2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
 راهبردهایی برای پیشگیری از کودک‌آزاری
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی مطرح کرد:

راهبردهایی برای پیشگیری از کودک‌آزاری

نخستین اقدام برای پیشگیری از رخ دادن حوادث برای کودکان، افزایش آگاهی کودکان و والدین آنان است

دوات آنلاین-سازمان بهزیستی کشور با توجه به وقایع اخیر برای کودکان در حال طراحی برنامه خاصی برای مقابله با کودک آزاری است اما به گفته معاون امور اجتماعی این سازمان دستگاه های مختلفی باید برای تحقق آن به ایفای نقش بپردازند.

حبیب الله مسعودی فرید با اشاره به 6 راهبرد پیشگیری از کودک آزاری، این راهبردها را شامل افزایش آگاهی کودکان و والدین، افزایش توجه حوزه های انتظامی و قضائی و شدت عمل در مقابله با موارد کودک آزاری، توجه بیشتر به مسائل سلامت روان، آموزش از طریق رسانه ها به ویژه صدا و سیما، شناساندن نهادها و نظام های حمایتی مانند اورژانس اجتماعی بهزیستی 123 و پلیس 110 و سرعت بخشیدن به تصویب لایحه کودکان و نوجوانان در مجلس عنوان کرد.

خلاصه‌ای از اظهارات معاون امور اجتماعی بهزیستی را به نقل از ایرنا بخوانید:

  • نخستین اقدام برای پیشگیری از رخ دادن حوادث برای کودکان، افزایش آگاهی کودکان و والدین آنان است به آن معنا که کودکان را آموزش دهیم که چگونه از خودشان در مقابل غریبه ها و در مقابل افرادی که می خواهند از آنان، سوء استفاده کنند، مراقبت کنند؛ این آموزش ها باید با توجه به سن کودک طراحی شود.
  • آموزش به کودکان در هر سطحی ، متفاوت است و بطورمثال کودک دبیرستانی شاید بیشتر بتواند در مقایسه با کودک هفت ساله از خودش مراقبت کند.
  • در مقوله آموزش کودکان ، نقش والدین بسیار مهم است بنابراین والدین باید آموزش ببینند و آگاه شوند که مراقب کودکان خود باشند؛ آنان باید بدانند چگونه باید رفتار کنند تا کودکان در معرض خطر قرار نگیرند بطورمثال کودکان در کوچه یا خیابان رها نشوند.
  • والدین باید هنگامی که خرید می روند ، مراقب کودکان باشند. نباید طلا و اشیای قیمتی همراه کودکان باشد تا افراد دارای زمینه جرم، وسوسه شوند؛ این مساله از اهمیت بسزایی برخوردار است.
  • بهزیستی و آموزش و پرورش نهادهای مسئول در حوزه آموزش کودکان و والدین هستند. همچنین صدا و سیما نیز می تواند در این زمینه نقش موثری داشته باشد.
  • صدا و سیما باید برنامه منسجمی برای این آموزش ها داشته باشد و نقش موثرتری در عرصه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با استفاده از کارشناسان خبره و متخصص و استفاده از انجمن های علمی انجام دهد.
  • افزایش آگاهی کودکان و والدین می تواند به افزایش خودمراقبتی کمک کند.
  • مسئولیت پیشگیری از کودک آزاری فقط با بهزیستی نیست. بهزیستی کارهای زیادی در این زمینه انجام داده است که بطورمثال می توان به راه اندازی اورژانس اجتماعی با شماره 123 اشاره کرد . این ایده خود بهزیستی بوده است و امسال علاوه بر 197 مرکز اورژانس اجتماعی که تا پایان سال 95 داشتیم، قرار است دست کم 140 مرکز اورژانس اجتماعی دیگر در کشور راه اندازی کنیم.
  • بسیاری از موارد کودک آزاری به رعایت اصول پیشگیری ، بازمی گردد و این موضوع را می توان با موضوع بیماری ها مقایسه کرد.
  • آیا می توان با توسعه بیمارستان ها ، بیماری ها را کاهش داد یا اینکه باید به مردم آموزش دهیم که مراقب خودشان باشند و پیشگیری کنند؟ در مورد مساله کودک آزاری نیز این مساله، مصداق دارد و باید با اقدامات پیشگیرانه، جلوی آن را گرفت.
12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.