2024/04/14
۱۴۰۳ يکشنبه ۲۶ فروردين
برای ساماندهی کودکان کار اقدامات ریشه‌ای انجام نمی‌شود
انتقاد یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

برای ساماندهی کودکان کار اقدامات ریشه‌ای انجام نمی‌شود

باید مسیر ورود کودکان به عرصه کار را با استفاده از آیین‌نامه‌های قانونی مسدود کرد

دوات آنلاین-ساماندهی کودکان کار از نیمه دوم شهریور آغاز می شود. این را چندی پیش رییس سازمان بهزیستی کشور گفته و اضافه کرده بود:" رونمایی از خمات اجتماعی  وروانی ویژه کودکان کار در پایان شهریور انجام می شود". حالا یک نماینده مجلس به این طرح واکنش نشان داده و گفته ساماندهی کودکان کار بدون برخوردهای ریشه ای ممکن نیست.

بهمن طاهرخانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از عدم برخوردهای ریشه ای با سرشبکه های حمایت از کودکان کار انتقاد کرده و گفته: دستگاه قضایی و شهرداری در ساماندهی کودکان کار و مقابله با متخلفان ضعیف برخورد می‌کنند.

خلاصه ای از اظهارات طاهرخانی را در گفت‌وگو با خانه ملت بخوانید:

  •  متولی اصلی دربحث جمع آوری کودکان کار سازمان بهزیستی است، اما این موضوع به آن معنا نیست که سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی مرتبط با این بحث مانند وزارت کار و کمیته مداد نقشی درساماندهی و کمک به تعیین معیشت کودکان کار ندارند، بنابراین بدون هم افزایی نمی توان اقدامی دراین خصوص انجام داد.
  • ضمن اینکه طبق قانون کار حق به کارگیری کودکان برای فعالیت‌های کاری وجود ندارد. دربسیاری از شرایط افرادی اقدام به بکارگیری کودکان کار با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی خانواده های این افراد می کنند که هیچ هدفی جزء دستیابی به منافع شخصی خود ندارند، بنابراین باید افراد متخلف درجهت استفاده غیرقانونی از کودکان کاررا نیز شناسایی کرد.
  • باید مسیر ورود کودکان به عرصه کار را با استفاده از آیین‌نامه‌های قانونی مسدود کرد. البته بسیاری از کودکان کار تحت پوشش مافیا و باندهای بزرگ مجبور به کار و فعالیت های سخت می شوند، دراین رابطه نیروی انتظامی، شهرداری و حتی دستگاه قضایی باید طبق شرایط ضروری به تحلفات ورود کرده وبا سرشبکه های هدایت کودکان کار برخورد کنند.
  • افراد دارای ضعف مالی، جسمی و روحی مورد سوء استفاده باندهای کودکان کار قرار می‌گیرند.
  • طبق قانون باید با هرگونه تکدی‌گری درسطح شهر و تحت هر عنوانی حتی در قالب کودکان کار مقابله کرد، البته باید تمامی سازمان‌های متولی نسبت به جمع آوری و ساماندهی کودکان کار اقدامات موثر خود را با هدف شناسایی سرمنشاء باندهای انجام دهند؛ البته سازمان های حمایتی می توانند درصورت لزوم خانواده کودکان کار تحت پوشش بیمه و یا کمک های مالی قرار دهند.
  • اقدامات دستگاه های مانند قوه قضاییه در خصوص تخلفات حوزه کودکان کارضعیف و قابل قبول نیست. متاسفانه در بحث ساماندهی کودکان کار اقدامات ریشه‌ای انجام نمی‌شود، متاسفانه افراد فعال در باندهای توزیع کودکان کار در سطح شهر در برخی شرایط دستگیر اما پس از مدتی آزاد می‌شوند؛ اما باید عزم جدی منطبق با تمامی سیستم های مرتبط در خصوص مقابله با فعالیت کودکان کار به وجود آید.

 

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.