2024/02/24
۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
اشتغال به جای پول
در نشست تخصصی حوزه پژوهشی کمیته امداد بررسی شد

اشتغال به جای پول

براساس آماری که چندی پیشش کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام کرد حدود 12 میلیون نفر از جمعیت کشور در فقر مطلق هستند. یعنی درآمدی کمتر از 400 هزار تومان دارند . در این میان 5 میلیون نفر مددجوی این کمیته و کمتر از این تعداد نیز در حمایت سازمان بهزیستی هستند. اما بسیاری از کارشناسان معتقدندحمایت از افراد نیازمند به صورت کمک مالی تاثیری در فرآیند فقر زدایی ندارد.

دوات آنلاینپول، مسکنی موقتی برای ادامه زندگی فقیرانه خانواده‌هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند، اما کارآفرینی و اشتغال، می‌تواند آنها را از این وضعیت خارج کند و دولت را هم از پرداخت کمک‌های بی‌حاصل به این خانواده‌ها، رها کند. 

امروز نشست تخصصی حوزه پژوهشی کمیته امداد با عنوان «پرداخت نقدی به فقرا، آری یا نه؟» با حضور معاون آموزشی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در دفتر مرکزی کمیته امداد برگزار شد.

غلام‌علی فرجادی، معاون آموزشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این نشست با اشاره به اینکه فقر تنها از جنبه درآمد در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: خیلی اوقات می‌توان برخی از انواع فقر را که به علت ناتوانی فرد به وجود می‌آید را می‌توان از طریق سیاست‌های توانمندسازی ارتقا داد. بر همین اساس باید امکانات آموزش، بهداشت، اشتغال و بهزیستی برای همه اقشار جامعه به صورت یک فرصت برابر فراهم شود.

معاون آموزشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با تاکید بر ایجاد فرصت برابر در حوزه‌های آموزشی، اقتصادی و سیاسی در کشور گفت: در ایران فرصت آموزش تا پایان مقطع ابتدایی به جزء در مناطق روستایی و دورافتاده وجود دارد. اما  فرصت برابر در زمینه اشتغال وجود ندارد.

او افراد کم درآمد، بیکاران، سالمندان، بی‌سوادان، بیماران، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار را دچار فقر قابلیتی دانست و گفت: اقدامات حمایتی باید به گونه‌ای باشد که در صورت فقر سرپرست خانوار، چرخه فقر به فرزندان ارث نرسد .

فرجادی در ارتباط با سیاست‌های توانمندسازی یادآور شد: رشد اقتصادی و توزیع مناسب درآمد، اشتغال، آموزش، بهداشت و تغذیه، تامین اجتماعی، رفع تبعیض‌های اقتصادی، اجتماعی، جنسیتی، سیاست‌های معطوف به کودکان و نوجوانان از جمله مواردی است که در سیاست‌های توانمندسازی مددجویان باید لحاظ شود. همچنین سیاست‌ها باید معطوف به رشد اقتصادی باشد و منجر به توانمندسازی افراد شود. در چنین شرایطی احتمال اینکه فردی که دانش دارد، جسمش سالم است و در امنیت اجتماعی به سر می‌برد به فقر دچار شود، کاهش می‌یابد.

او با اشاره به برنامه کشور مکزیک تحت عنوان «پیشرفت با هدف فقرزدایی» افزود: با برنامه ریزی صحیح باید منابع مالی صرف سیاست‌های مبارزه با چرخه فقر شود. در این زمینه می‌توان به تجربه کشور مکزیک اشاره کرد. این کشور از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ توانست پنج میلیون خانوار شهری و روستایی را تحت پوشش قرار دهد. طبق برآورد ۲۱ میلیون فقیر که تقریبا یک پنجم کل جمعیت مکزیک را تشکیل می‌داد از این منابع بهره‌مند شدند. این برنامه شامل مکمل تغذیه برای کودکان زیر دو سال، حمایت از مادران باردار و شیرده، حمایت ازکودکان بین دو تا پنج سال دارای سوء تغذیه بود. در این طرح مبلغ پرداختی ارتباط مستقیم با سطح آموزشی کودکان داشت

 داوود سوری، استاد دانشگاه نیز در این نشست با اشاره به وضعیت خانوارهایی که در سه دهک پایین جامعه قرار دارند، گفت: حدود ۶۰ درصد این خانوارها سرپرست‌هایی جوان و شاغل دارد. اما ۴۰ درصد هم خانوارهایی هستند که به دلایل مختلف از جمله بازنشستگی و یا از کار افتادگی قادر به کار نیستند. از این گروه انتظار کار نداریم اما ۶۰ درصد نخست نباید فقیر شوند. باید سیستم اقتصادی به گونه‌ای عمل کند که این افراد به اندازه کافی درآمد داشته باشند و نیازی به کمک نهادهای حمایتی نداشته باشند.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.