با کلان‌شهرها مطرح است.

وی بیان کرد: طبیعی است که اهمیت موضوع بودجه و تأمین اعتبارات برای شهرداری‌ها به‌مراتب از موضوع اول بیشتر است، چرا که برطرف کردن دغدغه و نگرانی شهروندان در مورد ایمنی شهر و کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل‌ونقل عمومی، هم نیاز به منابع مالی و اعتبارات خاص خود دارد و اگر مشکل شکاف میان درآمد پایدار مدیریت شهری و هزینه‌های اداره شهر برطرف نشود، امکان تخصیص اعتبار جهت اقدامات زیربنایی و مؤثر وجود ندارد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه راهی که در پایتخت و بسیاری از کلان‌شهرها برای عبور از این چالش در گذشته استفاده می‌شده است اتکا به درآمدهای ناپایدار مانند شهرفروشی و تراکم‌فروشی بوده است، اظهار داشت: تراکم‌فروشی در نقاط منفی یا واگذاری املاک شهرداری مانند پارکها جهت جبران کسر بودجه است، که گرچه این اقدامات آثار کوتاه‌مدت و محدودی در جبران کمبود نقدینگی شهرداری‌ها داشته‌اند اما آثار منفی و پیامدهای مخرب آن بر محیط زیست، ترافیک و الگوی زیست شهری قابل چشم‌پوشی نیست و یکی از دلایل افزایش مشارکت مردم در انتخابات اخیر شورای شهر و برگزیدن ترکیب متفاوتی از اعضای شوراهای کلان‌شهرها تغییر این رویه بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود این موضع را یادآور شد که مدیریت شهری اگر می‌خواهد در دوره آینده ملزم به استفاده از روشهای گذشته در اتکا به درآمد ناپایدار نشود باید تغییرات بنیادینی در سبد درآمد ــ هزینه خود ایجاد و از ظرفیتهای جدیدی استفاده کند.

به‌اعتقاد هاشمی کلان‌شهرها در قوه مجریه و مقننه ظرفیت خوبی برای تعامل دارند، در دولت، یکی از کمیسیونهای نه‌گانه هیئت وزیران، کمیسیون خاص امور کلان‌شهرها است که این کمیسیون با حضور 9 نفر از اعضای دولت و رییس شورای اسلامی و شهردار تهران تشکیل می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: این کمیسیون می‌تواند برای تحقق مطالبات و نیازهای کلان‌شهرها جهت تهیه و تصویب مقررات و مصوبات مورد نیاز و همچنین تدوین پیش‌نویس لوایح جهت طرح در هیئت وزیران زمینه مناسبی باشد.

وی اظهار داشت: با حضور بیش از نیمی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کلان‌شهرها، می‌توان مصوبات مورد نیاز یا اعتبارات را در بودجه تأمین کرد. امروز ما راهی جز اتکا به درآمدهای پایدار نداریم و بهترین مسیر برای تحقق این درآمد پایدار، خدمت‌محوری است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در شیوه ‌محوری، شهروندان به‌میزانی که از خدمات شهری استفاده می‌کنند هزینه می‌پردازند، باید بین خودرویی که تردد آن در هفته به‌اندازه یک روز خودروی دیگر نیست در پرداخت عوارض شهری تفاوت باشد، باید سیستم کنترل ترافیک شهری، سیستم جمع‌آوری زباله و همه سیستم‌های خدمت‌رسانی شهری با سیستم درآمد پایدار یکپارچه شوند تا هم عدالت در هزینه درآمد شهری برقرار شود و شهروندان به‌میزان مشارکت در هزینه‌ها، در تأمین درآمد نیز شریک باشند و هم تناسب در میزان درآمد فرد و ارزش دارایی‌های وی و میزان سهم او در تأمین درآمد پایدار مشخص شود تا عوارض نوسازی یک واحد در شمال تهران با جنوب تهران یکسان نباشد.

وی با بیان اینکه "در رابطه با محور دغدغه‌های شهروندان یا معضلات شهر نیز می‌توانیم سیستم یکپارچه و هم‌افزایی را بین کلان‌شهرهای مختلف کشور ایجاد کنیم" افزود: مسایلی چون پیش‌بینی زلزله و سنجش آسیب‌پذیری در مقابل آن یا سیستم حمل‌ونقل عمومی انبوه‌بر، نیاز به فن‌آوری‌هایی دارد که دسترسی به آن برای یک شهرداری به‌مراتب دشوارتر از مجموعه مدیریت کلان‌شهرهاست. بانک شهر نمونه‌ای از این هم‌افزایی در بعد مالی است و ما می‌توانیم این هم‌افزایی را در بعد فن آوری و فرایندی نیز شاهد باشیم.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: به‌طور نمونه در شرکت متروی تهران، در خصوص تولید واگن مترو انتقال تکنولژی و تجربیات مفیدی وجود دارد که با توجه به اعتبارات متمرکزی که از صندوق توسعه ملی می‌تواند در اختیار کلان‌شهرها قرار گیرد امکان تسهیل در دسترسی کلان‌شهرها به تجهیزات و امکانات مورد نیاز از طریق هم‌افزایی امور در مدیریت یکپارچه کلان‌شهرها مقدور است.

هاشمی رفسنجانی موضوع تکنولژی بازیافت زباله و اقتصادی شدن آن  را یکی دیگر از منابع درآمدی شهرها عنوان کرد و افزود: تبدیل شدن زباله از یک معضل و تهدید هزینه‌بر به یک فرصت درآمدزا نیز از همین گروه است که در صورت تقویت کمیسیون امور کلان‌شهرها در هیئت دولت و همیاری و هم‌افزایی مدیریت شهری کلان‌شهرها در قالب کارگروه‌های کاری مشترک قابل دسترسی است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.