2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
آیا شکستن قولنج مضر است

آیا شکستن قولنج مضر است

شاید شما هم عادت به شکستن قولنج دارید اما آیا این کار ضرر دارد و باعث آرتروز می شود؟

دوات آنلاین -بیشتر افراد عادت دارند که به طور مداوم یا ناخواسته قولنج مفاصل انگشتان خود را بشکنند. در هنگام شکستن قولنج، مفاصل ما سر و صدا ایجاد می‌کنند. قولنج موضوعی طبیعی در بیشتر افراد است اما در افراد مسن بیشتر دیده می‌شود، زیرا بعضی از غضروف‌های پوشاننده‌ مفاصل، با گذشت زمان و به دلیل بخشی از روند طبیعی پیری، از بین می‌روند. با از بین رفتن این غضروف‌ها، سطوح مفصلی ناهموار می‌شوند.

 

به گزارش روزنامه خراسان، کشیده شدن این سطوح خشن و ناهموار روی یکدیگر، صدا ایجاد می‌کند و شکستن آن با انگشتان برای برخی خوشایند است. اما آیا این کار برای ما مضر است؟  دکتر نرجس خبازی در «دکترتو» به این موضوع پرداخته است.

 

چرا شکستن قولنج احساس خوبی دارد

ظاهرا آزادسازی فشار درون مفصل، باعث ترشح اندورفین در اطراف آن ناحیه‌ می‌شود. اندورفین ماده‌ شیمیایی است که توسط غده‌ هیپوفیز تولید می‌شود و هدف آن کنترل درد در بدن و ایجاد احساس شادی است.

 

فیلم: روش درست شکستن قولنج گردن

 

به همین دلیل شکستن قولنج مفاصل می‌تواند احساس فوق العاده رضایت‌بخشی ایجاد   و شما را ترغیب کند باز هم آن را تکرار کنید.

شکستن قولنج چه عوارضی دارد

دلیل صدای شکستن قولنج

مایع موجود در مفاصل به عنوان روان کننده عمل می‌کند. این مایع حاوی گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. ترکیدن حباب‌های گازی که در مایع اطراف مفصل وجود دارد، باعث ایجاد صدا می‌شود. به‌خصوص اگر مفاصل شما به درستی تراز نشده باشند یا به علت نشستن طولانی مدت یا قرار گرفتن در وضعیت نامناسبی مانند قوز کردن، متورم شده باشند. شما نمی‌توانید بلافاصله دوباره قولنج همان مفصل یکسان را بشکنید، زیرا باید صبر کنید تا گازها به مایع مفصلی برگردند. گاهی هم کشیدگی و آزاد شدن رباط‌ها و تاندون‌ها این صدا را ایجاد می‌کند.

 

صدایی که هنگام چرخاندن ناگهانی و محکم گردن احساس می‌کنید، می‌تواند به دلیل حرکت عضله یا تاندون روی یک ساختار استخوانی باشد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه قولنج کمر را بشکنیم؟

 

این اتفاق می‌تواند به این دلیل رخ دهد که ماهیچه‌ها و بافت‌ها بیش از حد سفت هستند یا با افزایش سن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و اندازه و قدرت عضلات کاهش می‌یابد. برای خلاص شدن از شر این موضوع، می‌توانید مفاصل و بافت‌های اطراف آن‌ها را به آرامی ماساژ دهید.

 

ارتباط شکستن قولنج با آرتروز

احتمالا در کودکی شنیده‌اید که اگر قولنج مفاصل خود را بشکنید، به آرتروز دچار می‌شوید. اکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شکستن قولنج باعث آسیب رسیدن به مفاصل می‌شود. اما بی‌ضرر هم نیست و در برخی موارد نادر ممکن است شکستن قولنج بند انگشتان باعث دررفتگی یا ضخیم شدن مفصل شود.

 

تورم مفصل یا احساس درد هنگام انجام این کار می‌تواند نشان دهنده‌ آرتروز یا نوعی روند التهابی در مفاصل باشد. اگر پس از شکستن قولنج، علایمی مانند درد، ، سبکی سر، بی حسی، گزگز کردن یا علایم نگران کننده‌ای را تجربه کردید، باید فوری با یک پزشک مشورت کنید.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.